Чи не щодня в лабораторії Колгоспного ринку в Кропивницькому перевіряють на нітрати кавуни та дині. Чи часто трапляється неякісна продукція та чи можна самостійно визначити рівень нітратів у баштанних — читайте у матеріалі Точки доступу.

Перевірка на нітрати

Для дослідження фахівці використовують спеціальний прилад під назвою "Нітратомір". Він українського виробництва. Коштує близько десяти тисяч гривень. Портативний тестер поступається йому точністю. Скибку кавуна чи дині натирають на пластиковій тертушці. Треба, аби в пробу потрапила темна і світла сторони. До м’якоті у стаканчик додають алюмокалієві галуни — сульфат алюмінію-калію. Ця речовина вищеплює нітрати із продукту. Загалом має бути десять грамів розчину. Ретельно перемішують протягом двох хвилин. Занурюють електроди в пробу і натискають старт. Через 35-40 секунд бачимо результат. Норма для кавуна — 60 мм/кг, для дині — 90 мм/кг.

Наталія Красножон, фахівчиня, яка працює у лабораторії, розповідає, що на око визначити, чи є перевищення нітратів у продукті, неможливо. За її словами, за п’ять років роботи у жодному зразку кавуна нітратів забагато не було. А от дині бувають нітратними досить часто. В той же час не можна сказати, що кавун чи диня з бабусиного городу більш корисні, аніж з ринку, адже невідомо, у якому ґрунті вони росли та чим їх удобрювали.  

Це такий міф, що кавуни нітратні. Проблема, скоріше, надумана. Насправді, перевищення рівня нітратів значно частіше фіксуємо в ранніх овочах, особливо в кабачках, — каже лікарка й додає, що за день на ринку загалом досліджують близько 30 проб продуктів. Якщо фіксують перевищення нітратів, складають акт про недопущення до продажу.

Кожен другий-третій покупець запитує експертний висновок, який підтверджує якість товару, — розповідає продавчиня Колгоспного ринку з 25-річним досвідом Наталія Шинкаренко.

Товар у нас переважно з Херсонської області. От приїхав він на овочевий ринок, беремо його для продажу і на Колгоспний. Приїжджає товар, спеціалісти лабораторії в нас беруть вибірково кавун чи то інший товар і перевіряють на нітрати. Потім чекаємо дозволу на реалізацію, тільки після цього починаємо продавати.

До прикладу, восьмого липня не допустили 30 кілограмів і 14 липня — 35 кілограмів динь. У кавунах нітратів не виявляли. Коштує таке дослідження копійки, — зазначив Костянтин Приходько, завідуючий ДЛВСЕ №2 ветеринарної медицини ринку "Колгоспний".

Вплив нітратів на здоров'я

Загалом за п’ять місяців поточного року на Кіровоградщині через нітрати до реалізації не допустили 865 кілограм фруктів, овочів і ягід. Лише одних ранніх кабачків більше 300 кілограмів.

На другому місці за перевищенням вмісту нітратів йдуть капуста, огірок, буряк та молода картопля. Сюди ми відносимо і молоду редиску. Ягід та фруктів не допустили до реалізації через нітрати 111 кілограмів, — прокоментувала Наталія Шевченко, речниця Держпродспоживслужби в Кіровоградські області.

Нітрати – це солі азотної кислоти, які широко поширені в природі. Вони є у воді, ґрунті.

При їх високій концентрації у людському організмі, коли вони навіть незначними дозами накопичуються протягом тривалого часу, може виникати загроза здоров’ю. Гостре нітратне отруєння — це синюшність шкірних покривів, запаморочення, головний біль тощо. Внаслідок поступового накопичення виникають захворювання нирок, алергічні реакції, але найбільш небезпечне так зване кисневе голодування органів і тканин людини. Це захворювання є дуже тяжким для дітей до трьох років. Наслідки можуть бути навіть летальними, — додала пані Наталя.

Фахівці говорять, що наразі остерігатися перевищення нітратів у кавунах та динях не варто – адже зараз найкраща пора року для їх вживання. У пробах кавуна і дині, які перевірили сьогодні на наших очах, перевищення нітратів не зафіксували.


Текст: Лілія Кочерга

Фото: Олександр Козловський


Читайте також: У Кропивницькому зросте вартість харчування дітей в школах та дитсадках


Головне сьогодні