Через хибний діагноз 10-річний Тимофій більше місяця не може вийти з квартири, мамі погрожують криміналом (ФОТО)

  • Сергій Копотієнко
  • watch_later 1 червня 2018, 16:10

  • visibility 1693 перегляда

Ця історія трапилася наприкінці квітня, але її наслідки 10-річний Тимофій Горовий відчуває до цього часу – хлопець, незважаючи на спеку та буяння літа, змушений сидіти вдома. Причиною став хибний діагноз, зроблений травматологом дитячої обласної лікарні. Про цей випадок журналісту Точки доступу розповіла мама Тимофія Тетяна. Більш того – після багатьох перипетій над нею зависла загроза кримінального переслідування.

Це сталося 29 квітня у Карлівці (екс-Крупське), коли ми гостювали у моїх батьків. Тимофій надворі грався з м’ячем, і несподівано наступив на нього, підвернувши ногу. Я одразу зрозуміла, що тут щось не те, – розповідає Тетяна Горова. – Знайшовши транспорт, вже за годину ми поїхали до обласної дитячої лікарні.

Близько 17-00 год. Тимофія прийняв черговий травматолог медзакладу Євген Миколайович Парахонько. Оглянувши ногу хлопчика, він заявив, що тут – «очевидний розрив зв’язок». Робити рентгенівський знімок, не зважаючи на прохання Тетяни, лікар відмовився. В результаті на ногу хлопця наклали гіпс та відправили обох додому.

Чотирнадцятого травня ми знову приїхали до дитячої обласної, – розповідає Тетяна, – І знову натрапили на Парахонька. Лікар зняв гіпс, оглянув ногу, і сказав, що «все добре». Я знову попросила зробити рентгенівський знімок, але отримала чергову відмову. На моє прохання призначити якісь процедури він відповів, цитую – «Вам, вони, може, і треба, а йому – ні».

Євгена Парахонька не зупинили навіть скарги хлопчика на сильний біль – він сказав, що це прояви психологічного страху.

Жінці до цього часу соромно перед сином за пекло, яке вона йому влаштувала на пораду лікаря – щоб «росходити ніжку», вона змушувала Тимофія рухатися, не зважаючи на сильний біль, на який постійно скаржився хлопчик. Сліпа віра в правоту медика дала тріщину за тиждень – вже 21 травня жінка не витримала і, викликавши таксі, разом із сином знову вирушила до дитячої обласної лікарні. Цього разу вони потрапили на прийом до іншого травматолога – Євгена Анатолійовича Піліпаки.

Тут потрібно допрацювати, – сказав лікар, одразу відправивши хлопчика на рентген.

Діагноз буквально шокував Тетяну – «вколочений перелом». Згадавши спроби змусити сина ходити, вона відчула себе нелюдом. Утім, діватися було ніде – хлопчику вдруге за місяць наклали на ногу гіпс.

Вирішивши, шо спускати ситуацію на гальма вона не в змозі, Тетяна відправилася на прийом до головного лікаря дитячої обласної лікарні Василя Хорощака, де і розповіла свою історію. Жінка наполягала: випадок з її сином – халатне ставлення травматолога Євгена Парахонька до своїх обов’язків. На що (з її слів) Василь Дмитрович відповів, що цьому лікарю винесуть чергову догану.

Далі почалося цікавіше. Повернувшись до кабінету, де Тимофію встановили діагноз, жінка попросила для ознайомлення медичну картку сина. І була буквально шокована, почувши, що головний лікар заборонив її давати під загрозою звільнення. Далі почалися мандрівки між кабінетом Василя Хорощака та тим, де лікували її сина. За третім разом він дозволив почитати медичну картку Тимофія Горового у присутності лікарів, і навіть запропонував розписатися на кожній сторінці.

Але лише в тому випадку, якщо я сховаю телефон, – розповідає Тетяна. – А я збиралася сфотографувати записи, зроблені в цьому документі. І ще не бажала розписуватися в документі, доступ до якого мають стільки незнайомих мені людей.

Як стало зрозуміло жінці з тривалих телефонних перемовин між медиками, в такому випадку головний лікар заборонив показувати їй медичну картку сина. Розгнівана Тетяна, розуміючи, що її права порушують, вихопила її з рук медпрацівника, і вийшла з кабінету. На щастя, сили до неї ніхто не застосовував – найбільше постраждав сам медичний документ.

Найперше я відвезла Тимофія додому, а потім одразу зробила ксерокопії усіх сторінок картки, – розповідає жінка.

