Кіровоградський райсуд, що у Кропивницькому, визнав винною директорку ліцею "Лідер", що у Бережинці Первозванівської громади, у адміністративному правопорушенні за статтею "Булінг (цькування) учасника освітнього процесу". Мовляв, керівниця не повідомила протягом доби (як того вимагає законодавство) поліцію про факт вчинення булінгу щодо одного з ліцеїстів. У коментарі Точці доступу жінка розповіла, що не згодна з рішенням суду, навіть зважаючи на те, що провадження закрили у зв’язку зі строком давності, тобто її не притягнули до відповідальності.

Що сталось у ліцеї в Бережинці?

У матеріалах справи йдеться, що учні шостого класу словесно ображали однокласника у Тelegram-каналі за те, що він розмовляє російською мовою. Нібито цькування з боку однолітків почалось після того, як торік у вересні, на початку навчального року, під час уроку з української мови вчителька сказала, що один з учнів "не розмовляє українською мовою, тому не вартий поваги та його потрібно ігнорувати". Зі слів мами учня, однокласники ображали і нецензурно висловлювались на адресу її сина протягом трьох місяців. А директорка відмовлялась передавати повідомлення про цькування у поліцію. Тож жінка сама пішла у поліцію і написала заяву.

У матеріалах справи є висновок психологічного обстеження хлопчика, який надала йога мама. У ньому йдеться, що дитина перебуває у стані сильного стресу і має високий рівень шкільної тривожності.

Що проявляється у низці страхів і побоювань, пов`язаних із спілкуванням з однокласниками та вчителями, з оцінкою, опитуванням, досягненням результатів.

Під час суду пояснення брали також у заступниці директорки з виховної роботи. Вона розповіла, що отримала від директорки вказівку негайно сповістити підрозділи поліції та службу у справах дітей про виявлення булінгу між учнями шостого класу. Однак жінка не повідомила про це поліцію, бо забула. І не розповіла про це директорці.

Булінг чи конфлікт?

Раніше Точка доступу пояснювала, чим відрізняється булінг (цькування) від конфлікту. Так, булінг – це систематичне цькування у освітньому середовищі. Його роблять навмисно з певною періодичністю. Булінг стосовно учня шостого класу у школі не вчинявся, розповіла у коментарі Точці доступу директорка ліцею Віта Маранда. За її словами, це був конфлікт.

 У цій ситуації прикро те, що ми, як педагоги, не маємо ніякого захисту. Доводиться чути образи. Так триває 11 місяців. Такого бруду я ще у своєму житті не чула...

Каже, що більшість звинувачень мами учня, яка звернулась у поліцію – неправдиві. Зокрема, те, що нібито вчителька української мови налаштувала учнів класу проти свого однокласника.

Цього не було. Ми у школі виховуємо в учнів любов до рідної мови. Ця сім'я давно живе у Бережинці. Хлопчик відвідував цю школу з першого класу. Дитина спілкувалась російською мовою і мама наполягала на цьому. 10 місяців тому вона забрала документи і син не є учнем ліцею.

Виникнення конфлікту між учнями пояснила так: тривалий час діти навчались дистанційно, торік почали навчатись за змішаною формою – тиждень у школі, тиждень – вдома. Зважаючи на усі ці обставини, педагогам досить важко було відновити гарну поведінку у класах.

Ми живемо у такий час, що нецензурної лайки зараз скрізь багато. Ми виконуємо багато виховної роботи, пояснюючи, що не треба спілкуватись сленгом. Але кожен це зрозумів по своєму... Що аж мова зайшла про дискримінацію мовного питання.

Додала, що конфлікт стався між дітьми в класі у вересні 2023 року. Щоб розібратись у ситуації, на збори в школу запросили класного керівника, батьків усіх учнів і психолога. За словами жінки, це був одноразовий конфлікт, який, за участю всіх учасників зборів, вирішили.

Але через три місяці в одній зі скарг мама учня вказала, що щодо її дитини вчиняється булінг. До цього часу жодного звернення про булінг від мами не було.

Рішення Кіровоградського райсуду ще не набрало законної сили. Директорка подала апеляцію, бо не вважає себе винною і хоче довести це у визначений законом спосіб.


Раніше Точка доступу опублікувала інструкцію для тих, хто зіткнувся з булінгом. Експертка з антибулінгу Лариса Гретченко розповіла про саме поняття булінгу, його прояви і види, а Точка доступу проаналізувала, як часто і кого карають за випадки цькування у навчальних закладах Кіровоградської області. Згодом журналісти з’ясували, як гендерні стереотипи формують явище булінгу в школах.

Читайте також: Що не так з МАФами у Кропивницькому та як можна вирішити цю проблему: пояснення експерта (ФОТОРЕПОРТАЖ)


Головне сьогодні