Управління Східного офісу Держаудитслужби в області оприлюднило результати ревізії фінансово-господарської діяльності Департаменту соціального захисту населення ОВА. Так, згідно звіту, департамент допустив фінансових порушень на майже 2,4 мільйона гривень щодо недотримання вимог законодавства щодо використання гуманітарної допомоги. Проте, в управлінні соцзахисту з такими результатами перевірки категорично не згодні та готові відстоювати свою правоту навіть у суді. Деталі – у матеріалі Точки доступу. 

Перевірка аудиторів

На початку квітня результати перевірки Держаудитслужба оприлюднила на своїй фейсбук-сторінці. У дописі, зокрема, йшлося, що аудитори виявили в області нецільове та неефективне використання гуманітарної допомоги: нецільове використання на понад 2 млн грн, неефективне використання – на 377,7 тис. грн. Фінансову діяльність департаменту соцзахисту перевіряли за період Із 24 лютого 2022 року по 31 жовтня 2022 року. Матеріали ревізії передали правоохоронцям.

аудитори

Звісно, у мережі оприлюднили не повний звіт. Серед основних порушень, які закидають працівникам департаменту соцзахисту – неправильний розподіл та видача гуманітарки.

Як вказано у звіті, у 2022 році департамент отримав від Міжнародної організації з міграції (МОМ) цільову гуманітарну допомогу на загальну суму 32,5 млн грн. Вказану допомогу, згідно з цільовим призначенням, необхідно розподілити між територіальними громадами Кіровоградщини та/або центрами компактного поселення внутрішньо переміщених осіб Кіровоградської області для задоволення базових потреб вимушено переселених осіб, що проживають на території області.  

Аудитори стверджують, що натомість департамент розподілив та видав гуманітарну допомогу МОМ декільком закладам охорони здоров’я Кропивницького для власних потреб, а не для внутрішньо переміщених осіб. Таким чином гуманітарну допомогу МОМ на понад 2 млн грн використали не за цільовим призначенням.

Крім того, в звіті йдеться про те, що керівництво департаменту не розробило розпорядчих документів щодо отримання та безоплатної передачі гуманітарної допомоги МОМ. Також відсутні розпорядчі документи щодо повноважень та завдань комісії з організації та розподілу майна та відсутній контроль за цільовим використанням гуманітарної допомоги МОМ територіальними громадами Кіровоградської області та центрами компактного поселення внутрішньо переміщених осіб області. Зрештою,на думку аудиторів, все вказане призвело до неефективного використання гуманітарної допомоги МОМ на 337,7 тис. грн.

Звіт держаудитслужби опублікували у ЗМІ, що викликало значний резонанс та гнівні коментарі в соцмережах. У департаменті соцзахисту такою ситуацією та результатами перевірки обурені та запевняють, що чітко дотримуються законодавства і ніяких порушень не допускали. У вівторок, 11 квітня, директор вказаного департаменту Олександр Догаров зустрівся з журналістами і прокоментував ситуацію, яка склалася.

Олександр Догаров зазначає, що перевірка тривала три місяці. Посадовець вважає, що за такий тривалий час аудитори могли вивчити всі питання, які їх цікавили. Основне питання, яке підлягало перевірці, звучало як “дотримання законодавства з отримання та використання благодійної допомоги, необхідної для належного забезпечення функціонування держави в умовах воєнного стану”.

За результатами перевірки склали акт.

Маємо цілий ряд заперечень, які надали на розгляд держаудитслужби. Ми направили лист, у якому просили створити відповідну комісію, включити до її складу представників департаменту і розглянути ці заперечення. Це передбачено чинним законодавством. Проте, на жаль, нас не почули і в створенні такої комісії відмовили, – зазначив Олександр Догаров.

Олександр Догаров

З чого все почалося

Директор департаменту соцзахисту населення говорить, що 24 лютого 2022-го року виникла термінова необхідність забезпечити переселенців, які масово почали приїздити в область, речами першої необхідності та продуктами. Нормативної бази, яка була б сформована під цю роботу, на той час в державі не було. Не було установ чи підрозділів, які б могли б взяти на себе обов’язки по прийому, видачі та розподілу гуманітарної допомоги. Вони оперативно створювались на базі громадських організацій та благодійних фондів. 

