Нові ціни на газ, перевірки бізнесу й додаткові вихідні: що чекати українцям у жовтні

  • Редакція Точки Доступу
  • watch_later 8 жовтня 2018, 19:10

  • visibility 1950 переглядів

Початок опалювального сезону, нові тарифи на газ та масштабні перевірки українського бізнесу - головні теми цього місяця. Наскільки можуть зрости тарифи та до чого призведе боротьба уряду з заробітною платою у конвертах, з'ясовували журналісти Точки доступу.

#1

Опалювальний сезон на старті

В Україні старт опалювального сезону заплановано на 15 жовтня, проте, якщо рівень температури протягом 3 днів буде становити + 8 градусів або менше, то розпочати постачання тепла можуть і раніше. Експерти зазначають, що у підземних сховищах знаходиться близько 17 млрд куб. м. природного газу, у разі, якщо зима буде не дуже холодною, то цієї кількості вистачить до кінця лютого.

"Газ є, підземні сховища заповнені, то ж я не думаю, що можуть бути проблеми з поставками газу. Проте, якщо говорити про зимовий період, невідомо, яка буде зима. Там закачали 17 млрд, фактично їх використають у лютому місяці. Я би сказав, що готовність 50 на 50, все залежить від погоди", - говорить експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук.

Ціна на опалення цього року може зрости на 20%. Проте, підвищення буде відбуватися поступово, а сама процедура оформлення нових цін може зайняти до 6 місяців, стверджує експерт з питань соціальної політики Андрій Нікончук.

"Опалення може підвищиться на 18-20%, але не автоматично, тому що не існує такої формули. Умовно, якщо завтра підвищується вартість газу, і він буде споживатися за новими цінами, то тим, хто виробляє цю нову послугу, потрібно спочатку її розрахувати, подати на голосування, затвердити, отримати дозволи на продаж послуги за новими тарифами і представити ці тарифи населенню. Це може зайняти від 3 до 6 місяців", - говорить експерт.  

#2

Газове питання

Уряд знову переніс питання підвищення тарифів на газ, цього разу до 18 жовтня 2018 року. Це зумовлено тим, що Україна продовжує переговорний процес з Міжнародним валютним фондом (МВФ) про формування нових цін на голубе паливо. Фонд наполягає на підвищенні ціни газу для населення до 60% у зв'язку зі зростанням тарифів на міжнародних ринках, тоді як Кабмін вважає це  невиправданим.

На думку Андрія Нікончука, українцям все ж таки слід чекати підвищення тарифу на газ на 25% цього року та на 15% наступного, разом з цим цінники можуть зрости і на інші комунальні послуги та товари.

"Як мінімум, слід очікувати підвищення на 25% і наступного року ще на 15%. Ми повинні розуміти, що це за принципом доміно вплине на все - на тарифи ЖКГ та товари народного споживання, тому що всі виробники закладатимуть ці витрати у вартість продукту", - говорить він.

Натомість, для підприємств нові ціни – це вже реальність. З 1 жовтня 2018 року «Нафтогаз» збільшив ціну на газ, що відпускається промисловим споживачам на умовах передоплати, на 9,7%.

#3

Перевірки бізнесу

Кабінет міністрів оголосив про початок масштабних перевірок українських підприємств стосовно дотримання трудового законодавства, а також прав працівників. Особливу увагу під час інспекції будуть приділяти нелегальному працевлаштуванню та заробітнім платам у конвертах. Проводити перевірки будуть інспектори Держпраці, які у разі порушення накладатимуть штрафи.

Народні обранці до таких кроків уряду відносяться скептично. Так, депутат від фракції «Народний фронт» Віктор Раманюк впевнений, що ці перевірки матимуть лише короткостроковий ефект.

"Перевірки, як правило, нічим не закінчуються, вивід заробітних виплат у "білу" - це в першу чергу економічний стимул для підприємців. Як правило, усі адміністративні заходи в Україні мають тимчасовий ефект, як тільки ми збільшуємо якісь обороти, одразу відбувається тимчасовий ефект, і підприємці знову шукають нові тіньові схеми", - говорить він.

За словами депутата ВРУ від Блоку Петра Порошенко Борислава Розенблата, такі перевірки повинні відбуватися згідно до чіткого плану, а в іншому випадку, вони є прямим тиском на бізнес.

"На сьогоднішній день це є тиск та загроза розвитку українського бізнесу, я розумію, що є багато питань щодо сірих заробітних плат, тіньового ринку. Я вважаю, що всі ці перевірки повинні бути обґрунтовані, просто давити на бізнес, який сьогодні і так ледь виживає. Є планові перевірки, всі інші позачергові та позапланові несуть у першу чергу загрозу існуванню бізнесу", - говорить він.

За даними Мінекономрозвитку, в першому кварталі 2018 року рівень тіньової економіки в Україні склав 33% від ВВП.

#4

Додатковий вихідний

У жовтні українці будуть відпочивати на один день більше. У неділю, 14 жовтня, країна відзначатиме День захисника України, тому понеділок 15 жовтня також буде неробочим. Свято відзначається з 2014 року, а з 2015 - є вихідним днем.

Загалом країна буде відпочивати майже третину місяця – офіційно заплановано 9 вихідних.

Читайте також: Перехід на зимовий час: коли в Україні переведуть стрілки годинників

Читайте також: Субсидії в Україні 2018: кому призначається і як отримати

Читайте нас у Telegram та FacebookПідписуйтесь на наші сторінки та будьте в курсі останніх новин.