Електромобілі в українських реаліях: вигода при купівлі й перспективи розвитку

  • Редакція Точки Доступу
  • watch_later 18 жовтня 2018, 19:10

  • visibility 482 перегляда

Попит на електрокари в Україні продовжує зростати, лише у порівняні з минулим роком кількість таких авто збільшилась на 60%. Які моделі обирають українці, як заощадити на придбанні машини з електродвигуном та чи готова українська інфраструктура до сучасних авто, з’ясовувала Точка доступу.

#1

Переваги електрокарів

Відповідно до рішення Верховної Ради України, до кінця цього року діють нульові податки на електромобілі. Так, власникам "зелених" авто не потрібно платити 16,8% ПДВ і 109 євро акцизного збору. Залишився лише збір до Пенсійного фонду - 4,8%.

"До кінця 2018 року діють пільги привезенні електромобілів в Україну. Не потрібно платити акциз і ПДВ - а це 20% від вартості всього електромобіля", - говорить автомобільний експерт Євген Муджирі.

Державні преференції  далеко не єдиний плюс на користь електрокарів. Серед інших переваг експерти відзначають екологічність, безшумність, легкість в обслуговуванні та відносно низьку вартість кілометра пробігу.

"Я б виділив чотири основних переваги електромобіля: екологічність і безшумність їзди, коли ніяка вібрація від працюючого двигуна не заважає насолоджуватися дорогою або музикою в заторах. Задоволення від водіння - керованість автомобіля, в якому по днищу встановлена важка батарея, набагато краща, ніж у бензинових аналогів. Простота в обслуговуванні - не потрібно міняти масла, фільтри та інші деталі, як в двигуні внутрішнього згоряння. Низька вартість кілометра пробігу в порівнянні з традиційними авто", - говорить Євген Муджирі.

#2

Які електромобілі обирають українці

Вже декілька років беззаперечним лідером на ринку українських електрокарів є модель "Nissan LEAF". Лише у 2018 їх було продано більше 1000 авто, на другому місці з великим відривом "BMW i3" - 49 одиниць, закриває трійку лідерів "Tesla Model S".

"Близько 2/3 ринку в Україні займає електромобіль "Nissan LEAF", ставши "народним". Якщо ж скласти умовний рейтинг ТОП-3, то на другому місці буде електромобіль "BMW i3", а слідом за ним буде "Tesla Model S", - говорить експерт.

В десятку найпопулярніших електрокарів також увійшли:

  • "Mercedes-Benz B Electric Drive";
  • "Smart Fortwo";
  • "Tesla Model X";
  • "KIA Soul";
  • "Volkswagen е-Golf";
  • "Toyota RAV-4 EV";
  • "Fiat 500е".

Переважна кількість електрокарів - це авто з пробігом, які були привезені зі США, їх частка у структурі ринку складає близько 85%. Це зумовлено не лише низькою вартістю таких моделей, а й відсутністю до недавнього часу офіційних автомобільних дилерів в Україні.

"Ринок електромобілів, наповнений б/у автомобілям привезеними в основному з США. Тому як до недавнього часу нові електромобілі офіційно в Україні не продавалися зовсім", - говорить Євген Муджирі.

Офіційно продають свої електрокари тільки "Mitsubishi", "Hyundai" та "Renault". Також в автомобільних салонах можна знайти нові "BMW i3" і "Rover Quick 2000". Ціни на машини стартують від 35 тис доларів. Електрокари з пробігом обходяться вдвічі дешевше.

Лідер продажів - "Nissan LEAF"

#3

Розбудова інфраструктури

Стимулювати розвиток зарядних станцій для автомобілів нового покоління можуть відповідні зміни в державних будівельних нормах. Зараз у ДБН не прописане таке поняття, як електронна заправка, здебільшого її оформлюють як МАФ або електронний прилад. За словами начальника департаменту цифрової інфраструктури МІУ Олександра Озерана, у Міністерстві інфраструктури вже розроблені документи, які дають змогу врегулювати це питання.

"Міністерство інфраструктури спільно з Офісом ефективного регулювання розробили Концепцію розвитку інфраструктури зарядних станцій і найближчим часом збираємося представити її Кабінету міністрів для затвердження. Там також регламентується, що таке електрична зарядна станція, питання оплати, білінгу й інші питання, пов'язані з дерегуляцією і з тим, щоб дати можливість операторам електричних зарядних станцій працювати у максимально правовому полі", - говорить він.

Також Міністерство планує встановити вздовж основних українських автомагістралей 60 швидких зарядних станцій для електрокарів. Пристрої будуть підключені до спеціальних Power Banks, які дозволять збільшити потужність роботи станцій.

"У Power Bank буде накопичуватися енергія, і потім на піках назад віддаватися в мережу. Тобто, буде відразу прямий струм, що значно спрощує силову частину зарядок і може їх здешевити. Ми плануємо розмістити близько 60 таких швидких зарядних станцій уздовж основних автомагістралей: Харків-Київ-Львів-Чоп, Київ-Одеса-Рені та кількох регіональних автомагістралей", -  говорить Олександр Озеран.

Згідно транспортної стратегії Міністерства інфраструктури до 2030 року е-мобілі становитимуть 50% українського ринку. Загальна кількість електрокарів у світі до цього ж року за даними Міжнародного енергетичного агентства буде становити 125 млн. одиниць.

До того ж вартість електрокарів буде поступово знижуватися, а у 2025 вони можуть вартувати менше дизельних аналогів. Це стане можливим за рахунок зниження цін на акумулятори, які сьогодні складають майже половину від вартості автомобіля.

Зарядна станція для електрокарів

Читайте також: Субсидії в Україні 2018: кому призначається і як отримати

Читайте також: Перший в області: у Кропивницькому презентували оновлений сервісний центр (ФОТО)