Тоді ОВА, розуміючи, що на область спрямовуватимуть величезну кількість гуманітарної допомоги, яку потрібно ефективно розподіляти, прийняла розпорядження про організацію роботи з питань прийняття, розподілу та видачі гуманітарної допомоги. Тоді ж створили робочу групу по розгляду питань з видачі допомоги. Основне завдання, яке тоді стояло перед посадовцями  швидко отримати, прийняти, розвантажити, перевезти, забезпечити складування, охорону та видачу гуманітарки.

Ці завдання, в основному, були покладені на департамент соціального захисту населення. 

Ми розуміли час, у якому живемо, та ситуацію, в якій опинилися. Все робилося швидко та оперативно. Це були нові напрямки роботи, – наголошує Олександр Догаров.

ОВА разом із підприємцями обладнали одне з кращих, за словами чиновника, складських приміщень, яке згодом стало обласним гуманітарним хабом. Його працівники займались розвантаженням вагонів із гуманітрною допомогою, її обліком та видачею. Хаб знаходиться під цілодобовою охороною, в тому числі і правоохоронців, тому стороння людина туди потрапити не може. За словами Олександра Догарова, за весь час існування хабу розкрадання майна не допустили жодного разу. 

обласний хаб з видачі гуманітарної допомоги

Директор департаменту соцзахисту населення говорить, що через хаб пройшло 48 вагонів та 269 вантажівок із гуманітаркою. Основні надавачі допомоги – міжнародні організації. Видавались вантажі, в першу чергу, для потреб переселенців, малозабезпечених громадян, комунальних закладів, які працювали у військовий час у складних умовах – лікарні, будинки-інтернати, дитячі садки та інші. Також допомогу надавали ЗСУ та правоохоронцям, які захищають країну від окупантів. 

В області на сьогодні зареєстровано 84 тисячі ВПО, транзитом Кіровоградщину відвідали більше 174 тисяч переселенців. 

У департаменті соцзахисту вважають, що порушень не було

За словами Олександра Догарова, аудитори зазначають, що не було проведено оцінку отриманої гуманітарної допомоги робочою групою. Чинне законодавство, яке регулює бухгалтерський облік, вимагає, щоб всі товаро-матеріальні цінності були відповідно обліковані, оцінені та мали своє найменування. 

Усі гуманітарні вантажі обліковували в електронній державній системі гуманітарної допомоги Офісу Президента “Рубінс.ком”. Проте, з вересня 2022 року система перестала існувати, тому на сьогодні електронний обіг гуманітарної допомоги через цю платформу не ведуть. 

Будь-які товарно-матеріальні цінності потрібно сортувати та обліковувати, щоб потім проводити видачу. Надходження гуманітарки здійснювалось вагонними нормами – по 3-5 вагонів за день. Зрозуміло, що ми не мали можливості приймати, сортувати та оцінювати майно, яке отримували у вигляді палетів, ящиків, пакетів, – говорить Олександр Догаров.

В Офісі Президента надали роз’яснення, що враховуючи ситуацію військового часу, департамент соцзахисту не повинен був здійснювати оцінку та сортування майна. Товари необхідно було видавати тими партіями, якими їх отримували. Такий підхід дозволив вже через декілька днів забезпечити видачу цієї допомоги. 

Законом “Про гуманітарну та благодійну допомогу”, на який посилаються перевіряючі, передбачається ведення бухгалтерського обліку, але закон був прийнятий задовго до війни. Уряд прийняв постанову, яка дала можливість проводити спрощений бухгалтерський облік з метою оперативного направлення допомоги для переселенців. Постанова діє до сьогоднішнього дня. Ми звертали на це увагу перевіряючих, проте, вони не приймають до уваги постанову Кабінету Міністрів, – наголошує Олександр Догаров. 

Олександр Догаров

Обласний склад використовувався як хаб. Він отримував допомогу від міжнародних організацій та Офісу Президента і перенаправляв її територіальним громадам. Видача гуманітарки безпосередньо фізичним особам на складі не здійснювалася. 

Ми діяли у межах чинного законодавства та виконували завдання, які стояли перед нами під час запровадження воєнного стану, – акцентує Олександр Догаров.

Видача допомоги іншим областям

Ще одним порушенням, яке вказано у звіті держаудитслужби, є видача гуманіарної допомоги отримувачами з інших областей. В акті прописано, що з Кіровоградського хабу надано допомоги іншим областям на загальну вагу 108 тонн. Олександр Догаров говорить, що, дійсно, така допомога надавалася Краматорську, Харкову, Києву, Сумам та Чернігову.

