Як почати сортувати сміття вдома: практичні поради та досвід кропивничанки

  • Катерина Федченко
  • watch_later 25 лютого 2021, 15:35

Точка доступу продовжує рубрику «Лайфхаки». Саме тут ви знайдете корисні поради, що можуть зробити ваше життя кращим. Сьогодні ми розповімо про те, як навчитися сортувати сміття вдома.

Щодня у Кропивницькому на Завадівський полігон сміття потрапляє більше 150 тонн різних відходів. За інформацією оператора з обслуговування побутових відходівв ТОВ «Екостайл» зі змішаного сміття можна вилучити для переробки лише 10-20%.

Найперша та найважливіша причина для сортування сміття — зменшення шкідливого впливу на навколишнє середовище. За останні роки чимало жителів обласного центру свідомо долучилися до сортування відходів. Координаторка напрямку супроводу хворих на туберкульоз БО «100 відсотків життя. Кропивницький» Оксана Шершень сортує сміття не лише вдома, а й привчає до цього колег на роботі.

Сортування сміття має перерости в звичку

Жінка розповідає, звичка сортувати сміття формувалася в неї з дитинства:

Пам'ятаю ці роки, коли здавали макулатуру, склотару...  Сьогодні при засиллі різноманітних виробів саме час згадати ці надважливі звички і використовувати їх.

Жінка говорить, що власним прикладом привчає до сортування свою дитину. Адже вважає, що коли на власному прикладі робити щось системно, то дитина це наслідує.

Фото - learning.ua

Варто просто почати

Пані Оксана вважає, що для того, щоб сортувати сміття вдома, необхідно зробити всього один крок - просто почати це робити.

В мене колега по роботі спитала: "Невже в тебе так багато картону"? Коли починаєш збирати, то виявляється, що його дійсно багато. Коли починаєш сортувати сміття, то бачиш наскільки багато людина виробляє відходів. 

Раціонально використовуйте простір

Часто однією з проблем сортування сміття в побутових умовах є відсутність вільного місця. 

До прикладу, я живу в однокімнатній квартирі і виділити багато місця для пакетів з відсортованим сміттям не можу, - розповідає пані Оксана.

Потрібно грамотно організувати простір: виділити по одному пакету на кожен вид сміття: пластик, картон чи склотару.

Періодично ми виносимо сміття, до сміттєвих контейнерів. Виявляється, що останнім часом у місті є проблеми зі здачею вторсировини. Один пункт прийому поблизу нашого дому закрили. 

Фото - То є Львів

Віддавайте на повторне використання вживаний одяг

На думку пані Оксани, на повторне використання варто віддавати вживаний одяг. Це дозволить не тільки розвантажити власні шафи, а й допомогти людям, які цього потребують.

Одяг для маленької дитини я віддаю родичам, знайомим у яких є маленькі діти. Долучаюсь також до благодійних акцій та передаю речі в тубдиспансер. Дитячий одяг завжди є  кому віддати. Головне - ставити мету. 

Для дорослих чистий одяг складаю в пакет і ставлю біля сміттєвих контейнерів. Його забирають. Потім мені приємно бачити людину в моїх речах. Ти розумієш, що це працює, - розповідає Оксана Шерешень.

Нагадаємо, у Кропивницькому працює благодійний "Банк речей"

Мобільний додаток, який допоможе сортувати сміття

«Сортуй» - безкоштовний додаток, який містить актуальну інформацію про сортування сміття і допоможе зробити цей процес легшим. Додаток популяризує свідоме споживання та допомагає українцям розвивати корисні еко-звички.

«Сортуй» містить більш ніж 130 видів побутових відходів, розподілених за вісьмома категоріями. Обирай їх у каталозі або знаходь за кодом переробки чи назвою. Застосунок підкаже, як сортувати правильно і споживати більш свідомо.

Завантажити додаток на свій смартфон можна за посиланням.

Куди здати відсортовані відходи у Кропивницькому

5 років тому на сміттєвому полігоні у Кропивницькому запрацювала мобільна сортувальна лінія. Лінія обробляє 60 тонн твердих побутових відходів за робочу зміну. Відсортоване сміття відправляють на вторинну переробку. 

У Кропивницькому покласти відсортоване сміття можна у спеціальні сміттєві контейнери. Їх встановили біля контакт-центру компанії "Екостайл" за адресою вул. Лавандова (М.Тореза), 27.

Відсортоване сміття можна здати до пунктів прийому вторсировини. У Кропивницькому створили онлай-мапу "Куди здати відходи". На мапі позначені місця, де приймають металобрухт, пластик, макулатуру та використані батарейки.

Інфографіка - ГУ Держпродспоживслужба в Кірвоградській області

Читайте також: Екологічний Кропивницький: перші кроки до екосвідомості, або чи готове місто до екожиття

Фото обкладинки: Погляд