Кіровоградщина: в дитячій лікарні скаржаться на брак фінансування та намагаються уникнути скорочень

  • Лілія Кочерга
  • watch_later 9 вересня 2021, 16:00

При перегляді пакетів медичних послуг у вересні 2021 року Національна служба здоров’я України (далі НСЗУ – ред.) скоригувала фінансування лікувальних закладів. Обласній дитячій лікарні у Кропивницькому видатки зменшили. Нині тут гостро постало питання скорочень, адже не вистачає навіть на зарплати працівникам. Деталі – у матеріалі Точки доступу.

За рік в стаціонарі обласної дитячої лікарні проліковують близько 14 тисяч дітей. Консультують – більше 20-ти тисяч. Раніше заклад був розрахований на 400 ліжок стаціонару. Після оптимізації, яку також провели через брак коштів, лишилося 290 ліжок. 35 вакантних ставок скоротили (їх займали за сумісництвом – ред.), без роботи лишилися п’ять медсестер і двоє лікарів. На черзі – скорочення 70 вакантних ставок і 35 працівників.

Вікторія Манько разом із п’ятирічним сином Тимуром приїхали на лікування в обласну лікарню з Олександрії. Можливі скорочення медиків її обурюють. Вікторія побоюється, що невдовзі надавати кваліфіковану медичну допомогу буде нікому.

В нас ситуація критична, тому ми приїхали в область, бо в нашому місті такі операції не проводять. В приватні клініки звертатися не варіант, бо це дуже дорого, це тисячі, – каже жінка й додає, що лікування хлопчика в Кропивницькому обходиться у цілком прийнятну суму для сім’ї.

Про безкоштовне лікування мови йти не може 


У ситуації, коли коштів не вистачає на зарплату, про безкоштовне лікування пацієнтів, як це декларує НСЗУ, мови йти не може, – говорить генеральний директор обласної дитячої лікарні Василь Хорощак.

По наших пакетах нам зменшили фінансування на 6,6 мільйона гривень. Тобто до кінця року нам не вистачає цієї суми. Це при тому, що мінімальна заробітна плата наших лікарів становить 6 тисяч 400 гривень, медсестер – 4 тисячі 600 гривень. У зв’язку з тим, що нам скоротили фінансування, ми навіть ці кошти не можемо виплатити. Нам на місяць не вистачає близько 1,5 мільйони гривень тільки на заробітну плату, – коментує Василь Хорощак.

Місячний заробітний фонд у лікарні складає близько 6 мільйонів 400 тисяч. Після скорочення фінансування щомісяця заклад отримуватиме 5 мільйонів гривень. В обласній лікарні більше 600 працівників.

Роботу відділення отоларингології та офтальмології наразі забезпечують близько 30 людей.

Для того, щоб отримувати ту мінімальну платню, нам потрібно звільнити наших колег, які працюють добросовісно, мають свої сім’ї, свої проблеми. Попередньо, у нашому відділенні доведеться скоротити чотири сестринські ставки. Вже сьогодні через недофінансування ми змушені ставити в нічне чергування так званий один пост – це одна медична сестра і одна санітарка. Вони обслуговують пацієнтів стаціонару, але ж є ще ургентні випадки. Раніше працювали два пости. Зменшується кількість ліжок, ставок, кількість наданих послуг – зменшується фінансування. Це замкнене коло, яке може призвести лише до знищення державної медицини, –  говорить завідувач відділення отоларингології та офтальмології Леонід Устенко.

Аби уникнути скорочень 


Щоб не допустити скорочень, на загальних зборах вирішили, що з 1 жовтня по черзі всі працівники підуть у відпустки за свій рахунок від двох тижнів до місяця. При цьому, деяким медикам доведеться виходити на роботу, оскільки залишити населення без допомоги вони не можуть.

Старша медична сестра відділення отоларингології та офтальмології Лілія Качанова в цьому відділенні працює 32 роки. Отримує зарплату 5 тисяч 100 гривень. Не розуміє, чому, маючи бажання працювати, має сидіти вдома.

Якщо я піду за власний рахунок, то не отримаю навіть ці кошти. І кожен з працівників мусить це зробити. А це переважно сімейні активні люди, в яких є діти. Чому вони мають недоотримати свої гроші?! Будемо пафосно говорити: люди присвятили своє життя медицині, підвищували кваліфікацію у надії на краще, а опинилися у такій ситуації, –  говорить жінка.

Люди звільняються


У відділенні анестезіології з ліжками для інтенсивної терапії працюють 35 людей. Лікар-анестезіолог і медична сестра отримують зарплату менше шести тисяч гривень.

Відділення анестезіології надає цілодобову спеціалізовану допомогу дітям в критичних станах, забезпечує проведення оперативних втручань за плановими й за терміновими показами. Поки що існує виїзна реанімаційна бригада – наші лікарі виїжджають в усі стаціонари області для надання невідкладної допомоги, – говорить завідувач відділення Андрій Гутарєв.

Відповідальність у медиків величезна, а от зарплата – мізерна, – додає він. Працівників така низька оплата праці не влаштовує, вони звільняються. В минулому році з відділення пішли чотири досвідчені фахівці.

Звільняються, на жаль, і молоді лікарі, я їх розумію і вдячний тим, хто лишається. Хочу сказати, що для підготовки лікаря-анестезіолога потрібно не менше десяти років. Зараз інтернатури з дитячої анестезіології не існує, а лише з загальної. НСЗУ вимагає наявність лікарів-анестезіологів для надання цілодобової невідкладної допомоги, але оплату праці в договорі жодним чином не прописано. Не існує навіть пакету надання невідкладної допомоги дітям, – підкреслює Андрій Гутарєв.

