Місто, що окрилює: містичне капище та історичне коріння Малої Виски (ФОТО)

  • Олена Данова-Белінська
  • watch_later 9 квітня 2019, 19:00

  • visibility 1772 перегляда

Для того, щоб відкрити інший світ, необовʼязково їздити далеко. Завітайте до Малої Виски! Тут у рамках брендингової програми місцевої ОТГ та за підтримки Програми USAID DOBRE активно розвивається напрямок туризму. А головною активісткою, яка знає про всі родзинки місцевої історії, є місцева вчителька історії Олена Мазур. Саме варто знайти, щоб одержати максимум цікавої інформації. У якості туристів у Малій Висці вже побували громадяни США та Норвегії! Тож Точка доступу пропонує цікавинки з цього містечка для людей, які поки що відвідати цей райцентр не спромоглися.

А ви знаєте, хто жив на території Малої Виски 6 тисяч років тому?

Олена Мазур розповідає про історію з давніх-давен. Від неї можна дізнатися і про трипільську культуру (саме на Кіровоградщині та Черкащині знайдено найбільше памʼяток таємничих трипільців, які невідомо звідки прийшли - і невідомо, куди зникли чи асимілювалися). Ми рідко згадуємо про цей народ, а, між іншим, саме вони мали такий милий серцю кожного українця звичай творити обереги за допомогою розпису й гаптування побутових речей.

За часів Київської Русі на цій території жили уличі. Одна з версій походження назви уличів стверджує, що місцеві жителі займалися бджільництвом у багатих на квітуче різнотравʼя степах. І мед, і віск у ті часи були надзвичайно цінними, тож жилося уличам тут непогано. І тільки тоді, коли насунулися орди кочових племен, спокій закінчився. Побували на наших територіях і половці, і монголо-татари, та й битва на Синіх Водах, яка завдала найбільшої поразки монголо-татарам, відбулася зовсім недалеко - біля нинішнього Новоархангельська.

Амбіції місцевих князьків призвели до занепаду великої держави...

І про ті давні, величні часи у Малій Висці нагадує хіба що камʼяна композиція на березі річки, облюбована, між іншим, приїжджими екстрасенсами як місце сили. Адже існує легенда, що тут колись було язичницьке капище. Втім, чи це правда - зараз не скаже вже ніхто...

Від козацьких засік - до імперської околиці

Козаки саме цю територію облюбували не одразу. Перші засіки (січі) створювали значно ближче до півдня, адже там було й джерело загрози - турки й татари, і джерело наживи. Військові походи були серйозним способом одержання матеріальних цінностей. А першими козаками були далеко не селяни, що втікали від панів, а освічені люди, лицарі, які володіли різними видами зброї.

На памʼять про ті часи Олена Мазур демонструє найменшу козацьку люльку (так звану "понюшку"). Керамічна люлька не призначена для того, щоб втягувати дим безпосередньо з люльки - дим козаки нюхали!

На жаль, і козаччина не стала шляхом для створення потужної держави і наступним етапом історії стало перебування у складі Російської імперії. Саме ці території потерпали від закріпачення значно менше, ніж схід України. Чи то волелюбство людей та їхнє вміння володіти зброєю обмежувало агресію поміщиків, чи то мусили стримуватися, бо людей тут жило не так вже багато...

Мала Виска стала дачним поселенням князів Кудашевих.

Їхній маєток вражав - кілька входів, зимовий сад, балкони, фонтани. Величезні вікна, бронзові ручки до дверей, статуї для саду - усе це було привезено з Італії, Іспанії, інших країн, адже дорога з Єлисаветграда до Європи, ймовірно, пролягала саме через Малу Виску.

Для того, щоб уникнути смерті чи полону від турків і татар, від маєтку на другий берег вів таємний підземний хід, який і досі зберігся. І ним періодично господарі змушені були користуватися, спогади про це збереглися.

Маєток Кудашевих у наш час

Саме у Малій Висці (а не у Санкт-Петербурзі, як наполегливо переконує Вікіпедія), народився Олександр Кудашев - київський інженер-конструктор, який створив перший функціональний літак на території Російської імперії. Ігор Сікорський, який виїхав до США та став там відомим на весь світ конструктором гвинтокрилів, був учнем Олександра Кудашева.

У 1910 році Олександр Кудашев підняв у повітря на київському летовищі перший літак, названий скромно - "Кудашев-1". Всього винахідник створив 4 літаки, та на батьківщині його не оцінили - він змушений був виїхати у Францію. Де його могила, досі невідомо.

Та винахідниками земля Маловисківська завжди була багата!

Наприклад, Олександр Кудашев продав свій маєток Олександру Улашину. А той активно розвивав цукроваріння та вкладав кошти в модернізацію сільського господарства. За згадками гостей Малої Виски, у дореволюційні часи до цукрового заводу вела канатна дорога, а біля маєтку існували теплиці, де вирощували навіть ананаси!

А за часів СРСР саме в Малій Висці жив Юрій Кондратюк, який розрахував траєкторію польоту на Місяць. Він мріяв сам полетіти в космос, загартовувався в погребі і місцеві жителі вважали його диваком. Проте до всіх дивацтв ставилися поблажливо, адже винахідник поремонтував всьому місту замки й інші механізми.

Не збереглися біля маєтку ні парк з ялинками, дивлячись на який, Раїса Кудашева написала пісню "В лесу родилась елочка". З певними змінами та скороченнями пісня була відома й безлічі радянських дітей.

Не збереглися скульптури, посуд, музичні інструменти - а як вони могли зберегтися, якщо у маєтку спочатку створили робітничий гуртожиток, а потім - школу?

Та зараз влада ОТГ прагне створити парк перед входом до будівлі, а науковці готуються до розкопок, які дадуть ще чимало цікавої інформації про історію Малої Виски.

Маєток Кудашевих

Після революції теж було що згадати

Тим, хто сумує за часами Радянського Союзу, цікавою буде та частина екскурсії, яка розповідає про радощі й сум жителів у ті часи. Про те, в якому шоці були жителі Малої Виски, коли їх під час Другої світової війни ніхто не захищав - армія просто відступила. А страшні німці, коли увійшли на територію району, видали селянам першу з часів НЕПу зарплату - і люди буди вражені!

Про те, на скільки метрів з гастроному визирала черга, коли у магазин привозили молокопродукти.

Про хрущовські реформи, завдяки яким у маленькі населені пункти теж прийшли блага цивілізації - двоповерхові будиночки, які жителі моментально охрестили хмарочосами, вулична ілюмінація...

Якщо ви наважитеся відвідати Малу Виску, оптимальним рішенням буде візит під час щорічного авіаційного фестивалю.

Звичайно, то вже зовсім інша історія. Але ніхто ж і не казав, що ви зможете відкрити всі таємниці за один день? Як і ми неспроможні викласти все найголовніше в одній статті.

Мала Виска чекає на гостей!

Фото на обкладинці: Перша електронна газета