Навіщо «Київстар» відключив зв'язок на сході України

  • Геннадій Рибченков
  • watch_later 11 лютого 2015, 05:25

  • visibility 46 переглядів

Історія з відключенням компанією «Київстар» мобільного зв'язку на частині території Донецької та Луганської областей має продовження. Такий крок оператор пояснював «нештатною роботою мережі, яка сталася з невстановлених причин». Однозначно трактувати цю заяву було досить важко, деякі експерти навіть вбачали в діях компанії «чорний піар».

Начальник відділу корпоративних комунікацій «Київстару» Петро Іванов прояснив ситуацію і пообіцяв тримати в курсі подальших подій. За його словами, причиною нештатної роботи устаткування стали незаконні дії озброєних людей, які 4 лютого проникли в технічний центр офісу «Київстару» в Донецьку. «У результаті їхніх дій ми зафіксували пошкодження і знеструмлення обладнання вузла зв'язку певного фрагмента мережі в Донецькій і Луганській областях», – зазначив Іванов. У підсумку було вирішено відключити мережу на частині території, непідконтрольної ЗСУ.

Задля безпеки

Як випливає з офіційного повідомлення, оператор негайно сповістив цілу низку державних органів: Держспецзв'язку, Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, (НКРЗІ), Національний центр оперативно-технічного управління мережами телекомунікацій України (НЦУ), Службу безпеки України (СБУ). Зокрема, радник голови Держспецзв'язку Віталій Кукса підтвердив: «Київстар» справді повідомив його відомству про проблеми, які виникли, проте в листі не було запитань чи вимог.

Причиною нештатної роботи устаткування стали незаконні дії озброєних людей, які 4 лютого проникли в технічний центр офісу «Київстару» в Донецьку

На практиці це означає, що реакції з боку державних органів на ситуацію з відключенням мобільного зв'язку на території, підконтрольній так званим «ДНР» і «ЛНР», найімовірніше, не буде. Принаймні на момент підготовки матеріалу жодних офіційних заяв не пролунало, запити залишилися без відповіді.

По суті, повідомлення оператора на тлі того, що офіційно воєнний стан не вводять, має формальний характер відмови від відповідальності. Для НКРЗІ воно означає, що розрахунки за використання радіочастотного ресурсу (РЧР) потребують корекції, для Держспецзв'язку – необхідність внесення змін у маршрутизацію, оскільки всі оператори взаєморезервують канали один одного. За іронією, та ж Держспецзв'язку є корпоративним клієнтом «Київстару». Утім, відключення мережі, яке відбулося вчора, навряд чи актуальне для працівників відомства.

Партнер адвокатського об'єднання «Юскутум» Дмитро Гадомський зазначає, що своїм повідомленням оператор формально виконує умови ліцензійних вимог. У випадку з СБУ, очевидно, у «Київстарі» не хочуть повторення гучної історії з прослуховуванням абонентів «МТС Україна» російськими спецслужбами. «Не даремно ж в офіс «Київстару» зайшли», – каже експерт. Нагадаємо, НКРЗІ зобов'язала «МТС Україна» ще до 1 грудня гарантувати безпеку для абонентів.

Політичний підтекст

Нинішня ситуація багато в чому нагадує події піврічної давності, коли точно так само озброєні люди увірвалися в офіс компанії «Київстар» у Сімферополі й оператор був змушений припинити обслуговування у Криму. Тоді «Київстар», намагаючись оперативно розв’язати проблему, відкрив доступ абонентам до мережі «Астеліту» (ТМ life:)). Проте така схема пропрацювала недовго, оскільки восени минулого року в Криму не залишилося жодного українського GSM-оператора. Першою з півострова пішла компанія «Телесистеми України» (ТМ PeopleNet), підконтрольна структурам Ігоря Коломойського.

Між тим у Криму й зараз продовжують працювати, наче нічого й не сталося, два українські оператори – «Інтертелеком» і «Тримоб». Обидва надають послуги 3G-зв'язку, але в різних стандартах: перший – CDMA, другий – UMTS. Проте справа, ймовірно, не тільки в технологіях. «Інтертелеком» також працює на території невизнаної Придністровської Молдавської Республіки, «Тримоб» є «дочкою» «Укртелекому» зі складу ФПГ «СКМ», підконтрольної Рінатові Ахметову. Кримська філія «Укртелекому» теж продовжує працювати.

Із повідомлення президента «Київстару» Петра Чернишова на сторінці в Facebook випливає, що зв'язок відключили не з політичних мотивів. Як приклад він наводить аналогічний випадок у Маріуполі, в якому «героїчними зусиллями технічних фахівців за ніч удалося переналаштувати мережу». Проте у випадку з Донецьком ніч уже минула.

Джерело: Форбс-Україна