Сьогодні, 13 жовтня, у світі відзначають Всесвітній день захисту зору. Його мета полягає в тому, щоб нагадати людям про необхідність піклуватися про здоров’я очей та час від часу проходити обстеження у фахівців. Лікарі-офтальмологи дали читачам Точки доступу декілька порад та фахових роз’яснень щодо виявлення та усунення проблем зору в дорослих та дітей.

Тетяна Воскобойнік, лікарка-офтальмохірург вищої категорії однієї з лікарень області
Для кожної вікової категорії притаманні певні захворювання очей. Наприклад, для людей віком до 50 років більш характерні порушення рефракції (короткозорість (міопія), далекозорість (гіперметропія) і астигматизм). З віком можуть також з’являтися такі захворювання як катаракта, глаукома, вікова макулярна дегенерація.
Синдром сухого ока
Хочу акцентувати увагу ще на одному захворюванні, яке прогресує дуже швидко. Це хвороба передньої поверхні ока — синдром сухого ока. Останнім часом ця хвороба торкається майже всіх вікових категорій.
За даними ВООЗ на неї хворіє 20% людей на планеті. Вона спричинена дефіцитом водного та захисного шару на поверхні ока.
Сльоза — це наш важливий захисник очей, вона змиває порошинки і бактерії з поверхні ока та дезінфікує її. Сльоза має 3 шари: жировий (ліпідний) виробляється в спеціальних залозах в товщині повік, водний — виробляють слізні залози та слизовий (муциновий), який закріплює сльозову плівку.
Якщо виникає порушення в одній із цих складових, то починається розвиток синдрому сухого ока. Виникають різі в очах, відчуття, наче в очах пісок, почервоніння, затуманення, біль, важкість в очах, а також головний біль.
Сухість очей збільшують:
- Робота з комп’ютером та іншими гаджетами.
- Контактні лінзи, матеріал який погано пропускає кисень, носіння лінз більше терміну придатності.
- Стан повітря (кондиціонери, обігрівачі висушують повітря).
- Зміна гормонального стану у жінок.
- Авіаперельоти.
- Медикаменти (таблетки від алергії, від артеріального тиску, протизаплідні).
- Куріння.
Очі та гаджети
Чому наші очі "не дружать" з комп’ютером? Все просто — наш організм не встигає еволюціонувати. Зорова система не готова зчитувати інформацію з LCD та QLED дисплеїв. Зображення на гаджетах принципово відрізняється від всього, що є в природі.
Пікселі, з яких складається зображення гаджетів, не мають чітких меж, і мають меншу контрастність, ніж реальні об’єкти, зображення на екрані підсвічується, тоді як в природі людське око бачить предмети у відображеному світлі.
Для зорової системи це незвичні характеристики.
Додаємо до цього фокусування зору на екрані протягом довгого часу і отримуємо перенапруження в анатомiчних структурах ока, що призводить до виникнення комп’ютерного зорового синдрому, а з ним і синдрому сухого ока.
Лікарка дає декілька порад, щоб убезпечити себе від ускладнень:
- Вибір правильного місця роботи на ПК. Світло повинно падати на екран зліва, екран знаходитись на відстані 50-70 см під кутом 15-20 градусів, розмір шрифта екрану ви повинні читати з дистанції в три рази більшої, ніж та, з якої ви працюєте.
- Запам’ятайте правило 20-20: 20 хвилин роботи — 20 секунд перерви , під час якої ви дивитесь на предмет на відстані 6 метрів.
- Частіше моргайте: в нормі 15-20 разів на хвилину.
- Зволожуйте повітря у приміщенні.
Якщо у вас з’явились симптоми, звертайтесь до офтальмолога, який зробить обстеження та за необхідності підбере вам "штучні сльози".
Як вирішити питання поганого зору, обумовленого патологією рефракції
За словами пані Тетяни, сучасна офтальмологія надає таку можливість. Це корекція окулярами, м’якими контактними лінзами, нічними контактними лінзами або проведенням лазерної корекції зору.
Нічна корекція зору
Нічна корекція зору (рефракційна терапія рогівки) — найсучасніший вид контактної корекції короткозорості та далекозорості. Це спеціальні лінзи, які мають форму реверсної геометрії.
Особлива конструкція цих лінз забезпечує після 6-8 годинного їх носіння 100% зір без будь-якої додаткової корекції на тривалий термін (24 і більше годин). Їх використовують вночі під час сну. Після сну лінзи знімаються, при цьому досягається 100% зір на наступні 24 години (без додаткових окулярів і лінз).
Лінзи мають дві відмінні за формою поверхні.
Зовнішня поверхня є оптичною — активно заломлює світло (як звичайні лінзи) і дає можливість отримати в них 100% зір. Внутрішня має складну поверхню, яка активно діє на профіль сльозової плівки. При цьому змінюється поверхневий рельєф рогівки та її заломлююча сила на точно необхідну величину.
Коли пацієнт знімає лінзу, ефект зміни оптичної сили рогівки зберігається, зображення фокусується на сітківці та людина добре бачить.
Результат дії нічної корекції близький до лазерної корекції зору, з тією відмінністю, що ефект тимчасовий.
Таким чином, при рефракційній терапії, без лазерної корекції зору, ви отримуєте той самий ефект — 100% зір протягом 24 годин і в лінзах, і без них.
