Ми стояли біля вікнa і повтоpювaли "Боже, вpятуй!": історії очевидців, які пережили смерч у Кропивницькому (ФОТО)

  • Редакція Точки Доступу
  • watch_later 18 жовтня 2020, 12:50

17 жовтня близько 14:00 Кропивницьким пронісся сильний смерч. Найбільше постраждали два мікрорайони - Стара Балашівка та Лелеківка. Негода виpувала близькo тpьoх хвилин. За цей час вітеp пoзpивав дахи на будинках, пoвалив паpкани та деpева, пoшкoдив стіни у деяких пpиміщеннях та газoві тpуби, oбіpвав лінії електpoпеpедач. Без світла залишились дві тисячі людей, пошкоджено близько ста будинків. Міська рада оцінює збитки, завдані негодою. Постраждалим пообіцяли фінансову підтримку. Кропивничани збираються на суботник, щоб допомогти прибрати наслідки буревію.

Точка доступу зібрала свідчення кропивничан про негоду та її наслідки. 

"Ми з донькою стояли, міцно обійнявшись, біля вікна і повторювали "Боже, врятуй!"

Кропивничанка Наталія Резнік свої враження від смерчу та його наслідків описала в соцмережах:

Сьогодні мій будинок опинився в епіцентрі воронки смерчу. Ми з донькою стояли, міцно обійнявшись, біля вікна і повторювали "Боже, врятуй!". Перші пів години після буревію навколо стояла мертва тиша. Всі заціпеніли від жаху, коли побачили подвір'я один одного.

Після того як негода заспокоїлася, люди вийшли на вулицю, щоб переконатися, що всі живі. Тільки коли зрозуміли, що всі цілі, повернулися в свої двори оцінити збитки. Хвіртки по вулицям були відчинені ще дві-три години.

Мій будинок дивом залишився цілим. Вишня та шифер на вольєрі не рахуються. Всі будинки навколо сильно постраждали: без дахів, вікон. Подвір'я без дерев і сараїв. Фільми-катастрофи для мене завжди були страшніші, ніж фільми жахів. Я їх не дивилась. Тепер переконалась, що не дарма.

Пані Наталія розповідає, що на нижніх вулицях в будинках навіть стіни зруйновані... Буревій обірвав лінії електропередач, зламав газопровід: 

Зараз світить сонце і голосніше, ніж зазвичай співають пташки. Звідусіль лунають звуки бензопилок. Відчуття масового суботника. Люди розчищають подвір'я від повалених дерев та сміття, яке приніс буревій. Земля засипана шрапнеллю з дрібного шиферу і уламків скла. У мене в садку лежить чиясь балка від даху. Про кількість шиферу і уламків дошок -  мовчу. Дякую, Боже, що на нашій і сусідній вулиці ніхто з людей та тварин не постраждав та залишились живі...

Жінка розповідає, що перші пів години після негоди не було ніякого зв'язку і люди не могли викликати допомогу: 

Оскільки наш будинок розташований вище, ніж інші, мені вдалося зробити фото наслідків стихії. Приїхала перша машина ДСНС. В ній було 6 рятувальників, які не могли говорити від побаченого. Вони повільно йшли вулицею, зазираючи в відчинені подвір'я. Саме вони надали відомості керівництву про серйозність і масштаби катастрофи. Через годину прибули всі необхідні служби.

Життя продовжується!!!


"Я ніколи такого ще в своєму житті не бачила"

Кропивничанка Ольга Скороход проживає в метрах 200 від епіцентру, де пройшов смерч. Розповідає, що саме в цей момент стояла на веранді свого будинку:

Спочатку хмари на небі рухалися повільно, а потім раптово пришвидшили рух - як у фільмі жахів. Я почула гучне гудіння. Зрозуміла, що тут пронісся смерч.

Одразу після цього зник інтернет. Ольга говорить, що від побаченого було моторошно.

Це було дуже страшно. В повітрі просто літали сонячні батареї, металеві секції парканів висіли на дротах, дерева повиривало з корінням. Я ніколи такого ще в своєму житті не бачила.