Представники цих громад зверталися до ОВА з проханням надати допомогу цим територіям. Керівництво області та робочої групи прийняло рішення надати таку допомогу. Відповідно до чинного законодавства, немає прямої заборони це робити. Ми просто зобов’язані допомагати не лише мешканцям області, а й нашим сусідам , – зазначає директор департаменту соцзахисту.

Видача гуманітарки закладам охорони здоров’я Кропивницького

В актах ревізії зазначено, що допущено нецільове використання гуманітарної допомоги на загальну суму більше 2 мільйонів гривень. 

Олександр Догаров зазначає, що допомога надавалася робочою групою департаменту соцзахисту безпосередньо громадам, далі громади передавали її фізичним особам чи організаціям. Рішення, кому видавати допомогу, приймають виключно громади й ОВА втручатися в ці рішення не має права. 

Кропивницький виконком звернувся із запитом про допомогу до обласної військової адміністрації. У запиті йшлося про те, що станом на 7 червня 2022 року на території міської ради перебувало 19 тисяч ВПО, яким надавали послуги з тимчасового проживання та стаціонарну медичну допомогу. Виникла необхідність забезпечити їх матрацами та ковдрами. 

Кропивницька міська рада просила видати допомогу структурам, які були визначені у протоколі засідання оперативного штабу з координації дій: міський соціальний гуртожиток, центральна міська лікарня, лікарня швидкої допомоги, міський пологовий будинок, дитяча міська лікарня та поліклінічне відділення.

Фактично, місто делегувало повноваження отримати допомогу безпосередньо цим структурним підрозділом. Повноваження були делеговані і всі відповідні документи надані до ОВА. Проте, перевіряючі вважають, що гуманітарна допомога була використана не за цільовим призначенням.

Одноразові мочалки та рушники: “нецільове та нераціональне” використання

За словами Олександра Догарова аудитори вказали, що департамент допустив нецільове та нераціональне використання гуманітарної допомоги на суму 337 тисяч гривень. Мова йде про те, що Компаніївська селищна рада, згідно акту прийому-передачі, передала ЗСУ 5 матраців на суму 3 тис. 763 грн.

Мала право громада у військовий час приймати це рішення? Мала, – говорить Олександр Догаров.

До прикладу, Компаніївська селищна рада, на думку аудиторів, неефективно використала майно на суму 60 тисяч: 74 переселенці отримали 1 400 рушників (було видано 18 рушників на одну людину), 2400 мочалок (32 на одну особу). 

Вільшанська селищна рада видала 831 рушник 149 особам: по 5-6 рушників на одну особу. Таким чином визначено порушень на 88 тисяч гривень.

Олександр Догаров наочно демонструє, про що й де мова. Мочалка – це спресований кружечок тканини, який портрібно розмочити у воді. Розмір така “мочалка” має як волога серветка і підходить лише для одноразового використання.

одноразова мочалка

одноразова мочалка

32 мочалки на одну особу. Достатньо це, чи ні?! Я б навіть такого питання не ставив. Аудитслужба вважає, що ці “мочалки” були видані неефективно, – говорить посадовець.

Далі Догаров демонструє рушники, які є паперовими, та банні рушники, які також є одноразовими. 

Догаров

Я вважаю, що аудитори не знали, про що йде мова, та мали на увазі інше майно, хоча під час перевірок могли це побачити, – акцентує посадовець.

Також аудитори зазначають, що 5 осіб отримали 23 матраци. Директор департаменту соцзахисту наголошує, що люди брали матраци для своїх сімей. 

Олександр Догаров говорить, що за весь час перевірки не виявлено жодного факту розкрадання гуманітарної допомоги, а всю гуманітарну допомогу використали за цільовим призначенням та розподілили ефективно. Свою позицію департамент соцзахисту готовий відстоювати у суді. 

Ми не ставимо під сумнів фаховість аудиторів, але вважаємо, що висновки, зроблені перевіряючими, є суб’єктивними та не відображають реальний стан речей. На рішення Уряду, які були прийняті після запровадження воєнного стану, чомусь не звертають увагу. На моє переконання, основна мета перевірки – досягнути якихось показників. 

Читайте також: "Русские желают украинцам избавиться от нацистов": жительку Кропивницького, яка виправдовувала РФ, оголосили у розшук

 


Головне сьогодні