Наступного дня, 22 травня, жінка знову поїхала до дитячої обласної лікарні, бажаючи отримати рентгенівський знімок та його опис. Медсестра покликала спеціаліста, що накладав гіпс, і він нарешті хоч трохи жінку заспокоїв, наголосивши, що випадок Тимофія хірургічно втручання не потребує.

Втім, взяти картку у Тетяни Євген Піліпака відмовився, сказавши, що зробити це заборонив головний лікар дитячої обласної Василь Хорощак. Мало того, він повідомив, що на Тетяну написали заяву до поліції, звинувачуюючи у крадіжці медичних документів. Саме ця інформація і спонукала жінку шукати захисту у Точки доступу. Втім, саму картку жінка таки здала в реєстратуру, зафіксувавши цей процес на відео.

У телефонній розмові Василь Дмитрович Хорощак повідомив, що через випадок родини Горових в дитячій обласній лікарні створено спеціальну комісію, яка проводить службове розслідування стосовно дій травматолога Євгена Парахонька. Свої висновки вона представить 6 червня нинішнього року. Точка доступу обов’язково опублікує результати цього службового розслідування.

Також Василь Дмитрович підтвердив, що заборонив видавати Тетяні Горовій медичну картку її сина. За його словами, він керувався вимогами українського законодавства, що регламентують охорону здоров’я. Телефоном головний лікар сказав, що на руки пацієнтам видається лише епікриз та довідка, все інше – за рішенням слідчого судді.

Втім, кардинально іншу думку має відомий адвокат, керуючий адвокатським бюро «Консільєрі» Геннадій Нікішов:

Кожен громадянин України має право на охорону здоров’я, що передбачає, зокрема, кваліфіковану медичну допомогу, включаючи вільний вибір лікаря, вибір методів лікування відповідно до його рекомендацій і закладу охорони здоров'я; достовірну та своєчасну інформацію про стан свого здоров'я; оскарження неправомірних рішень і дій працівників, закладів та органів охорони здоров'я. Це передбачено статтею 6 Основ законодавства України про охорону здоров’я.

Відповідно до приписів статті 39 зазначеного закону пацієнт, який досяг повноліття, має право на отримання достовірної і повної інформації про стан свого здоров'я, у тому числі на ознайомлення з відповідними медичними документами, що стосуються його здоров'я. Якщо ж пацієнтом є дитина, то інформацію про стан її здоров’я мають право отримати батьки. Отже, вимога матері надати для ознайомлення медичну документацію є абсолютно правомірною. Але неправомірною є заборона медичного персоналу зафіксувати або скопіювати інформацію, що міститься в медичних документах. Оскільки згадані вище Основи законодавства України про охорону здоров’я не містять та й не можуть містити такої заборони.

Чи могла мати звернутись до іншого лікаря та отримати у нього ефективну медичну допомогу, не надавши йому достатньої інформації про вже застосовані іншим спеціалістом методи діагностики, поставлений діагноз, призначене лікування? Ні. Адже саме на батьків дитини статтею 12 Закону України «Про охорону дитинства» покладений обов’язок піклуватись про її здоров’я. Чи можливо ефективно оскаржити дії або бездіяльність медичного працівника, не маючи в своєму розпорядженні документально підтвердженої інформації про проведену ним діагностику та застосовані методи лікування? Знову ж таки ні. Чи могли у матері дитини в цій ситуації виникнути обґрунтовані побоювання, що в медичну документацію будуть внесені зміни або вона й взагалі буде знищена? Думаю, що так.  За таких обставин дії матері були абсолютно адекватними тим обставинам, в які її своїми діями поставили працівники лікарні.

Цю ситуацію прокоментував лікар-травматолог дитячої обласної лікарні Євген Парахонько, відповівши на запитання кореспондента Точки доступу (аудіозапис розмови є в розпорядженні редакції). Далі – мовою оригіналу:

Я пам’ятаю цей випадок. Я їй сказав тоді, що в будь-якій ситуації ми повинні накласти гіпс. Вона погодилась. Ми наклали гіпс до 18 числа (травня 2018 року, – Ред.). Вона прийшла сюди 14 числа (травня 2018 року, – Ред.). Каже, потрібно, щоб до школи він ходив, у нього нічого не болить. Зняли гіпс, дали заключення, пішов до школи. Проходить тиждень, приходить, в нього почала нога боліти. Я вам скажу, є доктор, який зону росту приймає за перелом. Я цих знімків не бачив, не можу сказати, якби був там перелом, лікування було накладено правильно, без всяких наслідків. Якби був перелом, і не наложили гіпс, тоді було б неправильно. А так ми наложили гіпс, потому шо їй сказали – є перелом, нема перелома, гіпс потрібно наложить. Вона сказала, що наложіть гіпс.