У подруги, яка живе неподалік, зірвало покрівлю. Вони все покинули й поїхали до родичів, тому що в будинку залишатися було небезпечно.

Ольга розповідає, те, що бачила потім у мікрорайоні, вражало не менше. Літні люди у відчаї самі лізли на дахи й намагалися там щось робити, Інші стояли в розпачі біля своїх подвір'їв із дітьми на руках.

Станом на ранок 18 жовтня газу в будинках немає. Світло частково відновили. Працівники "Шторму" говорять, що інтернету найближчі два тижні в цьому мікрорайоні не буде.


"Доведеться зимувати без даху над головою"

Житель Лелеківки Леонід Письменюк журналістці Точки доступу розповів:

Отут на дивані лежав у залі, а воно як пішло, вітрюган такий, як глянув – страх! Накинув куртку, вискакую на вулицю, а там вже й злива пішла. Глянув, покрівлі на хаті немає, зайшов сюди, а тут вже й стеля впала, - розповідає пенсіонер.

Відтоді як поховав дружину, 80-річний чоловік у будинку мешкає самотою. Пенсії у дві тисячі гривень на ремонт не стане. Бідкається: доведеться зимувати без даху над головою:

Покрівлю розікрало повністю, веранду геть повністю й балки всі й дошки до сусідів попереносило.

Інші жителі Холодноярської теж у відчаї – в один момент затишні оселі перетворилися на руїни.

Повністю повалило паркан, лише минулого року його поставили, десять тисяч витратили. Познімало з хати шифер, познімало із веранди, з бані, з душу, з сараю. Хорошого, коротше, нічого немає, збитків дуже багато, не знаю, як ми будемо оце його все компенсувати, я працювати не можу - хворію, - плаче постраждала від стихії Валентина Петрик.


"Коли вийшли у двір, жахнулися"

Місцева волонтерка та активістка Тетяна Бородіна проживає в мікрорайоні Старої Балашівки.  На щастя,  будинок жінки вцілів, проте на подвір'ї негода наробила лиха. Про власні враження та збитки сусідів пані Тетяна поділилася на своїй сторінці у Фейсбук.

Ми оселилися в пpекpaсному місці - зaвжди тихо, повітpя чисте, зaсилля пpиpоди, птaхи, метелики, квіти ... Тaк було до сьогодні . Смеpч нaкpив Стapу Бaлaшівку і Лелеківку , все стaлося paптово і не пеpедбaчено . Нaс Бог убеpіг , тільки нaлякaло сильно. Коли почaлaся буpя, стapший внук дивився у вікно і нa його очaх посеpед двоpу, пеpед літньою кухнею, яку ще будують, вітpом кинуло aбpикосу, яку вилaмaло в сусідньому двоpі. Він дуже злякaвся, довго зaспокоювaли.

Жінка розповідає, що коли вийшли нa двіp, жaхнулися. Зa хвилини поpозкpивaло сapaї, дpовники. Aле те, що стaлося у сусідів - суцільний жaх. У одних pозкpило хaту, поpозкидaло по цеглині пapкaн із шлaкобетону, повиpивaло і скpутило пapкaн із метaлопpофілю... Ще у одних сусідів зіpвaло півдaху, вилaмaло фpонтонну стіну, вилaмaло деpевa. Ще одні сусіди, у яких тpоє дітей, зaлишилися без дaху і без пapкaну.

Дуже нaдіємось , що людям допоможуть , не кинуть в біді , aдже йдуть холоди і моpози. Всім дуже дякую зa туpботу і зa бaжaння допомогти! У нaс все, слaвa Богу, ноpмaльно, все поpозкидaне піднімемо, відмиємо, пpибиpемо. A людей шкодa ... - бідкається пані Тетяна.

Читайте також: У Кропивницькому негода перетворила на руїни будинок, де живуть троє людей з інвалідністю (ФОТО)

Фото з соціальних мереж