Хімсклади на Кіровоградщині: зброя уповільненої дії чи безпечний мотлох (ФОТО)

  • Редакція Точки Доступу
  • watch_later 7 вересня 2018, 19:20

  • visibility 890 переглядів

У селі Тернівка, Новоархангельського району, Кіровоградської області виявили склад хімічних відходів. На думку активістів, там до цього часу знаходяться токсичні речовини, які забруднюють навколишнє середовище та мають шкідливий вплив на здоров’я місцевих жителів. Однак у державних структурах стверджують, що ще у 2012 році всі пестициди ліквідували. Журналісти Точки доступу з'ясовували, чи безпечні колишні хімсклади для населення Кіровоградщини на сьогодні.

Про знахідки на території Новоархангельського району повідомив активіст  громадської організації "Державницька ініціатива Яроша" (ГО "ДіЯ") Роман Бойко.

У 2012 році було виділено кошти на утилізацію всіх складів хімдобрив часів Радянського Союзу. Тоді ці кошти направили на фірму-«метелика», яка б мала цим займатися. Але ми підозрюємо, що ніхто їх так і не утилізував. Голови сільських рад попідписували акти про утилізацію, та й по всьому. Екоінспекція відзвітувала у 2012 році, що ці хімсклади усі на території області ліквідовані. Насправді ж їх лишилися десятки. Ці речовини просочуються в підземні води, забруднюють річки, місцеві жителі відчувають погіршення здоров’я. До всього, обурює сам факт, що, ймовірно, там просто «відмито» мільйони гривень, - розповів активіст.

У відкритих джерелах зазначається, що пестициди викликають багато проблем. Потрапляючи в організм людини і накопичуючись там у великих кількостях, приводять до розвитку багатьох хронічних захворювань і гострих отруєнь. Безпосередній вплив на людину проявляється в ураженні печінки та зміні її функцій, захворюванні центральної нервової, серцево-судинної та дихальної систем.

Начальник екоінспекції в Кіровоградській області Микола Власенко розповів, що відомство не звітувало про утилізацію вищезгаданих відходів, оскільки не вони цю роботу виконували, і це не входить у їхні повноваження. Посадовець був лише членом комісії, яка контролювала вміст тих ємностей та мішків, які вивозили із складів, про що дійсно, як підтвердження, є підпис пана Власенка у відповідних актах.

Я був головою цієї комісії, де підтверджував, що у мішках дійсно агрохімікати, а не земля, каміння, чи інші відходи. Загалом, згідно з актами,  проводилося очищення сховищ та відкритих площ від непридатних до використання пестицидів. Так-от в цьому процесі вже екоінспекція жодної участі не брала. Ліквідацію, утилізацію та знешкодження виконували МНС  із представниками місцевої влади та санстанції. Ліквідовувалися ж речовини, які, згідно державних норм, є шкідливими хімічними речовинами, пестицидами, - прокоментував ситуацію очільник обласної екоінспекції.

За словами начальника відділу екологічного контролю земельних ресурсів, за поводженням з відходами та небезпечними хімічними речовинами – старшого державного інспектора Сергія Погребняка, комісія здійснювала контроль по всіх об'єктах, які були виявлені після проведення інвентаризації. На той час, згідно із державною програмою, всі небезпечні агрохімічні речовини були утилізовані. По кожному хімскладу області, і зокрема Новоархангельського району, а саме селах Тернівка, Покотилове, Кобиткувате, Мар'янівка, Підвисоке, є відповідні акти.

Начальник обласної екоінспекції Микола Власенко також зазначив, що на початку червня поточного року виникало питання щодо таких складів у селі Покотиловому, Новоархангельського району. Тоді обласна екоінспекція, за словами посадовця, направила запит на департамент екології та природних ресурсів Кіровоградської ОДА щодо забруднення навколишнього природного середовища непридатними для використання отрутохімікатами неподалік вищезгаданого села.

