Лікарню на Кіровоградщині позбавили фінансування через відсутність другого анестезіолога

  • Олександра Ільченко
  • watch_later 25 листопада 2020, 12:00

Медико-санітарна частина у селищі Смоліно обслуговує близько 16 тисяч населення. Зараз лікарня перебуває на балансі Смолінської громади в статусі комунального неприбуткового підприємства. До листопада цього року Національна служба здоров’я України (далі – НСЗУ) фінансувала поліклінічне та стаціонарне відділення лікарні. Нещодавно головний лікар закладу отримав лист від НСЗУ, в якому йдеться, що у зв’язку з тим, що в лікарні "за основним місцем роботи" відсутній другий лікар-анестезіолог, стаціонарне відділення фінансуватися не буде. Журналістка Точки доступу намагалася розібратися в цій ситуації.

"Куди поїдуть наші хворі, коли закриється відділення?"


Зараз в лікарні у Смоліно "за основним місцем роботи" працює один лікар-анестезіолог. Так було і раніше, розповідає головний лікар Смолінської медико-санітарної частини Олександр Фролов:

Треба ж проводити аналіз кадрового потенціалу в медичній галузі України. Вони виставляють вимоги для пакету стаціонарної допомоги – мінімум 2 анестезіологи "за основним місцем роботи". У нас він завжди був один, але, за потреби, ми взяли лікаря "за зовнішнім сумісництвом" із сусіднього Добровеличківського району.

Розповідає – в середині вересня подали на затвердження всі його документи, диплом, наказ про взяття на роботу. Але НСЗУ у листі від 16 листопада повідомила головному лікарю, що припиняють фінансування за пакетом стаціонарної допомоги, в зв’язку з тим, що у лікарні не виконали умови договору – два анестезіолога "за основним місцем роботи".

Каже, шукали спеціаліста всюди, проплачували дошки оголошень в інтернеті, особисто спілкувалися. Втім, на жаль, в Україні наявність лікарів-анестезіологів вкрай недостатня.

Їх не задовольняє сумісництво. Чому? Не можу сказати. На мою думку, головне щоб виконувалася робота – забезпечувався догляд за пацієнтами. Всім цим ми можемо забезпечити. Якби вони проаналізували кількість анестезіологів в Україні, а це не важко зробити, вони б переглянули свої вимоги. Але, на жаль, вимоги не змінюються, а анестезіологи "з нікуди" не з’являються. Перспектива плачевна.

У листі головний лікар отримав попередження, що цьогоріч у листопаді-грудні фінансування для стаціонарного відділення вже не буде.

Олександр Фролов розповів, що спілкувався з головою селищної ради про те, щоб відправити лікарів, які є в медзакладі, на курси, аби ті отримали кваліфікацію анестезіолога. Це, каже, зайняло б щонайменше півроку. Втім заклади післядипломної освіти навіть не мають графіків очного навчання у зв’язку з пандемією. 

А "дистанційно" анестезіологом не станеш – це абсурд, - говорить Фролов.

Вимоги від служби здоров’я на 2021 рік, каже, ще вищі.

Щодо обладнання, технічного забезпечення – все нормально, все можна вирішити, але стосовно кадрів – я не знаю, які маленькі лікарні зможуть виконати всі вимоги?! Якщо фахівців немає в Україні, то де їх взяти? Всі лікарні і в великих містах акцентують, що немає інфекціоністів, немає анестезіологів, реаніматологів. Але, разом з тим, НСЗУ висуває свої вимоги. Мені ця логіка не дуже зрозуміла.

Зараз, розповідає, 17 людей лікуються в стаціонарному відділенні із двобічним запаленням легень. Всі 5 кисневих концентраторів, якими забезпечена лікарня, задіяні.

Куди поїдуть наші хворі, коли закриється відділення? У нас центр громади, до нас їдуть із навколишній сіл. Всі ці люди потребують допомоги. Лікарня в Малій Висці за 40 км, а до лікарні в Новоукраїнці дуже погана дорога.

Каже - якщо селищний бюджет зможе утримувати стаціонар, то він буде.

А якщо ні?..

"Ми приймемо будь-кого, звільнених за будь-якими мотивами, але щоб був з дипломом анестезіолога"


Як повідомив Смолінський селищний голова Микола Мазура, фінансування стаціонару на місяць обійдеться селищу в 400 тисяч гривень.

У нас зараз можливості бюджету вкрай скрутні, у нас недовиконання бюджету. Велике питання, як у майбутньому буде існувати наш медичний заклад.

Каже, з головним лікарем це питання обговорювали не раз - анестезіологів просто немає. Немає не лише в районі, а в країні.

Хіба ми винні в тому, що лікар не хоче йти працювати до нас? Ми ж готові платити зарплату, допомагати, дати квартиру і так далі. Але такого лікаря немає.

Зараз селищний голова та головний лікар медзакладу разом роблять усе можливе для того, щоб знайти лікаря-анестезіолога.

Ми вже приймемо будь-кого, звільнених за будь-якими мотивами, але щоб був з дипломом анестезіолога. Тільки заради того, щоб лікарню не позбавили фінансування. Але лікарів немає, це дуже складно.

Селищний голова обурюється – чому такі вимоги висувають в такий скрутний час: коли від пандемії вмирають люди, лікарня стала не потрібною.

"Наше завдання - не фінансувати лікарню, а оплачувати якісні медичні послуги для пацієнтів"


Як повідомила представниця пресслужби Національної служби здоров’я України Христина Петрик, на початку року понад 500 закладів охорони здоров’я уклали договір з Національною службою здоров’я із зобов’язанням виконати відкладені вимоги. На те, аби їх виконати, заклади мали 6 місяців. 

НСЗУ працює в інтересах пацієнта: якщо лікарня має договір із Нацслужбою здоров’я – це означає певну якість надання послуг, щоб там були і фахівці, і обладнання, - розповідає Христина Петрик. 

Пояснює – дійсно, не всі заклади виконали ці відкладені вимоги. НСЗУ призупинили фінансування 89 закладів за певними пакетами медичних послуг. 

У Смолінській медико-санітарній частині, пояснює, не виконана одна з вимог: доки ця лікарня не знайде фахівця-анестезіолога і не прозвітує про це в НСЗУ, оплату за пакетом "стаціонарне лікування" вони отримувати не будуть. Як тільки виконають цю вимогу, фінансування поновлять. 

Це правда, що не вистачає анестезіологів. Це показує нам, у якому напрямку рухатися в плані забезпечення кадрів. Це означає, що треба спрямовувати зусилля для того, щоб підготувати саме цих фахівців. 

З цієї ситуації, каже, виходять по-різному: надають лікарям житло, перекваліфіковують фахівців, тобто, хто як може. 

Ми працюємо в інтересах пацієнта, відповідно, служба заплатить тому закладу, який зможе лікувати ефективно, якісно і безпечно. Тому що наше завдання не фінансувати лікарню, а оплачувати якісні медичні послуги для пацієнтів.


У разі зацікавленості вакансією, телефонуйте за номером (05258) 54525, або пишіть на електронну пошту admin@smolino-rada.gov.ua

Читайте також: Міністр культури пропонує ввести двотижневий локдаун на новорічні свята