"Важко дивитися, коли людині не вистачає повітря" - лікарка з Кропивницького про хворих на пневмонію

  • Олександра Ільченко
  • watch_later 11 листопада 2020, 13:30

12 листопада у світі відзначають Всесвітній день боротьби з пневмонією. Цьогоріч це захворювання як ніколи актуальне, адже ускладненням коронавірусної інфекції є саме пневмонія.  Точка доступу поспілкувалася з Дар’єю Думен, лікаркою-терапевтом терапевтичного відділення №2 центральної міської лікарні Кропивницького. Вона 10 років лікує хворих на пневмонію.


Всесвітній день боротьби з пневмонією (World Pneumonia Day) з’явився в календарі завдяки Глобальній коаліції проти дитячої пневмонії. Його впровадження ініціювали через те, що щорічно більше мільйона дітей до 5-ти років гинули від пневмонії.

Символом цього дня стали блакитні джинси. Блакитний колір – це колір неба, чистоти і надії на те, що захворюваність на пневмонію спільними зусиллями вдасться звести до мінімуму.

Що таке пневмонія


Пневмонія – це гостре інфекційне захворювання, яке вражає легеневу тканину, а саме альвеоли легень. Це такі пухирці в легенях, які в звичайному житті накопичують повітря і забезпечують максимальний газообмін в організмі – насичують організм людини киснем.

При запаленні в альвеолах замість повітря з’являється запальна рідина та навіть гній, що дуже ускладнює процес насичення організму киснем у достатній кількості, - розповідає Дар’я Думен.

Розповідає, що, на жаль, лише в 35% можна поставити цей діагноз у перші 3 дні захворювання. 

Пневмонія може маскуватися за загостренням хронічного бронхіту, за банальним ГРВІ. На фоні ГРВІ пневмонія розвивається дуже стрімко, протягом 3-5 діб, і в ось ці 3 доби дуже важко її діагностувати. Особливо, коли люди займаються самолікуванням та ще й приймають антибіотики.  

В такому разі симптоми стають менш інтенсивними, люди заспокоюються, а потім, на жаль, потрапляють до лікарні вже у важному стані. Такі випадки пневмонії лікувати дуже важко.

Як виникає пневмонія


Пневмонія у людей виникає внаслідок дії різноманітних збудників – розповідає лікарка. Здебільшого це бактерії, віруси та грибки. Найпоширенішими причинами завжди були гемофільна паличка та пневмококова інфекція.

Сприятливим фактором для пневмонії завжди були сезонні умови виникнення гострих респіраторних захворювань, банальний грип. Зараз, на жаль, це коронавірусна інфекція.

Все це сприяє тому, щоб в організмі виникало запалення легень.

Симптоми


Першочерговими факторами, які вказують на пневмонію, є лихоманка, температура вища за 37,5-38 градусів, вологий кашель. Зараз, на тлі коронавірусу, основним симптомом є сухий кашель та лихоманка.

Дуже насторожувати хворого при захворюванні має виражена загальна слабкість, підвищена стомлюваність і відчуття нестачі повітря - задишка. Людина не може надихатися. Крім того, є біль у грудній клітині, але помітити це дуже важко, бо у стані спокою він не виникає.

Хто хворіє


Насамперед, до пневмонії схильні діти до 5 років, а також люди літнього віку і люди, які мають супутні захворювання, цукровий діабет, ішемічну хворобу серця, хронічні запальні хвороби органів дихальної системи (хронічний бронхіт, бронхіальна астма), люди в яких є онкопатологія.

Профілактика пневмонії


За словами лікарки, робити профілактику пневмонії не важко, якщо до цього підходити виважено та системно. Насамперед, велике значення має вакцинація. Зважаючи на збудники, щеплення проти грипу, кору та вітряної віспи стає добрим профілактичним способом у боротьбі з пневмонією. 

Також профілактикою пневмонії є ведення здорового способу життя, відмова від паління, повноцінне правильне харчування, загартовування організму та уникнення переохолодження.

Крім цього, людина має володіти елементарними правилами дихальної гімнастики, це допоможе мінімізувати розвиток пневмонії, - говорить пані Дар'я.

Каже - якщо людина протягом життя навчена правильно дихати, то потім, за появи в неї симптомів пневмонії, це допоможе побороти хворобу з меншими впливами на організм.

Як займатися дихальною гімнастикою


Є така вправа «надування повітряних бульбашок».  Її треба виконувати для профілактики пневмонії.

Розповідає - робити це треба так: людина робить глибокий вдих, а потім повільний глибокий видих. Допомогти робити цю вправу може звичайна коктейльна соломинка, якщо робити через неї видих у воду.

Тобто ми робимо глибокий вдих – бажано це робити носом на повні груди. Далі повільно видихаємо через рот (можна через соломинку у воду). Видихаючи, треба подумки рахувати до десяти. Здорова людина, в якої немає ніяких хронічних захворювань легень, або інших захворювань, які накладають відбиток на дихальну систему, зможе зробити це абсолютно без проблем.

Це те, що можна робити кожного дня без зайвих зусиль.

Додає: до дихальної гімнастики можна долучити й наступне: на глибокому вдиху руки треба підняти дороги, а на видиху опустити донизу.

Така невеличка фізкультхвилинка з додаванням елементів дихальної гімнастики стане дуже корисною для людей. Це допоможе, у разі необхідності, впоратися з запаленням легень.

Статистика


Якщо в попередні роки від пневмонії в світі гинули до 2-х мільйонів людей, то цьогоріч, за наявності пандемії коронавірусної інфекції, ускладненням якої є пневмонія, загинули вже більше двох мільйонів.

«Найскладніше – це моральний аспект»


Дуже важко дивитися, коли людині не вистачає повітря. Вона не може надихатися. Це як риба, яку викинуло на берег. У людей виникає паніка. Коли ти знаєш свою справу, знаєш як лікувати хворих, але морально буває дуже важко на це дивитися і зуміти підібрати слова, пояснити людині. На жаль, не завжди все у руках лікаря.

Каже - до того ж, дуже важко зараз, на фоні безконтрольного прийому людьми антибактеріальних препаратів.

Чомусь зараз фармацевти вважають за необхідне продати людині антибіотик. Потім, коли ці люди потрапляють із запаленням легень і потребують насамперед призначення адекватної антибактеріальної терапії, зробити це дуже важко, бо в людей вже є резистентність до приймання деяких антибіотиків. Це ускладнює роботу, бо я знаю, що ці препарати повинні спрацювати, а вони не працюють, бо людина самостійно вже неодноразово це приймала.

Ще одна складність, розповідає, виникає через те, що люди, встановивши собі діагноз самостійно по інтернету, дуже довго займаються самолікуванням. Лікувати людей на фоні тижневого або двотижневого самолікування важко.

«Зараз я мрію про те, щоб хворих на пневмонію стало набагато менше»


Цей рік, за словами лікарки, є найскладнішим в роботі з тих, які вона пам’ятає.

Зараз у нашій лікарні до 300 людей лікуються із пневмонією. Я згадую і мрію про ті часи, коли у нас лікувалися не більше 40 хворих у сезон на пневмонію. Я дуже люблю свою роботу і мрію про те, щоб зараз люди хворіли на пневмонію набагато рідше.


Читайте також: На Кіровоградщині протягом доби 76 людей захворіли на COVID-19, з них 5 дітей