Кіровоградський обласний лабораторний центр МОЗ України як і лабцентри інших регіонів знаходиться на "передовій" у боротьбі з коронавірусною інфекцію. Саме цей заклад зараз проводить тестування на Covid-19 (98% від усіх проведених тестів в області проведені Лабцентром, а це майже 80 000 тестів). Ключове його завдання сьогодні  – максимально швидко опрацьовувати ПЛР-дослідження, достовірність яких складає 100%. Очолює Центр головна санітарна лікарка області Надія Оперчук. Вона детально розповіла Точці доступу про роботу лабораторного центру під час пандемії.

Що таке лабцентр та які його функції?

Сьогодні Кіровоградський обласний лабораторний центр працює в звичайному режимі в період епідемії. Надія Оперчук запевняє, що до епідемії коронавірусної хвороби почали готуватися завчасно, ще із січня, адже вже тоді було відомо про Covid-19, що з'явився у Китаї. Бригада епідеміологів з Кіровоградщини однією з перших в Україні виїжджала у відрядження в зону обсервації в Нові Санжари, коли туди доставили українців, що повернулися із Китаю.

Коли в область надійшла перша партія ПЛР-тестів, 28 березня, на Кіровоградщині зафіксували перші випадки коронавірусної хвороби. Заклад одразу ж включився в роботу на повну й з того дня працює безперервно.

Утворився обласний лабораторний центр в результаті ліквідації Державної санітарно-епідеміологічної служби, функції якої розподілили між Держпродспоживслужбою та Лабораторним центром. Нині заклад спеціалізується на епідеміологічному нагляді за інфекційними та неінфекційними хворобами; проведенні усіх видів лабораторних та інструментальних досліджень і випробувань у сфері санітарного та епідеміологічного благополуччя населення; державному обліку інфекційних захворювань, отруєнь; розслідуванні причин і умов їх виникнення.

У складі установи є мікробіологічні, санітарно-гігієнічні лабораторії, та єдині в області вірусологічна, радіологічна лабораторії, лабораторія особливо-небезпечних інфекцій. Та, найголовніше, коли розпочався Covid, лабораторії біологічного профілю одразу розпочали проводити ПЛР-дослідження на коронавірус.

Під час реформи ці лабораторії змінювалися шляхом скорочення. Це дуже вплинуло і на персонал, і на матеріально-технічну базу, тож розвитку не було. Але це єдина державна установа, на яку покладений облік інфекційних захворювань, проведення епідеміологічного розслідування, встановлення меж інфекційного осередку, кола контактних осіб, організація та проведення всіх протиепідемічних заходів (у тому числі дезінфекційних) і профілактичних дій (щеплення та попередження захворювання за допомогою своєчасної імунізації).

Фото: ОДА


Достовірність проведення ПЛР-тесту починається з моменту забору матеріалу

Своєчасне проведення ПЛР-тестування, отримання результату, а також вчасна ізоляція хворого мають великий вплив на переривання ланцюга інфекції та припинення її розповсюдження.

У лабораторії проводять обстеження всіх тих зразків біологічних матеріалів, які доставляють мобільні бригади з усіх територій області. Мобільні бригади в спеціальних захисних костюмах за направленням сімейного лікаря виїжджають в осередки захворюваності та обстежують контактних осіб, які перебувають на самоізоляції і мають симптоми будь-яких гострих респіраторних вірусних інфекцій.

Є певний чіткий набір правил щодо забору, доставлення й зберігання матеріалів. Надія Оперчук переконує, достовірність проведення ПЛР-тесту починається з моменту відбору матеріалу. І, на жаль, людський фактор має дуже великий вплив.

Медичний персонал повинен забрати матеріал у спеціальну пробірку, дотримуючись чіткого алгоритму щодо місця взяття матеріалу. Потім його потрібно правильно упакувати й доставити за умови відповідної температури та дотримання часового фактору.

Хочу запевнити: якщо матеріал надходить у лабораторний центр зранку, ввечері вже буде результат. На кожну адміністративну територію ми відправляємо результати дослідження. Якщо пізно закінчується дослідження, то в цей день ми відправляємо результати лише "позитивних" тестів, а зранку - решту.

Відскановані результати дослідження (позитивні та негативні) відправляють на електронну пошту кожного закладу охорони здоров’я. Потім передають паперові оригінали результатів дослідження.


