Мистецтво ощадливості: кропивничани розповіли, як контролюють свої доходи та витрати (ФОТО)

  • Ольга Зима
  • watch_later 2 травня 2018, 19:30

  • visibility 498 переглядів

«Куди поділася моя заробітна плата?» Мабуть, таке питання хвилювало чи не кожного українця. І, напевно, ви ловили себе на думці, що кілька разів на день витрачаєте гроші на речі, які вам насправді не потрібні. Пляшка кока-коли, чашка кави з дорогої модної кав’ярні, обід з колегами… Список можна продовжувати. У будь-якому випадку, ви витрачаєте пару сотень (або тисяч) гривень на якусь дрібницю і відразу ж про це забуваєте. Але до того моменту, доки гаманець не стає порожнім.

Існує відомий вислів, що людина замислюється і про життя, і про гроші лише тоді, коли і те, й інше в неї закінчується. Точка доступу поспілкувалася з людьми, для яких подібна фраза не є актуальною, адже вони планують і контролюють свої витрати.

Валентина Онищенко, банківський працівник

Контролювати свої витрати Валентина почала 4 місяці тому. Головним аргументом стало розуміння необхідності раціонального використання коштів.

Спочатку вони з чоловіком записували всі витрати в окремо відведений для цього зошит.

Прийшли ввечері додому, дістали всі чеки з карманів, згадали, що купували, і записуємо всі витрати за день, – розповідає вона.

Коли подружжя такий спосіб контролю бюджету зацікавив ще більше, почали користуватися додатками на телефоні:

І це досить цікаво. Після того, як тільки почала записувати, думаю "поп'ю кави", а потім «та ні, не поп'ю, бо це ж скільки на каву грошей витрачається". Згодом ми з чоловіком вирішили, що краще один раз скласти план і подивитися, скільки потрібно грошей, аби жити повноцінним життям. І не сприймати це як економію з думкою "О, Боже! Всі люди живуть нормальним життям, а я оце записую".

Валя говорить, що в першу чергу це потрібно для того, аби знати, скільки треба грошей для комфортного життя.

Що стосується витрат, то цікавим є той факт, що на запитання: «Скільки грошей вам потрібно на щомісячні витрати?» – найчастіше відповідають: «Залежить від того, скільки буду заробляти». Хіба це не парадоксально? Адже основним чинником, який впливає на величину і структуру витрат, є рівень доходів. Рівень доходів і структура витрат тісно пов’язані між собою.

А щоб не забувати заповнювати додаток, у Валі навіть нагадування в телефоні стоїть.

Перший місяць було важко звикнути. Але потім дивишся на витрати й однозначно з'являються думки, що певних речей можна було й не купувати, або краще б віддала ці кошти на благодійність.

Приємне здивування не змусило себе довго чекати, адже наслідком такого контролювання бюджету стали частіші родинні подорожі.

Після того, як почали записувати витрати (я не знаю, як це працює), ми почали більше подорожувати. Адже по-іншому починаєш мислити. Починаєш розуміти, чого хочеться більше і як раціональніше витратити кошти.

Також наша героїня говорить, що така справа виводить сімейні стосунки на новий рівень, адже люди починають більше контактувати між собою та долають психологічний бар'єр, постійно говорячи правду:

Якщо ти не довіряєш своєму чоловікові, якщо нечесний навіть на якісь 10% у своїх витратах, то не варто починати цього робити. Найперше – має бути відкритість і чесність у контролі.

Олена Сирота, офісний працівник

Олена вже більше трьох років стабільно записує всі свої витрати та надходження, аби завжди контролювати сімейний бюджет.

Розповідає, що після народження дитини зіштовхнулася з тим, що гроші зникають із блискавичною швидкістю, й незрозуміло куди. Тож прийняла рішення про записування своїх витрат. Спочатку все нотувала від руки в спеціальний блокнот, після чого картина стала більш чіткою, й почала розуміти, куди і на які потреби витрачаються сімейні кошти.

Минулого року Олена встановила додаток на телефон. Говорить, що останній набагато зручніший у використанні.

