Майже 27 тисяч переселенців із Донеччини осіли на Кіровоградщині. За інформацією Кіровоградської обласної військової адміністрації, минулоріч область прийняла 34 евакуаційних потяги, а цьогоріч у вересні – ще п’ять. Як розповідають самі переселенці, часто їхали поспіхом, взявши лише найнеобхідніше. До того ж, у еваках є обмеження по вантажу, що може взяти одна людина. На новому місці людям доводиться облаштовувати побут з нуля і звертатися за допомогою в гуманітарні хаби.

Так, після другої хвилі евакуації кількість потребуючих, які приходять у хаб "Єднання" у Кропивницькому, збільшилася двічі. Там допомагають людям із Покровського району, а також Бахмутської, Костянтинівської і Вугледарської громад. Як можуть підтримати постраждалих внаслідок війни місцеві жителі, дізнавалася журналістка Точки доступу Лілія Кочерга.

Затишок для себе і своїх

На стінах у центрі підтримки – дитячі малюнки та прапори. Працівники хабу створили в офісному приміщенні майже домашню атмосферу. Кажуть, проводять тут багато часу, тож прагнуть затишку, та й земляків хочуть приймати як годиться.

гуманітарний хаб

побажання перемоги

Представниця Бахмутської міської військової адміністрації Тетяна Татаринова показує малюнки на стіні:

представниця Бухмутської адміністрації
Тетяна Татаринова

До Дня вишиванки наші дітки-переселенці малювали як вони бачать свою вишиванку, свій оберег. Це був конкурс, щоб діточки не просто отримали солодкі подарунки, а трохи попрацювали, щоб цікавіше було.

дитячі малюнки

А ось цей прапор з намальованими дітьми належав українським захисникам. Вони передали його представникам хабу в знак подяки. Ті підтримували військових, які боронили Донеччину, медичними засобами та харчами. Захисники жили у квартирі керівниці центру Ольги Гребенько, а тепер, каже вона, у хабі живе цей прапор. 

прапор України
Керівниця хабу Ольга Гребенько 

Сподівалися перебути кілька місяців

У дні роздачі гуманітарної допомоги сюди приходять по чотири сотні переселенців. Потребують буквально всього. Завжди людно й у приміщенні соціального гардеробу. Зустрічаємо там і тих жителів Донеччини, які приїхали сюди два роки тому, і прибулих цієї осені. Всі вони розповідають, що сподівалися з рідними перебути в Кропивницькому кілька місяців, але ж бачать – додому скоро не повернуться. Тож прийшли шукати собі і рідним теплі речі на зиму. Бідкаються: тут багато взуття на підборах – не для їхнього способу життя.

соціальний гардероб

75-річна Лариса Павлівна – з Покровська. На Кіровоградщину приїхала 30 серпня. Каже, у чому стояли, в тому дім і залишили.

пенсіонерка

Оце так і жили там – потихеньку, дім свій залишати не хотіли. Як вже важче стало, то знайшли житло і приїхали сюди з родиною. Нам все треба: ліки, продуктів трохи, побутова техніка.

Віктор Антонович із Бахмута. Невдовзі, розповідає, буде два роки, як він на чужині. У рідному місті, говорить, була чотирикімнатна квартира, гараж – все життя.

переселенець з Бахмута

Краще, звісно, вдома. Але немає нічого – все накрилося. 

Цей гуманітарний хаб запрацював з 1 березня 2023-го року. Відтоді кількість потребуючих зросла удвічі, – розповідає Ольга Гребенько. Приїжджають люди з усієї області. У центр підтримки, за її словами, переселенці-земляки можуть звернутися за:

  • гуманітарними наборами,
  • одягом,
  • взуттям.

гуманітарна допомога

Також на базі хабу працює Покровський ЦНАП, надає безплатні послуги з ремонту одягу соціальна швея, є юридична допомога онлайн. До слова, соціальна швея Алла Редченко, як і інші її колеги – працівники хабу – переселенці з Донеччини.

соціальна швея
Соціальна швея Алла Редченко

У нас спільна біда, тому й так хочеться підтримати тих, хто пережив подібне, – говорить Ольга Гребенько. 

Як згадка про рідне місто

У хаб люди приходять і за пресою. Щомісяця тут можна взяти свіжий випуск найдавнішої газети Бахмута "Вперед". Вона видається майже сотню років, – розповідає Тетяна Татаринова. Видання вдалося зберегти завдяки релокації. 

газета "Вперед"

Друкарня редакції нині знаходиться у Києві, журналісти виграли грант і продовжують друкуватися. І наші хаби, десять осередків по всій Україні, видають нашим бахмутянам цю газету. Бахмутяни дуже їй раді, вони її дуже люблять, це їм нагадує про рідне місто і про мирне життя.

27 тисяч переселенців

На Кіровоградщині нині мешкають майже 27 тисяч переселенців із Донеччини, – коментує заступниця обласної військової адміністрації Катерина Колтунова.

переселенці з Донеччини

Цьогоріч по обов’язковій евакуації приїхало 697 людей і близько тисячі самостійно евакуйовувалися і розселялися по території області. Тих людей, які приїхали по обов’язковій евакуації, розселили в місця тимчасового проживання, що сформовані в усіх районах області.

гуманітарна допомога

Опікуються хабом "Єднання" Покровська та Бахмутська адміністрації. Гуманітарну допомогу отримують від міжнародних донорів. Але не гребують і допомогою небайдужих. Нині потрібні теплий одяг, посуд, постіль, подушки, ковдри, рушники та інші речі домашнього вжитку. Гуманітарну допомогу просять приносити в доброму стані. Писати можна на сторінку хабу. 


Ця стаття стала можливою за підтримки програми підтримки “Голоси України”, що реалізується Європейським центром свободи преси та медіа і є частиною Ініціативи Ганни Арендт. Програма не впливає на редакційну політику, а даний матеріал містить виключно погляди та інформацію, отриману редакцією.


Читайте також: "Серце не витримує, коли бачиш, як все б’ють". У Знам’янці оселилися переселенці з Покровського району

Фото Олександра Козловського


Головне сьогодні