Провести лабораторне дослідження – тільки вершина айсбергу

За кожним підтвердженим випадком коронавірусу стоїть кропітка робота працівників лабораторного центру. Після отримання позитивного результату його потрібно зареєструвати та внести до електронної інтегрованої системи обліку на державному рівні. Усі підозрілі випадки, екстрені повідомлення про підозри обов'язково також вносяться до електронної системи, онлайн-платформи Міністерства охорони здоров'я.

Наразі в лабораторному центрі цю роботу виконують 5 уповноважених осіб, тому що це дуже відповідальна робота - внести повні персональні дані хворого чи дані пацієнта із підозрілими симптомами: прізвище, ім'я, по батькові, дату народження, домашню адресу, місце роботи чи навчання, час забору матеріалу у людини, час дослідження та отримання результату. Тому провести лабораторне дослідження – це тільки вершина айсбергу.

Після цього розпочинається етап протиепідемічних заходів.

Якщо результат позитивний, людина одразу починає лікування: якщо легка форма – амбулаторно, під наглядом сімейного лікаря; якщо форма середня чи важка - сімейний лікар визначає необхідність госпіталізації. Все інше організовує й проводить лікар-епідеміолог або його помічник. Обов'язково визначаються межі цього осередку, коло контактних осіб, які обов'язково відслідковуються й за якими ведеться медспостереження та при необхідності лабораторне обстеження.

Раніше всі контактні, за стандартами медичної допомоги, проходили обов'язкове тестування на 14-й день, тому що протягом двох тижнів перебували на самоізоляції. На сьогодні стандарти змінювалися вже декілька разів. Ми вже знаємо, що собою являє цей вірус і як він може себе поводити, хоча досконало Ковід ще не вдалося дослідити. Ми бачимо, як він швидко розповсюджується. Тому у разі виявлення хворого на коронавірус, пацієнта необхідно негайно ізолювати та своєчасно провести протиепідемічні заходи, щоб не допустити розповсюдження винесення цієї інфекції за межі вогнища. Це дуже кропітка робота, і наші лікарі-епідеміологи її проводять.

При реєстрації випадку коронавірусної хвороби обов'язково збирається епіданамнез людини, до якого входить така інформація:

  • з ким контактувала людина,
  • де заразилася,
  • яке коло контактних осіб,
  • коли останній день людина перебувала на роботі.

В залежності від цього, кожному керівнику закладу за місцем роботи чи навчання обов'язково прописуються спеціальні заходи, які потрібно вжити.

Сьогодні в області зареєстровано понад 5 тисяч хворих. На кожен такий випадок заведено карти епідеміологічного обстеження. У картах не лише повністю прописуються всі дії, але і має відмічатися їх виконання, адже від цього залежить ефективність своєчасно проведених епідемічних заходів.

Пані Надія наголошує:

Своєчасно проведені протиепідемічні заходи, у тому числі дезінфекційні, спрямовані на те, щоб попередити розповсюдження й ліквідувати осередок вогнища цієї інфекції.

Коли в квітні-травні спостерігалося до тридцяти випадків захворювання на день по всій області, ми бачили дуже швидкий ефект від цієї роботи. Людина контактувала з невеликою кількістю осіб у домашньому осередку чи у робочому колективі, і ще: тоді не були задіяні заклади освіти, - тому «винесення» інфекції за межі вогнища майже не відбувалося.


Ліквідація вогнища хвороби та контроль самоізоляції

Для того, щоб ліквідація вогнищ захворювання проходила ефективно й хвороба не розповсюджувалася, обов’язковим заходом є визначення кола контактних осіб, а дотримання самоізоляції – просто необхідним.

Якщо ми реєструємо вогнище й людина лікується вдома, то обов'язково збираємо інформацію про контактних осіб. Потім прописуються рекомендації щодо дотримання всіх карантинних норм: проживання людини в окремій кімнаті, виділення для неї індивідуальних речей та засобів гігієни, обов'язкові засоби індивідуального захисту для всіх членів родини, консультування щодо обробки і дезінфекції та рекомендації щодо перебування на 14-денній самоізоляції, обстеження та інші необхідні речі.

Термін 14 днів визначається з дня останнього контакту з хворим на коронавірусну хворобу.

Ми наголошуємо на терміні 14 днів, тому що під час збору епіданамнезу часто з'ясовується, що до хворої людини приходили гості. Тому ті, хто живе в домашньому осередку, з моменту захворюваності повинні відслідковуватися протягом 14 днів, а ті особи, які приходили й контактували, можливо, то був не тісний контакт, проте вони повинні перебувати на самоізоляції з дня останнього контакту із хворим.