Занижені тарифи 


Не згодні у лікарні і з тарифами, які затвердили в НСЗУ на ті чи інші послуги.

Приміром, лікування дитини з опіком, яка в нас перебуває до переводу її в обласний опіковий центр, за чотири-п’ять днів обходиться приблизно в 60 тисяч гривень. Таких коштів немає ні в нас, ні у батьків. Що робити, ніхто не знає, – зазначив гендиректор Василь Хорощак.

У лікарні зазначають, що при розрахунку тарифу на надання медпослуги НСЗУ не враховує вартість лікарських засобів, витратних матеріалів, наявність апаратури. Тому медики змушені звертатися за допомогою до батьків пацієнтів та волонтерів.

Бракує грошей – заробляйте 


Гроші, яких бракує, обласній дитячій лікарні пропонують заробити за рахунок платних послуг.

З іншого боку говориться, що для пацієнтів все має бути безкоштовно, і тут же нам радять заробляти за рахунок платних послуг. Пацієнтам, які до нас приходять, ми повинні сказати, що коштів немає, і надати список, за яким треба скупитися, лише тоді їх лікуватимуть, – зазначає Василь Хорощак.

Наразі обласна дитяча лікарня законтрактувала дев’ять пакетів.

За п’ять мільйонів бюджетних коштів в минулому році ми купили ендоскопічне обладнання. Хотіли цьогоріч законтрактувати цей пакет. НСЗУ пише, що він контрактується з 18 років. Якщо завтра дитині треба зробити, до прикладу, бронхоскопію, гастроскопію, треба це обладнання десь бігати шукати, а в нас воно є. З одного боку цю послугу не законтрактували, а з іншого – цієї послуги немає в Постанові 1138, яку прийняли ще в 1996 році. Цієї послуги немає, ми її не можемо розцінити і зробити навіть платною.

Допомогти нікому 


Допомогти лікарні фінансово не можуть і в області.

НСЗУ декларує, що не лише вона повинна займатися медичною реформою, а ще й місцева влада. Якщо раніше це була субвенція і місцева влада ці кошти розподіляла, то на сьогоднішній день цього немає, бюджет не виконується, де ж ті кошти візьмуться? Приміром, на наступний рік, щоб законтрактувати онкогематологію, нам потрібно мати свій апарат СКТ (спіральна комп'ютерна томографія – ред.), але де взяти гроші, щоб в кожну лікарню поставити СКТ? Або ж поставити "штучну нирку" в кожне відділення? Якщо цього не буде, нам на наступний рік ці пакети не законтрактують. Пацієнти з онко змушені будуть лікуватися або в Охматдиті, або в інших регіонах, – розводить руками гендиректор. 

За словами Василя Хорощака, в НСЗУ зменшення фінансування лікарні пояснили тим, що немає бюджету.

Реформа була націлена на те, що НСЗУ виділять кошти із розрахунку 5% валового національного доходу. Зараз ми маємо приблизно 1,2% – 1,5%. Звичайно, у них немає грошей, але ж ви повинні чесно людям сказати, що Кабмін, Верховна Рада не виділили нам тих коштів, які прописані в Законі про медичні гарантії. У нас немає 5%, у нас бюджету немає і будемо жити так, як будемо жити. Про це ніхто нічого не говорить, – каже гендиректор лікарні. 

Редакція Точки доступу наразі очікує на коментар НСЗУ щодо причин зменшення фінансування обласної дитячої лікарні.

Оновлено 13 вересня, о 16:00

В Національній службі здоров’я України пояснили, чому скоригували фінансування Кіровоградській обласній дитячій лікарні в Кропивницькому.

Принцип роботи Національної служби здоров’я – оплата за результат. НСЗУ платить медзакладам за конкретну роботу – надані пацієнтам послуги.  І саме від обсягу роботи залежить сума договору, – зазначили в НСЗУ.

За інформацією, згідно з умовами договору, НСЗУ кожні три місяці має право робити перерахунок суми договору з лікарнями. Перерахунок здійснюють на основі кількості послуг, які надали пацієнтам у медзакладі та внесли в електронну систему охорони здоров’я. Саме на основі цих даних НСЗУ коригує суму договору.

Щодо Кіровоградської обласної дитячої лікарні, за результатами перерахунку виявилося, що у закладі було менше пацієнтів, ніж планувалося.

Так, менше пацієнтів було за такими пакетами послуг:

  • "Медична допомога новонародженим у складних неонатальних випадках";
  • "Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах";
  • "Лікування та супровід пацієнтів з гематологічними та онкогематологічними захворюваннями у дорослих та дітей в амбулаторних та стаціонарних умовах".

Тому заклад отримав меншу суму договору.

Загалом з початку дії Програми медичних гарантій 2021, тобто з квітня цього року, лікарня отримала від НСЗУ 34 251 884 грн. Заклад має договір на дев’ять пакетів медичних послуг. Серед яких амбулаторна допомога, медична реабілітація (три пакети), хіміотерапевтичне лікування, лікування пацієнтів з гематологічними та онкогематологічними захворюваннями, медична допомога у складних неонатальних випадках (пріоритетна послуга, оплачується за підвищеним тарифом), хірургія, стаціонарна допомога.

У жовтні НСЗУ знову робитиме перерахунок суми договору. Якщо лікарня за цей час пролікує більше пацієнтів, то отримає більше коштів.

Читайте також: В НСЗУ прокоментували інформацію щодо зменшення фінансування онкодиспансеру в Кропивницькому

Фото обкладинки: КНП "Обласна клінічна дитяча лікарня" КОР