Згідно відповіді, департамент екології та природних ресурсів, залучивши відповідні служби, 13 червня 2018 року провів обстеження за вказаними фактами на території колишнього хімскладу поблизу с. Покотилове. У приміщеннях складу дійсно виявили металеві бочки та пошкоджені поліпропіленові мішки з написами «селітра аміачна гранульована» та «амофос». Дані агрохімікати не є забороненими до застосування хімічними засобами захисту рослин (ЗЗР). Державна програма ж передбачала утилізацію непридатних до використання та заборонених до застосування хімічних ЗЗР на території Кіровоградської області.

Крім того, стосовно хімскладу неподалік села Покотилове Точка доступу отримала офіційну відповідь від управління ДСНС у Кіровоградській області,  де є офіційне підтвердження того, що у 2012 році аварійно-рятувальний загін спеціального призначення територіального управління МНС України у Кіровоградській області провело повне очищення території складів, сховищ та відкритих площ від непридатних до використання пестицидів.

Однак начальник обласної екоінспекції наголосив, що все ж до питання всіх хімскладів на території області варто повернутися та провести всі необхідні заходи, аби більше не виникало ніяких проблем та підозр.

Питання до кінця не завершене. На той час, коли проводили утилізацію, частина складів була в нормальному стані, частина напівзруйнованих та повністю зруйнованих. У такому стані багато складів і залишилися. Ще тоді я пропонував провести повну інвентаризацію по залишках та цілих будівлях , щоб у подальшому не виникало подібних питань. Крім того, в сусідніх областях залишилося ще багато неутелізованих пестицидів. Програма завершилася, але, на жаль, їх там повністю не ліквідували. Випадків було чимало у Запорізькій області, у Херсонській, де з’являлися такі пестициди у великих кількостях, тобто із сусідніх областей завозили, вночі вивантажували, а область не знає потім, що з цим робити. Я пропоную ліквідувати повністю ті склади, щоб не було і згадки про них. Зокрема, провести інвентаризацію, виділити на це кошти із обласного бюджету, передати комусь на баланс, щоб за тією будівлею хтось стежив, - відзначив Власенко.

Директор департаменту  екології та природних ресурсів Кіровоградської ОДА Олександр Ковтунов також підтвердив Точці доступу, що всі роботи були проведені відповідно до державної програми, а всі пестициди на проінвентаризованих хімскладах утилізовані в повному обсязі. Та повідомив, що в області планують провести повну інвентаризацію усіх територій таких хімскладів.

Ми плануємо надати доручення районним адміністраціям провести інвентаризацію зазначених і подібних об’єктів для того, щоб зняти це питання. Наразі я не маю детальної інформації стосовно обстеження зазначених о’єктів. Знаю, що цими складами зараз цікавляться. Цьогоріч у нас був один об’єкт,  на якому ми проводили обстеження, залучали до цього обласний лабораторний центр. При обстеженні не виявили там  ніяких екологічно небезпечних забруднень. Що ж до проведення утилізації небезпечних хімічних речовин та пестицидів на території складів області, то я можу із повною відповідальністю заявити, що всі пестициди й агрохімікати із території області  були вивезені у 2012 році.  На всіх об’єктах здійснено належні заходи, - розповів Ковтунов.

Також Олександр Ковтунов зауважив, що складно оцінити ситуацію, яка є на складах зараз. Адже за останні 6 років могли трапитися різні випадки. Для прикладу він назвав завезення відходів з інших областей так, як це було зі Львівським сміттям. 

Можу абсолютно впевнено говорити, що на всіх інвентаризованих хімскладах у 2012 році було утилізовано всі небезпечні речовини. Але дати гарантії того, що щось підкинули, чи скинули туди, я не можу. Потрібно розбиратися з кожним об’єктом окремо й тоді приймати рішення, - наголосив посадовець.

Відтак наразі це питання перебуває під контролем департаменту екології та природних ресурсів ОДА. Очікується отримання відповідних документів для підготовки проекту рішення щодо інвентаризації територій із колишніми складами хімдобрив у Кіровогадській області для подальшої  подачі на розгляд обласної ради.


Автор тексту: Таміла Чорноморець

Фото (хімсклади у с. Тернівка) : Олександр Козловський 


Читайте також: Сортування сміття у Кропивницькому: що змінилось для жителів міста (ФОТО)