У Кропивницькому минув місяць від початку навчального року. Школярі навчаються у трьох різних форматах — дистанційно, очно або змішано. Більшість дітей щодня отримує домашні завдання, підхід до виконання яких у кожній родині різний. Як виконують "домашки" та якими мають бути обсяги, з'ясовувала журналістка Точки доступу.

Я хочу залишатися мамою, яка спілкується з дітьми та відпочиває після роботи —

Євгенія Захарченко, мама двох школярок, юристка громадської організації "Батьківська рада Кропивницького"


Доньки Євгенії Захарченко навчаються в 5 та 11 класах.

Моя думка щодо допомоги дітям із домашнім завданням не змінилися з того моменту, коли старша донька пішла в перший клас. Я вважаю, що батьки не мають бути дотичними до цього питання, окрім того, щоб контролювати, дисциплінувати, налаштовувати й підтримувати дітей. Так, поки в них ще формуються звички (з 1 по 3 клас), батьки мають нагадувати про домашні завдання, — пояснює жінка.

На думку Євгенії Захарченко, важливо також створити для дітей комфортні умови:

Щоб дитина була сита, спокійна, й у неї було все необхідне для виконання домашніх завдань: стіл, яскраве світло.

В своїй родині жінка допомагала обом дітям виконувати домашні завдання в першому та другому класі.

Молодшій доньці було легше, бо вона бачила приклад старшої. Тому сама сідала робити уроки. Втім, хотіла, щоб я була поруч, аби допомогти та підтримати, якщо раптом щось не зрозуміє.

Пані Євгенія розповіла про досвід зі старшою донькою. З 4-го класу дитина почала виконувати домашню роботу самостійно.

Зі складнощами ми зіштовхнулися в 9-му класі, коли почалося дистанційне навчання. Тоді, у 2020 році, вчителі проводили мало онлайн-уроків, підручники були застарілі. Через це мені довелося допомагати, але я зрозуміла, що вже не пам’ятаю деякі теми. І для того, щоб пояснити їх дитині, мені треба сидіти і три тижні займатися. Ми намагалися знаходити тематичні відео в інтернеті, роз’яснення до тем. Наразі старша донька виконує домашні завдання сама.

З початку впровадження дистанційного навчання в молодшої доньки намагалася пояснити дитині, як вирішувати задачі нового типу (які довелося вивчати самотужки) і зробила це неправильно:

Я пояснила їй неправильно. Бо виявилося, що в математиці теж змінилися правила й підходи до розв’язання прикладів та задач. Моя дитина завчила так, як я їй пояснила — неправильно. Потім вчителька виправляла ці помилки і це була катастрофа. В дитини цупкий розум — вона запам’ятала неправильний варіант і почала його застосовувати. Перевчитися було дуже важко. Так, у 3 та 4 класі я намагалася взагалі туди не заглиблюватися. Зараз вона в 5-му класі. Ситуація в країні нестабільна. Підручників немає, не всі вчителі пройшли навчання. З електронними підручниками працювати незручно. Тож, якщо моя дитина не змогла виконати домашнє завдання — нічого страшного. Вона приходить до школи та перед початком уроку попереджає про це вчительку й просить додатково пояснити матеріал.

Наразі дівчата виконують домашні завдання самостійно. Якщо діти не розуміють якусь тему, то разом із мамою шукають необхідне пояснення в інтернеті або ж у вчителя.

Таким чином я намагаюся зберегти свою нервову систему та не спаплюжити їм знання, які вони отримали в школі.  Я хочу залишатися мамою, яка спілкується з дітьми, підтримує, дізнається, як минув день, робить свої домашні справи, яких у мене, як і у кожної жінки, багато, та відпочиває після тривалого робочого дня.

5-класниця витрачає на домашнє завдання до години на день. Старша ж донька, за словами Євгенії, витрачає на навчання катастрофічно багато часу.

Це 11-клас. Школа не готує до ЗНО. Через цей період дистанційного навчання з 2020 року в знаннях з’явилися прогалини. І з вчителями не завжди щастило. Так, крім гігантських обсягів домашньої роботи, дитина має купу онлайн-курсів та занять з репетиторами для підготовки до ЗНО. Таким чином в дитини немає вільного часу навіть у вихідні. Не нормально, що ЗНО неможливо скласти без занять з репетиторами та додаткових курсів. Не нормально, що коронавірус та війна не змогли підштовхнути Міністерство освіти до розробки нормальних онлайн-уроків та платформ, де вони могли б бути в записі. Я бачу, що Міносвіти, які обіцяли розвантажити для НУШ матеріал та не давати дітям непотрібні знання, так цього і не зробити. Програма так само перевантажена.

На думку Євгенії Захарченко, Міністерство освіти мало б звернути увагу на дослідження ЮНІСЕФ, в якому йдеться про те, що кількість домашніх завдань калькулюється із рівнем бідності в країні — чим більше завдань, тим бідніша країна. Жінка виступає за те, щоб мінімізувати кількість домашнього завдання.

В 1-6 класах взагалі не має бути домашнього завдання. З 7 по 9 класи — творчі завдання, а з 10 класу — завдання, направлені на підготовку до ЗНО.

Мета домашніх завдань — це закріплення, поглиблення, розширення знань, які учні здобули на уроці — 

Оксана Стрюкова, директорка міського центру професійного розвитку педагогів Кропивницької міської ради


Міський центр професійного розвитку педагогічних працівників створили 2 роки тому. Завданням установи є допомога педагогам. В центрі педагогів консультують щодо професійного розвитку, розробки необхідних документів, проходження сертифікації, підготовки до ЗНО, дистанційого навчання, а також надають психологічну допомогу. В центрі проводять як групові, так і індивідуальні консультації, вебінари. Деталі можна подивитися на сайті центру.

