Тариф на газ зміниться – за серпень українці заплатять 3 гривні 24 копійки за куб. Це на 27 копійок більше, ніж у липні. Втім, нині кожен споживач природного газу може обрати газопостачальну компанію, яка запропонує йому найкращі цінові та сервісні пропозиції. Журналісти Точки доступу розбиралися, які зміни чекають на споживачів та постачальників і що буде з цінами.

Кропивничанка Яна Сізих розповідає, що опалення в її будинку на 70 квадратів з’їдає левову частину заробітку. За блакитне паливо взимку щомісяця віддає половину зарплатні. Субсидії родина не має, тож сума по кишені б’є відчутно.

Якщо це зимовий період, то платіжка може сягати трьох і більше тисяч, якщо літній, то 100-150 гривень, до двохсот. Зараз ціна на газ до трьох гривень, а взимку було більше чотирьох за кубометр, тому дуже доводилося економити. Але сильно не зекономиш, тому що маленька дитина в домі. Потрібно, щоб комфортна була температура, - каже кропивничанка.

Яна Сізих

Почувши про відкриття газового ринку, жінка зраділа. Сподівається, що конкуренція змусить постачальників знизити ціни на газ. Адже тепер, разом із компанією НАК «Нафтогаз», в Україні працюватимуть близько 700 постачальників блакитного палива. Повний перелік компаній, які отримали ліцензії, можна знайти на сайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.


Вартість газу затверджуватимуть щомісяця

До 1 серпня 2020 року в країні діяло положення про покладання спеціальних зобов'язань на постачальника природного газу. Відтак, ціна на паливо не мала перевищувати 7,5 тисяч гривень за тисячу кубічних метрів палива. Сьогодні уряд ціну відпустив. Це означає, що кожен з постачальників щомісяця затверджуватиме вартість газу, який продає. Ціни на газ для промисловості і для населення будуть прирівняні до цін у ЄС. Залежно від ситуації на ринку, вартість ресурсу може змінюватися.


Як змінити постачальника газу

Процедура переходу від одного постачальника до іншого не надто складна. Для того, щоб відмовитися від послуг чинного постачальника газу, споживач має надати новому трейдеру заяву про приєднання, паспортні дані, копії останньої платіжки за газ і свідоцтва про право власності на житло або довіреність. Решту формальностей вирішує постачальник. Людям не потрібно йти до діючого постачальника, розривати з ним договір та отримувати довідку про відсутність заборгованості. Під час переходу газ клієнтові не відключатимуть. В період, коли у споживача відрізаний газ, змінити постачальника не можна. При зміні постачальника прокладати нові труби не потрібно. Так як послуги з добутку, постачання та транспортування розділили, транспортна компанія має забезпечити вільний доступ до труби всіх операторів, які хочуть продавати газ.  

Споживач може змінювати постачальника, незважаючи на борг перед колишнім постачальником. Також можна скористатися послугою постачальника останньої надії, ним визначено компанію «Нафтогаз». Постачальник останньої надії – «страховка, яка дасть можливість споживачу не залишитися без газу в разі, якщо з будь-яких причин він не зможе отримувати цей ресурс від свого постачальника».

Але це не означає, що про борги можна забути. Якщо клієнт борг визнає, його потрібно сплатити чи реструктурувати. Якщо ж людина не погоджується з нарахуваннями за спожитий газ, це питання доведеться вирішувати в судовому порядку.


Які є ризики

Фахівці рекомендують не поспішати з вибором. Якщо до клієнта надійде пропозиція від потенційного постачальника, варто пересвідчитися, що у компанії є ліцензія на постачання газу в регіоні. У надавача послуги повинен бути й діючий сайт з актуальною інформацією про ціни та сервіси. Має бути й контакт-центр, де можна отримати консультації щодо діяльності компанії та пропозицій для клієнтів. Варто зазначити, що наразі в Україні немає єдиної платформи, де були б зібрані дані про всіх постачальників газу, що б дозволило потенційним клієнтам пропозиції порівняти.

Запроваджений нібито ринок, але ота сукупність підприємств, які виступають постачальниками, все рівно є залежними від облгазів. Вони їх створили, вони входять в групу цих підприємств, вони належать певним конкретним особам. Вся сукупність мережі постачання видобутку газу до кінцевого споживача, зав’язана на одному суб’єкті, -  коментує правозахисник Володимир Ігнатенко і додає, що лише здорова конкуренція буде на користь споживачам. Штучна ж спровокує зростання ціни на паливо.

Володимир Ігнатенко


З чого складатиметься тариф

Тариф на газ як і раніше буде складатися з двох частин – ціни на газ, яку формуватимуть постачальники, та вартості транспортування. В кожному регіоні цей тариф свій. Найдорожче нині платять у деяких районах Львівської області – близько 3 гривень 30 копійок за доставку одного кубу. Найменше за транспортування газу сплачують у Києві – близько 35 копійок. На Кіровоградщині вартість транспортування палива - трохи більше гривні. Перевірити тариф для кожного регіону можна за посиланням.


Підготувала Лілія Кочерга


Читайте також: Кіровоградська енергопостачальна компанія почала продавати природний газ

Читайте також: На Кіровоградщині для споживачів змінили реквізити для оплати за розподіл газу




Головне сьогодні