Представники Черкаської селищної громади Краматорського району Донецької області приїхали в Помічнянську громаду на Кіровоградщину. Помічна допомагає Черкаській громаді у відновленні інфраструктури, зруйнованої ворогом. Громади співпрацюють у рамках національного проєкту "Пліч-о-пліч". Про дружбу, якій не заважають сотні кілометрів та війна, читайте у матеріалі журналістки Точки доступу Лілії Кочерги.
Учасники творчих колективів з Черкаської громади готуються до концерту. Вперше за останні три роки діти виступатимуть на великій сцені. У Помічній організували благодійний захід за їх участю. Збиратимуть донати для армійців.
Директор Черкаського історико-інформаційного центру Ярослав Батан розповідає, що хочуть і корисну справу зробити, і перезавантажитись, адже живуть у постійному стресі.
Ми часто бачимо військових, часто контактуємо і дуже багато є нагальних питань, які потрібно вирішувати вже зараз. У середньому наша громада – близько дев’яти тисяч людей. Можу сказати, що на даний час баланс вирівнявся – замість місцевих, які виїхали, приїхали переселенці.
Щоб дістатися центру країни, розповідає учасниця хореографічного колективу Віталіна Гагаріна, донеччани подолали шість сотень кілометрів.
Довго було і тяжко, але ми сильні й виконаємо всі три номери.
Це вже другий візит жителів прифронтової громади до Помічної, – розповідає начальниця відділу культури та туризму Черкаської селищної ради Олена Кашуба.
Черкаська громада – це не територія. Це люди, які, попри всі складнощі залишаються там працювати, допомагати. У зв’язку з безпековою ситуацією, на превеликий жаль, заклади освіти працюють повністю дистанційно, заклади культури – в обмеженому форматі, більшість заходів проводимо онлайн, але шукаємо нові форми роботи.
Цього разу гостям презентували знакові для громади об’єкти. Зокрема,сквер Небесної сотні та Інклюзивно-ресурсний центр з сучасним реабілітаційним обладнанням.
Відвідали й молодіжний центр. Розповідають, на його місці колись були руїни. А нині – затишний простір для різноманітних зустрічей і заходів.
Окрім роботи з молоддю, тут реалізовують волонтерські ініціативи й проводять зустрічі з переселенцями, – говорить працівниця Молодіжного центру Помічнянської громади Аліна Гульдас.
Це й майстеркласи, тренінги-обговорення, неформальні зустрічі, коли жителі нашої громади зустрічалися з переселенцями і таким чином більше роззнайомлювалися, знаходили точки дотику, де вони можуть обмінятися своїм досвідом.
У Помічнянській громаді – близько тисячі переселенців. Переважно – з Донеччини. А місцеві жителі захищають Донецьку область від окупантів. Тож у рамках зустрічі традиційно вшанували полеглих воїнів.
Жителі Помічної в свою чергу їздили на Донеччину. Попри те, що фронт за 45 кілометрів, Черкаська громада живе і розвивається, – ділиться враженнями Помічнянський міський голова Микола Антошик.
Візит на Донеччину
На Донеччині – патріотичні люди, молодці, боряться, змагаються і допомагають ЗСУ виграти цю війну. У них там фронт, у них там розбиті села є, розбита інфраструктура, але вони все одно працюють, прибирають, благоустроєм займаються.
Нині громади співпрацюють у галузях культури, туризму та освіти у рамках національного проєкту "Пліч-о-пліч: Згуртовані громади", хоча й подружилися та підписали меморандум про співпрацю ще раніше.
Громади з центральних і західних областей об’єднуються з громадами-форпостами. Зараз у проєкті беруть участь більше 430 громад і десь 283 у нас партнерства. Задум всього проєкту – це єднання. Звісно, громади можуть обирати різні напрямки співпраці, – пояснює регіональна координаторка проєкту "Пліч-о-пліч: Згуртовані громади" Ольга Голубєва.
Попри відстань і те, що ми у різних куточках України, між нами багато спільного. Потужно розвивається освіта, потужно розвивається молодіжний рух, активно розвивається співпраця з міжнародними громадськими організаціями, розвивається громадянське суспільство. Це ще раз доводить те, що ми – єдині, – говорить начальниця відділу освіти Помічнянської міської ради Ніна Семашко.
Далі у планах представників громад – онлайн-зустріч школярів до Дня вишиванки, а також освітня конференція в Помічій.