Євген Парахонько

Кор.: А чому ви не направили на рентген? В яких випадках узагалі направяють на рентген?

Коли є показання. Він нормально ходив, стрибав, даних не було для цього. Саме важливе – рентген лікує, чи ми лікуємо? Якщо щось незрозуміло, тоді я направляю, а мені все було зрозуміло, я наложив гіпс, дитину потрібно було пролікувати 3 тижні, а не приводити 14 числа. Привела 14 числа, в журналі записано, що вона прийшла, зняли гіпс. А вона не повинна була в нас бути, вона повинна бути в поліклініці. Тому що ми надаємо лише першу допомогу, і відправляємо в поліклініку для подальшого лікування. І в 4 лікарні так само – надали допомогу, відправили в поліклініку. В нас роботи по травмах і так вистачає. А вона приходить 14 числа ввечері, карточки немає, карточка в реєстратурі, і не можу взяти, бо реєстратура після 16-00 зачинена. Але в журналі все записали, що знята гіпсова шина, дана довідка. В неї претензії, що потрібно, аби лікар не дозволяв їй ходити в школу. Він 3 дні ходив у школу, а потім у нього почала боліти нога. Він міг там впасти і все таке. То що, я винний у тому, що він три дні ходив?

В той же час, Тетяна Горова стверджує – 14 травня вона із Тимофієм прийшла для того, щоб зняти гіпс, бо він уже фактично розпадався на шматки. А лікувати сина вона вирішила в дитячій обласній для того, щоб за ним стежив той, хто поставив первинний діагноз. Звинувачення у тому, що Тимофій ходив до школи, жінка називає абсурдними – каже, у того так боліла нога, що він буквально не міг на неї стати. Доказом цьому, за її словами, можуть служити шкільні журнали, де відображено, що її син не був присутнім на уроках.

Як би там не було, епопея родини Горових триває – Тимофій більше місяця сидить вдома в той час, коли його однолітки гасають вулицями міста, насолоджуючись літом та його теплом, з нетерпінням чекаючи на той день, коли він позбавиться намулявшого душу й тіло гіпса. А Тетяна сповнена рішучості йти до кінця – вона переконана в своїй правоті, і буде доводити її всіма законними методами. Першою ластівкою стала скарга на дії лікарів дитячої обласної лікарні, направлена на ім’я начальника Департаменту охорони здоров’я Кіровоградської ОДА Олега Рибальченка. Також жінка готова доводити свою правоту в суді.

У свою чергу, Олег Рибальченко заявив, що скарга зареєстрована у Департаменті 1 червня 2018 року:

Сьогодні буде видано наказ про комісійну комплексну перевірку на рівні Департаменту. До її роботи будуть залучені різні фахівці, крім, звичайно, працівників дитячої обласної лікарні.  Головою комісії буде начальник управління дитинства та материнства Антоніна Кодрул, і саме вона її формуватиме. Скоріш за все, до неї ввійде обласний травматолог, юрист, і всі ті, кого вона вважатиме за потрібних. Паралельно я буду вимагати від адміністрації закладу – від головного лікаря дитячої обласної лікарні – пояснень цієї ситуації. Тобто, пояснення лікаря, адміністрації тощо. Ну і, від безпосередньо задіяних осіб, тобто від лікаря Порохонька Євгена Миколайовича. Адміністрація закладу передасть мені пояснення цього лікаря і своє пояснення, бачення, як вони будуть діяти в цій ситуації. І хай навіть обидва розслідування йтимуть паралельно (лікарняна комісія та створена на основі наказу Департаменту охорони здоров’я, – Ред.), остаточні висновки будуть нашими, і саме його ми будемо доводити Тетяні Горовій, тобто, заявниці. Вони там, у лікарні, проводять своє розслідування, щоб дати мені якісні пояснення.

Комісія Департаменту буде безпосередньо спілкуватися з Порохоньком, Горовою, тобто, з усіма, хто задіяний у цій ситуації. Попередньо я про неї вже більш-менш знаю. Я ознайомився з довідкою і зрозумів ситуацію. Є питання з приводу діагностики, тобто, чи було необхідно дитині під час огляду робити рентген-дослідження, чи зобов’язаний він був це зробити. Головне питання, на яке мені має відповісти комісія і батькам, і всім іншим – чи могло це вплинути на стан дитини.

Точка доступу уважно стежитиме за розвитком цієї ситуації, і готова надати майданчик для висловлювання своїх аргументів усім учасникам цього конфлікту.

Далі буде…

Читайте також: Сімейний лікар Сергій Баранов: Як правильно обрати родинного «друга» та підписати з ним декларацію (ФОТО)