За словами пані Оксани, мета домашніх завдань — це закріплення, поглиблення, розширення знань, які учні здобули на уроці. Крім цього, домашні завдання — це також підготовка до засвоєння нового матеріалу та формування в дітей вміння самостійно працювати й розвивати пізнавальні інтересів.

Вже відповідно до цієї мети ми маємо говорити і про відповідність домашніх завдань. Діти обов’язково мають розуміти поставлені завдання. Мають враховуватися вікові та індивідуальні особливості дітей, можливість виконувати домашні завдання.

Так, за словами пані Оксани, встановлюючи обсяги домашніх завдань, педагоги керуються рекомендаціями Міністерства освіти та науки й санітарним регламентом, який видали 25 вересня 2021 року та оновили 1 серпня 2022 року, з урахуванням умов воєнного стану (змінилася кількість часу, протягом якого діти можуть бути перед екраном комп’ютера).

Час на виконання домашніх завдання:

1 клас
домашнє завдання рекомендують не задавати
2 клас
близько 45 хвилин
3 клас
трохи більше години
4 клас
1 година 30 хвилин
5-6 клас
2 години 30 хвилин
7-9 клас
3 години
10-11 клас
близько 4 годин

Ці норми були ухвалені з урахуванням державних санітарних правил, які були до 25 вересня 2021 року. Вони рекомендовані Міністерством освіти.

Наразі ж освітяни керуються санітарним регламентом, який оновили 1 серпня цього року.

Рекомендації Міністерства спираються на рекомендації державних санітарних правил, яких, по факту, вже немає, замість них маємо санрегламент, в якому йдеться про те, скільки часу мають проводити діти перед екраном комп’ютера, адже велика частина дітей вчиться онлайн.

Згідно із санрегламентом, безперервна тривалість навчальних онлайн-занять протягом дня у синхронному форматі:

При цьому слід враховувати вимоги до організації роботи з технічними засобами навчання (ТЗН). Безперервна тривалість навчальної діяльності з ТЗН протягом навчального заняття для учнів:

  • 1-х класів становить не більше 10 хв.;
  • 2-4-х класів — не більше 15 хв.;
  • 5-7 класів — не більше 20 хв.;
  • 8-9 класів — 20-25 хв.;
  • 10-11-х (12-х) класів — на 1-й годині занять до 30 хв., на 2-й годині занять — 20 хв.

"Дитина не виконує домашнє завдання". До мене звертається дуже багато батьків із цією проблемою —

Інга Кузнєцова, дитяча психологиня


На думку Інги Кузнєцової, домашнє завдання — це один із найважливіших компонентів учбового процесу, враховуючи сучасні реалії. Класи в більшості шкіл є великокомплектними. В класах діти працюють під керівництвом вчителя, натомість вдома працюють самостійно.

Саме ця самостійна робота, робота за певним внутрішнім планом і є передумовою розвитку в дорослому житті таких якостей, як цілеспрямованість, організованість, здатність планувати свої дії й дотримуватися цього плану.

Проявити волю та абстрагуватися від того, що вдома тебе чекає комп’ютерна гра чи друзі, та виконати домашнє завдання — це дуже важлива навичка для сучасних дітей. Тому домашні завдання мають виконувати саме цю функцію — навчити дитину працювати самостійно та доводити справу до кінця.

Домашнє завдання має бути посильним, щоб дитина зробила його самостійно.

До мене звертається багато батьків, чиїм дітям важко виконувати домашні завдання, або ж вони їх не виконують взагалі.

За словами пані Інги, усі діти мають різні навички. Батьки ж мають усвідомити, на якому рівні в дитини самоорганізація. Психологиня виділяє чотири рівні самоорганізації дітей:

  • 1 рівень — процесом повністю керують батьки (батьки стоять над дитиною і вона робить завдання);
  • 2 рівень — батьки періодично дають завдання (батьки кажуть "Зроби математику" і дитина робить);
  • 3 рівень — дитина працює самостійно (дитина приходить зі школи, планує, коли зробить завдання та виконує цей план);
  • 4 рівень — дитина самостійно виконує домашнє завдання та дивиться додатковий матеріал.

За словами пані Інги, якщо дитина перебуває на третьому рівні, то батькам не варто втручатися в процес. Якщо ж школяр на 1 чи 2 рівні, батьки мають підтримувати дитину та поступово збільшувати інтервал між контролем. Мозкові структури, які відповідають за самостійну роботу, розвиваються з 7 років. До 9 років дитина має перейти на третій рівень.

Якщо до 9 років дитина не вийшла на 3-й рівень, то батьки продовжують її контролювати. В дитини з’являється активна або пасивна агресія. Активна агресія — дитина грубить, поводить себе агресивно; пасивна агресія — дитина каже, що не буде робити завдання чи придумує причини для того, щоб не виконувати домашню роботу.

Пані Інга разом із колегою-нейропсихологом зробили проєкт "Д/з без проблем" — це поради та лайфхаки для батьків про те, як привчити дитину до самостійності. В рамках проєкту психологиня також розповідає, що заважає дитині самостійно робити домашнє завдання, як уникнути сварок та зайвих емоцій під час роботи над "домашкою".

Проєкт діє в інстаграмі, знайти його можна за цим посиланням.

В рамках проєкту ми також плануємо запустити "Марафон самостійності", під час якого батьки зможуть отримати поради та попрацювати з дітьми над цією темою.


Головне сьогодні