На робочих місцях фахівці пропонують провести заключну дезінфекцію.

Тому що вчасно проведені протиепідемічні заходи є запорукою того, що інфекція не буде винесена за межі вогнища. Але, перш за все, це свідомість людей. Людина повинна, в першу чергу, сама про себе турбуватися і знати, що Ковід - це не фейк, а дуже серйозне особливо небезпечне захворювання.


Менше тестів у вихідні

Згідно статистики, на вихідних цифри щодо проведених ПЛР-досліджень та підтверджених випадків коронавірусу зазвичай менші, ніж у будні дні. Надія Іванівна пояснює це тим, що мобільні бригади з районів не доставляють зразки. Проте лабораторія готова робити по 700-800 тестів що в суботу, що в неділю.

У будь-який день тижня матеріал привозить Центральна міська лікарня і деякі райони, яким потрібно терміново. Може бути таке, що матеріал був відібраний у п'ятницю чи суботу, а привезений у понеділок. За стандартами дозволяється зберігати матеріал до трьох діб.

Часто люди телефонують у вівторок чи середу і говорять: "Подивіться мій результат, бо ми здавали ще в понеділок". А насправді лабораторія його ще навіть не отримала для проведення аналізу.

Головна санітарна лікарка області зазначає, що протягом доби лабораторний центр опрацьовує всі тести, які надходять для дослідження.


Платні тести

В обласному лабораторному центрі також є платна послуга ПЛР-дослідження. Проте тести проводять лише тим громадянам, які від'їжджають за кордон, та тим, хто повертається з-за кордону з країн червоних зон.

Ті, хто повертається, встановлюють додаток "Дій вдома", за яким поліція відслідковує, чи дотримується людина 14-денної самоізоляції. Людина має право знятися із самоізоляції, якщо вона, повернувшись із-за кордону, отримала негативний результат ПЛР-дослідження.

З цього приводу люди звертаються до нас, пишуть заяви, щоб отримати цю послугу. Ця послуга платна. Зранку людина здає матеріал і може більше не приходити. Того ж дня після отримання результатів дослідження з лабораторії, їх вносять до спеціальної системи МОЗу. Також інформація на ресурсі МОЗу повинна містити інформацію про дату перетину кордону, про те, коли особа здала аналіз, відомості про встановлений у неї додаток "Дій вдома" й результат тестування. І протягом двох годин людина отримує смс-повідомлення: "Самоізоляція успішно завершена".

Кожен бажаючий може здати тестування в платній лабораторії. Обласний лабораторний центр – державна установа, тому чітко працює за наказами та стандартами МОЗ. Тож під категорію безкоштовних обстежень підпадають такі категорії населення:

  • хворі з підозрою на коронавірусну інфекцію, з підтвердженим діагнозом;
  • хворі з госпітальними та позагоспітальними пневмоніями;
  • хворі з тяжкими гострими респіраторними інфекціями, синдромами;
  • контактні особи, що мають прояви ГРВІ;
  • особи, в яких ІФА-тест виявив позитивні антитіла.

Повторні випадки захворювання на коронавірус

Надія Оперчук говорить, що на території Кіровоградської області вже були зареєстровані повторні випадки захворювання на коронавірус.

Коли зафіксували перші повторні випадки також були здивовані. Наприклад, людина, яка перехворіла на коронавірус у квітні (і це документально підтверджено: вона була на стаціонарі!), потім у кінці серпня отримує позитивний результат ПЛР-тестування і діагноз "Covid-19".

Надія Іванівна зазначає, що станом на сьогодні в області зафіксовано вже 7 таких випадків повторного захворювання.

Це говорить про те, що потрібно ще більш серйозно ставитися до коронавірусу. Він належить до особливо небезпечних інфекцій, і як він себе поводитиме надалі ще достеменно невідомо. Виходить, що після перенесеної хвороби імунітет доволі короткотривалий.


Робота лабораторного центру

Вірусологічна лабораторія обласного лабцентру працює у дві зміни, тож біоматеріал для дослідження на COVID-19 приймається двічі на день. Це пов’язано зі збільшенням кількості випадків захворювання на коронавірусну інфекцію.

Ми організували такий графік роботи для того, щоб зразки, які надійшли зранку, до вечора вже були відпрацьовані. Ті мобільні бригади, які привозять зразки о 17:00, знають, що на ранок наступного дня вже будуть отримані результати.