Тимчасовий ефект пояснюється постійним оновленням поверхневих клітин рогівки.
За словами лікарки, важливим ефектом цих лінз є те, що вони затримують розвиток короткозорості у дітей, повністю знімають спазм акомодації та розвивають зір.
Визначити, чи підходить вам нічна корекція, можна лише індивідуально, після повного обстеження.
Лазерна корекція зору
За словами Тетяни Воскобойнік, лазерна корекція зору – найбільш безпечний та ефективний метод виправлення короткозорості, далекозорості та астигматизму низького й середнього ступеня.
Лазерна корекція забезпечує покращення зору, а також дає можливість позбутися необхідності носити окуляри та контактні лінзи. Холодний промінь лазера точково випаровує найтонший шар рогівки очей, тим самим змінюючи її кривизну. Це дозволяє змінити заломлення світла в оці, сфокусувати його прямо на сітківку та отримати чітке зображення предметів на різних відстанях.
Що лікують лазерною корекцією
За словами офтальмологині, показаннями для проведення лазерної корекції зору є короткозорість, далекозорість або астигматизм.
Ступінь порушення рефракції, професія, спосіб життя, заняття спортом, вік — все це визначає, чи підходить людині лазерна корекція. Це може вирішили лише лікар після ретельного обстеження.
Лікарка наводить кілька чинників, які можуть вплинути на рішення про лазерну корекцію:
- Безпечність лазерної корекції. Сьогодні з використанням нових технологій лазерна корекція стала високоточною, безпечною і передбачуваною процедурою. У 2011 році лазерна корекція була визнана найбезпечнішою операцією в офтальмології.
- Швидке досягнення ефекту. Як правило, одразу після корекції ваш зір буде високим і ви зможете повернутися до звичного способу життя вже наступного дня, не відчуваючи ніякого дискомфорту.
- Складнощі (проблеми) з окулярами. Особливо при високій короткозорості та/або астигматизмі окуляри дещо спотворюють зображення, а оправа звужує поле зору. Хтось не може підібрати достатньо комфортну корекцію. Комусь просто не подобається, як він виглядає в окулярах.
- Непереносимість контактних лінз. У багатьох людей при тривалому використанні контактних лінз з’являється сухість очей, іноді виникає непереносимість (алергія) на матеріал контактних лінз, розчини для зберігання лінз, білкові відкладення, що накопичуються за день на поверхні лінзи.
- Ризик, пов’язаний з контактними лінзами. Ризики інфікування рогівки та розвитку запалення при тривалому користуванні м’якими контактними лінзами (згідно світової статистики) в 10 разів вищий, ніж у випадку лазерної корекції зору.
- Професійні причини.

Олександр Кучерявий, експерт з дитячої офтальмології
Найпоширеніші захворювання очей серед дітей
За інформацією Олександра Кучерявого, наразі найпоширенішими захворюваннями очей серед дітей є рефракційні проблеми, міопія (короткозорість), астигматизм та гіперметропія (далекозорість).
Крім цього, поширеними є скарги на запальні процеси — кон’юктивіти. Менш поширеною проблемою є косоокість.
За його словами, кількість скарг на проблеми із зором за останні роки, поки триває дистанційне навчання, не збільшилася.
Статистичні дані не підтверджують те, що кількість звернень щодо зорових розладів збільшилася, — пояснив він.
Регулярність медичних оглядів
Лікар зазначає, що згідно європейського протоколу, перший огляд дитини офтальмологом має відбуватися у трирічному віці.
Олександр Кучерявий із такими рекомендаціями не згоден. На його думку, офтальмолог має оглядати дитину при народженні, потім у віці 3, 6 місяців та року. Після трирічного віку — щороку.
Зорова гігієна
За словами Олександра Кучерявого, протягом останніх років у дітей прогресує міопія за рахунок напруження очей під час роботи зблизька.
Робота очима з близької відстані сприяє розвитку міопії. Тому я рекомендую мінімізувати час, який діти проводять перед екранами планшетів, телефонів та комп’ютерів, наскільки це є можливим.
Крім цього, лікар також рекомендує робити більше перерв, якщо діти все ж вимушені працювати із гаджетами.
Без самолікування
За словами лікаря, харчування дітей має бути збалансованим, таким чином дитина отримуватиме необхідні вітаміни та елементи. На його думку, дітям не треба давати спеціальні вітаміни або добавки без медичних показань. Лікарі ж, в свою чергу, призначають спеціальні вітаміни, але виключно у разі наявності медичних показань.
Лазерна корекція зору дітям
Дітям до 18 років лазерну корекцію робити заборонено, окрім рідких випадків з медичними показаннями. За його багаторічну практику такий випадок був один раз.
Окуляри або лінзи
Окуляри або компактні лінзи дитині слід обирати лише за рекомендаціями лікаря.
За словами лікаря, як правило, дітям призначають саме окуляри. До того ж — з повною оптичною корекцією, незважаючи на діагноз (міопія, астигматизм чи далекозорість).
Контактні лінзи ж, як правило, призначають при близорукості або у випадках, коли рефракція очей суттєво розрізняється. В такому випадку неможливо виписати окуляри.
Контактні лінзи зазвичай прописують дітям від 5 років, коли вони можуть самостійно їх одягати. В окремих випадках контактні лінзи прописують також від народження дитини, — пояснив лікар.