Доктор педагогічних наук Валерій Радул: про розвиток педуніверситету та роль вищої освіти в сучасному світі

  • Редакція Точки Доступу
  • watch_later 24 жовтня 2020, 17:50

У Центральноукраїнському державному педагогічному університеті ім. В. Винниченка нещодавно відбувся перший тур виборів ректора. За його підсумками до другого туру вийшли Валерій Радул та Олег Семенюк.
Виборча кампанія в університеті привертає увагу, адже педагогічний виш знаний далеко за межами обласного центру. 
Точка доступу поспілкувалася з доктором педагогічних наук, професором, завідувачем кафедри педагогіки та менеджменту освіти ЦДПУ ім. Винниченка Валерієм Радулом про його бачення розвитку університету.

Університет повинен заробляти гроші

У першому турі виборів ректора Валерій Радул отримав більше 42% підтримки. Хоча сам не вважає таку підтримку абсолютною. Говорить, що його колеги презентували цікаві та змістовні програми розвитку університету.  Кожна з них має свої особливості:

До прикладу, співпраця з міжнародними студентами, створення наукових журналів, які індексуються в наукометричних базах даних «Scopus» та «Web of Science». Ці питання актуальні. Вони потребують системної та послідовної роботи. Їм, однозначно, потрібно приділити увагу, - говорить Валерій Радул.

Науковець розуміє, що в сучасних реаліях закладам освіти досить важко забезпечувати достойні умови праці та навчання, не залучаючи додаткових джерел фінансування. В своїй передвиборчій програмі пропонує організаційні та структурні зміни, які допоможуть залучати в університет додаткові кошти, популяризувати його серед молоді та, відповідно, збільшувати кількість студентів:

На мій погляд, сьогодні університет не повинен стояти на місці, він повинен розвиватися. А для цього потрібно не лише пропонувати якісь речі, а й реалізовувати їх.

На думку Валерія Радула, навчальний заклад має можливості залучення додаткових джерел фінансування. Університет  може займатися не лише підготовкою фахівців, а й їх перепідготовкою. Адже зараз кожен працівник освіти може обрати заклад, у якому бажає пройти курси підвищення кваліфікації, а держава це фінансує:

У нашому розумінні заробляння коштів - це надання освітніх послуг. У нас є запас міцності, щоб займатися перепідготовкою. Зараз це вимога часу. Наприклад, в Олександрійському районі великий відсоток вчителів проходить систему підвищення кваліфікації у Київському університеті імені Бориса Грінченка.

Університет може брати участь в наукових проєктах та дослідженнях, пов’язаних з регіоном. Таким чином долучатися до опосередкованого інвестування.
Ще один зі способів залучення додаткових грошей – участь в науково-дослідних конкурсах, які фінансуються через Міністерство освіти. Викладачі, які беруть в них участь, отримують додаткову мотивацію. Також можна впроваджувати інноваційні програми різних міністерств:

Мається на увазі, що певне міністерство започатковує позицію з реформування того чи іншого напрямку галузі. Потім домовляються на базі певного навчального закладу впроваджувати ці речі. На таку діяльність виділяються кошти, - пояснює Валерій Радул.

Нові спеціальності на базі існуючих факультетів

Науковець також підтримує думку про створення нових спеціальностей на базі існуючих факультетів. Вважає, що сьогодні університети повинні реагувати на вимоги часу і забезпечувати підготовку затребуваних кадрів.

Наприклад, в минулому році готували на базі нашої кафедри  за освітньо-професійною програмою «Позашкільна освіта» вихователів, керівників гуртків, працівників позашкільної системи освіти. Набрали близько 10 осіб. Тому, що в області є потреба на цю професію», - розповів Валерій Радул.

Організація дистанційного навчання

Коронавірус вніс свої корективи в життя університету. Дистанційне навчання стало тією особливістю, до якої довелося пристосовуватися як студентам, так і викладачам. Валерій Радул позитивно ставиться до таких змін, але говорить, що для якісної організації освітнього процесу потрібно забезпечити певні умови. Зокрема, необхідно створити відділ, який би займався технічним та методичним забезпеченням дистанційного навчання:

Наш університет пройшов перший етап дистанційного навчання навесні. Тоді викладачі самі організовували освітній процес, виходячи з власних технічних можливостей. На мій погляд, це неправильно. В університеті повинна бути обладнана техніка, щоб викладач приходив на роботу і спілкувався зі студентами. Також необхідно забезпечити методичний супровід, адже не всі викладачі готові до такої форми роботи.

Вища освіта – це вимога сучасного світу

Валерій Радул стурбований зменшенням кількості студентів у навчальному закладі. Говорить, що сьогодні в ЦДПУ ім. Виннеченка навчається близько 3,5 тисяч студентів. В той самий час в Уманському педагогічному університеті здобуває освіту 10,5 тисяч студентів.

Ми можемо говорити про незацікавленість молоді в отриманні вищої освіти, а з іншого боку, вища освіта – це вимога сучасного світу. І без неї, фактично, неможливо влаштуватися на будь-яку роботу, - розповідає Валерій Радул.

Для збільшення кількості студентів потрібно активно займатися профорієнтаційною діяльністю, і не лише напередодні вступної кампанії. Це повинна бути системна робота: залучення талановитої молоді, співпраця з Малою академією наук, школами. Також, на думку Валерія Радула, потрібно працювати над привабливістю навчального закладу та його позиціонуванням:

Ми повинні акцентувати на тому, що можемо пропонувати не лише якісну освіту, а й достойні умови проживання студентів, проводити цікаві заходи, розвивати студентське самоврядування. Зараз студенти, обираючи заклад освіти, звертають увагу на можливість самовиявлення та самореалізації. Ми повинні показувати, що готові до цього. В наших умовах абсолютно реально навчати 5-6 тисяч студентів. І це дозволить нам покращувати як матеріальні, так і інші можливості розвитку навчального закладу.

Студенти повинні жити в комфортних сучасних умовах

Для комфортного проживання студентів потрібно модернізувати матеріально-технічну базу в гуртожитках. І хоча ректорат працює постійно над цим питанням, проте роботи ще вистачає:

Якщо раніше нам не вистачало місць для студентів у гуртожитках, то зараз вони заповнені не повністю. На мій погляд, це пов’язано з технічним станом приміщень.

На думку Валерія Радула, необхідно обов’язково взяти участь у нещодавно започаткованій програмі президента, за якою виділятимуть гроші на покращення умов проживання студентів у гуртожитках:

Також з органами студентського самоврядування потрібно прийняти принципові рішення та створити в гуртожитках кімнати підвищеного комфорту з окремим санвузлом, хорошим ремонтом.

Валерій Радул вважає, що університет повинен приділяти більше уваги своєму брендуванню та популяризації. Адже це дозволить, в свою чергу, залучати більше студентів та сприятиме розвитку освітнього закладу:

Ми маємо прекрасні традиції та здобутки, відомі своїми науковцями та талановитими студентами, маємо значні освітні напрацювання. Це все треба популяризувати: ми повинні говорити про себе та працювати над створенням власного бренду!

Читайте також: Телескоп власними руками та любов до неба: у Кропивницькому авіатор навчає школярів астрономії (ФОТО)

Реклама