Лабораторія працює з 7:30 до 21:50. В середньому навантаженість сягає 800 зразків на день. У будні може бути і до 1000 зразків, а на вихідних - менше. Потужність лабцентру наразі дозволяє тестувати на коронавірус до 800 людей на добу.

Наш працівник на своєму робочому місці виконує свої функціональні обов'язки. Всі працюють як одна команда. При відносно низьких рівнях заробітної плати медична спеціальність - це покликання. У кожного є сім'ї, діти, але, коли треба, ми завжди працюємо однією згуртованою командою, допомагаємо один одному і підтримуємо, не дивлячись на годинники.

На сьогодні всі зразки, які приходять у лабораторію, відпрацьовуються протягом доби.

Як це буде надалі - невідомо, адже кількість хворих невпинно зростає. Проте ми ще замовили в МОЗ кошти на додаткове обладнання, і якщо буде потреба, заключатимемо договір із іншими лабораторіями в інших регіонах, як це роблять наші колеги, для того, щоб своєчасно направляти зразки, коли почнеться масове тестування.

Головна санітарна лікарка області повідомляє, що наразі всі працівники забезпечені засобами індивідуального захисту.

Особливо я вдячна вірусологам, бо це щоденна важка робота - знаходитися в цих костюмах біологічного захисту протягом дня, розливати біологічно небезпечний матеріал, працювати над виділенням РНК коронавірусу; з ампліфікаторами та високоточним обладнанням.

Фото: ОДА

Також Надія Оперчук пояснила механізм формування добової статистики зареєстрованих випадків COVID-19. До щоденної звітності у МОЗ враховується ті позитивні результати досліджень, які виконані до 18.00.


Результат на 100 відсотків

Достовірність проведених ПЛР-тестів медиками вірусологічної лабораторії Кропивницького складає 100%. Такі висновки зробила Національна референс-лабораторія. Саме до неї були відправлені на підтвердження зразки біологічних матеріалів на повторне обстеження, щоб виключити помилку в дослідженнях. Така процедура рекомендована Міністерством охорони здоров'я України.

Коли ми почали працювати з коронавірусною хворобою, наші лікарі їздили на навчання. А з початком активної роботи перші біоматеріали 5 позитивних та 10 негативних результатів відправили в Київ на підтвердження й отримали сертифікат верифікації, що підтверджує достовірність 100% проведених ПЛР-тестів.

Раніше в лабораторії працювало 4 особи. Станом на сьогодні з «ковідом» працюють 2 лікарі бактеріологи-вірусологи, 3 мікробіологи та 8 лаборантів.

Штат розширили завдяки внутрішньому переміщенню та перепрофілюванню інших вакантних посад на потребу вірусологічної лабораторії.


Чим менше скупчення людей, тим менший ризик розповсюдження коронавірусу

Надія Оперчук говорить, що запроваджений Урядом карантин вихідного дня однозначно має зменшити кількість нових випадків.

Звичайно, чим менше скупчення населення, тим більше зменшується ризик розповсюдження коронавірусної хвороби. У цей період ще додатково накладається сезон розповсюдження ГРВІ та грипу. Ми знаємо, що буде циркулювати 4 штами грипу. І щодня ми реєструємо нові випадки ГРВІ, які до Ковіду не мають жодного відношення. А «накладання» таких гострих захворювань, які будуть пов'язані з ГРВІ чи грипом, плюс епідемія коронавірусу - важкий тягар як для медичних закладів, так і для людського організму.

Головна санітарна лікарка Надія Оперчук звернулася до жителів Кіровоградщини із проханням дотримуватися всіх тих рекомендацій, які дає МОЗ:

Прості речі рятують життя: дотримуйтесь маскового режиму (і маска повинна бути одягнена правильно!), соціальної дистанції, мийте руки, використовуйте дезінфектори та дотримуйтесь самоізоляції.

Особливо хочеться передати тим, хто знаходиться на самоізоляції і знає чітко, що він був у контакті: ви вже можете бути потенційними розповсюджувачами, тому що ви ще не знаєте свого статусу! Тож залишайтеся вдома й не наражайте на небезпеку інших! Потрібно звикнути до такого життя й дотримуватися всіх тих рекомендацій, які дає МОЗ. Життя  без коронавірусу залежить від кожного з нас.


Читайте також: Де і за скільки у Кропивницькому можна зробити ПЛР та ІФА тести на коронавірус

Читайте також: Лікарню на Кіровоградщині позбавили фінансування через відсутність другого анестезіолога


Головне сьогодні