Я збираю всі чеки з магазинів, приходжу ввечері додому й розписую всі свої витрати. До речі, дуже гарна звичка збирати чеки, видно коли обраховують у магазинах (посміхається, – Ред.). Завдяки такому додатку я зрозуміла, що найбільшу частину сімейного бюджету ми витрачаємо на харчування.

Жінка говорить, що такий спосіб контролю стимулює не до економії, а до збалансованого витрачання коштів.

До минулого року в мене не було статті "розваги" взагалі. І коли я сіла й подивилася на видатки, з'явилася думка, що можна ж з однієї категорії «відщипнути», а в іншу вкласти. Також завдяки такому контролюванню вдалося направити кошти в категорію "догляд за собою". Мені цікаво аналізувати всі ці видатки та надходження. Також я бачу суму залишку й одразу розумію, чи можу я собі дозволити якісь "спонтанні" речі.

Олена говорить, що модель контролю за бюджетом підходить не всім. Особистий або сімейний вимагає тривалого ведення звітності, адже тільки так можна максимально оптимізувати розподіл доходів.

Олександр Козловський, фотограф

Олександр контролює свої витрати вже 3 роки. Почав одразу з додатку, встановленого на телефон. Стабільно все фіксував, тож розбіжностей у надходженнях і видатках майже не було.

Чоловік стверджує – завдяки додатку побачив, що найбільше коштів сімейного бюджету йде саме на харчування.

Дана програма допомагає спланувати бюджет на місяць. І як результат – це економія сімейного бюджету. А коли плануєш, майже не буває такого, щоб фінансів не вистачало до заробітної плати.

Як можна заощадити сімейний бюджет

Відстежувати свої витрати й записувати, куди ви витрачаєте кожну копієчку, можна завдяки мобільним додаткам. Незалежно від того, який інструмент ви оберете, мета залишається однією: записувати витрати кожен день, сортувати їх по категоріях та аналізувати, щоб дізнатися, в яких із них у вас перевитрата.

Для вас ми зробили підбірку таких додатків:

Moneyfy – безкоштовний додаток для власників мобільної техніки.

Основними особливостями даної програми є зрозумілий та зручний інтерфейс, управління категоріями, вибір валюти, підтримка декількох рахунків та відсутність реклами. У даній програмі є можливість побудови якісних інформативних графіків за даними користувача. Програма захищена паролем, має функцію створення резервної копії даних та не має реклами.

Money Lover – безкоштовний додаток, який має рекламу.

Додаток легко інтегрується між різними платформами і пристроями, як у безкоштовній, так і в преміум-версіях. Moner Lover управляє вашими витратами і нагадує про необхідні для оплати рахунки.

Програма дозволяє відстеження і нагадування в режимі борг/позика, режим подорожей для туристів і мандрівників, збереження і відновлення особистих даних. Крім того, тут можна ділитися вашими гаманцями зі своїми партнерами й членами сім'ї. Також додаток має пакет красивих іконок для конкретних цілей: догляд за дітьми, спорт, щоденне, покупки і т. д.

Мій гаманець – полегшена версія популярної програми MyMoneyTracker.

Програма надає зрозумілий інтерфейс. Основними можливостями є: україномовний інтерфейс, можливість визначити кілька груп (підгруп) для кращого обліку витрат та докладні звіти.

Andro Moneу – це інструмент особистого фінансування для використання на мобільному телефоні.

Особливостями програми є: кілька облікових записів та підтримка залишку коштів та переказ коштів, ієрархічні категорії з користувацькими атрибутами, діаграми витрат та руху грошових коштів, захист паролем, огляд ваших витрат і резюме доходів.

Ви можете помилитися раз або два, плануючи свої витрати. Ви можете щось купити, не подумавши. Можете зробити покупку, про яку потім будете шкодувати. Можете подумати, що самоконтроль – це взагалі не про вас і не варто навіть починати.

Не хвилюйтесь. Навіть починаючи цю справу, ви вже рухаєтеся як мінімум на крок уперед до фінансової грамотності.

Фото – Точка доступу та зі сторінки Бізнес-школи "WAKE UP"

Читайте також: Де у Кропивницькому можна вивчити з нуля або «підтягнути» іноземну мову (ФОТО)

Читайте нас у Telegram та FacebookПідписуйтесь на наші сторінки та будьте в курсі останніх новин.