Психологиня з Кропивницького розповіла, як убезпечити підлітків від впливу соцмереж

  • Олександра Ільченко
  • watch_later 18 лютого 2021, 16:50

Цього тижня в Україні набули розголосу кілька історій про отруєння школярів після того, як вони добровільно вживали велику кількість пігулок. Першим став резонансний випадок у Боярці Київської області. Деталі трагедії можете прочитати за цим посиланням. Після того в Україні щодня почали з'являтися новини про те, що в різних містах школярів госпіталізують внаслідок передозування ліками. Точка доступу поспілкувалася з дитячою психологинею з Кропивницького Альбіною Печеною. Вона дала декілька порад, які можуть допомогти батькам налагодити контакт зі своїми дітьми, не порушуючи їхній особистий простір.

Протиріччя та занепокоєння


Важливо зрозуміти, що, з одного боку, підліток стикається с численними проблемами та має гостру потребу в батьківській допомозі, а з іншого - прагне захистити свій внутрішній світ інтимних переживань від безцеремонного і грубого вторгнення. І він має на це повне право, - розповідає Альбіна Печена.

Пояснює - щоб бути готовими до змін у поведінці дитини й заздалегідь знати як реагувати, щоб зберегти довіру і контакт із дитиною, батькам необхідно вивчити особливості підліткового віку, етапи його проходження.

Потрібно відзначити, що підлітковий вік тепер починається раніше, і психофізіологічні зміни можуть починатися вже з 8-10 років, а не 14-16 як було раніше. 

Цей вік повний протиріч і занепокоєння. В тому, що поведінка підлітка мінлива й непередбачувана, що він "кидається" в крайнощі, любить батьків і, водночас, ненавидить їх, немає нічого ненормального.

Безпека у мережі та особистий простір


До питання безпеки дитини в соціальних мережах потрібно підходити комплексно. 

Для того, аби убезпечити дитину в мережі, необхідно розуміти вікові особливості поведінки в інтернеті й створити правила відвідування інтернету в сім'ї, - пояснює психологиня.

В дітей до 12 років перегляд інтернет-ресурсів повинен здійснюватися під наглядом батьків. А батьки повинні мати доступ до логінів і паролів соцмереж та електронної пошти.

Це не є порушенням особистого простору, це гарантія безпеки, - зазначає Альбіна Печена.

Щоб цей процес пройшов м'яко і безконфліктно, вона радить створювати акаунти й електронні адреси разом із дитиною, сидіти поруч із нею, допомагати в процесі.

У дітей старшого віку, після 12 років, поняття "особистий простір" стає більш реальним. Разом із тим, з'являється можливість говорити і пояснювати про небезпеку, яка може ховатися за сайтами або людьми в інтернеті.

Ця розмова не повинна бути схожою на навіювання або повчання. Найкраще, якщо вона відбудеться на рівні обговорення та обміну думками.

Запитайте у дитини, чи знає вона про випадки, коли соціальні мережі негативно вплинули на оточення, - пояснює пані Альбіна.

Заборона соцмереж


На думку Альбіни Печеної, забороняти соцмережі та гаджети - марно.

Це ілюзія безпеки: ми нічого не можемо забрати, не давши натомість щось рівноцінне, - пояснює психологиня.

За словами фахівчині, необхідно шукати альтернативні інтереси. Дитина, яка постійно сидить у соціальних мережах і мало цікавиться чимось у реальному житті, насправді впадає у певний віртуальний транс, який дає їй відчуття "паралельної реальності", задзеркалля.

У цьому зміненому стані свідомості в підлітка послаблюється критичність сприйняття, і він легше піддається навіюванню й маніпуляціям.

Батькам потрібно не просто заборонити ті чи інші дії в інтернеті, а запропонувати дитині альтернативні заняття, які зможуть витягнути його в офлайн-простір. Тут підійдуть будь-які, навіть безглузді на думку дорослих, захоплення. Особливо дієвими будуть хобі, які допоможуть підлітку не тільки зайняти час і мізки, а й побудувати відносини з однолітками в реальному житті.

Адже чому діти так охоче підписуються на ті чи інші групи в соціальних мережах? Тому що в цьому віці головне їхнє прагнення - бути визнаними та знати, що їх розуміють. Наприклад, раніше вони приєднувалися до різних субкультур, які, хоч і були іноді страшними для батьків, але все ж були офлайновими, і тому більш-менш зрозумілими й контрольованими. Сьогодні ж, не маючи можливості задовольнити цю потребу наяву, вони йдуть за бажаним у глибини інтернету, де орієнтуються набагато краще, ніж більшість дорослих.

Альбіна Печена радить запропонувати дітям використовувати соціальні мережі для розвитку. Пояснює - підліткам складно дочекатися результатів, на це просто може не вистачати "потужності", і це особливість цього покоління. Для них важливі "швидкі проєкти". Тут на допомогу прийдуть: кулінарія, проєктні табори, обмежені в часі проєкти, "тренінги вихідного дня". Так само їм важлива близькість. Безпечні кола спілкування - будь-які майстер-класи, хобі, творчість, навчальні проєкти, курси програмування.

Мова


Психологиня радить привчати дітей до рефлексії - сторітеллінг, написання есе, висловлювання своїх почуттів. Допоможіть підлітку самостійно мислити. Говоріть мовою, яка допоможе розвинути незалежність: "Це твій вибір", "Сам виріши це питання", "Ти можеш відповідати за це", "Це твоє рішення".

Батьки повинні підводити дітей до самостійного прийняття рішень і вчити сумніватися в правильності думок ровесників.

Пояснює - батькам з ранніх років потрібно говорити з дитиною про те, що відчуває людина: як позитивні, так і негативні (страх, образа тощо) почуття. Дитина повинна розуміти, що життя складається не тільки зі світлих та яскравих тонів, і батьки повинні навчити її переживати негативні почуття і йти далі: розповідати про себе, свої проблеми в дитинстві, про відносини з однолітками і своїми батьками.

Дитина повинна знати: сім'я - це її будинок, дах, тут вона захищена від усіх бід, тут її люблять такою, яка вона є, безумовною любов'ю. Недолік уваги і любові батьків - головна причина проблем.

Розповідає - найважливіше те, що підліток повинен відчувати любов і прийняття з боку батьків у будь-якій ситуації. Якщо дитина знає, що, як би вона не вчинила, що б не сказала, її завжди зрозуміють і приймуть вдома, вона буде набагато впевненіше почувати себе в житті.

Батькам варто показати своїм дітям, що вони не повинні заробляти любов слухняністю та покорою

Розмовляйте і дійте як дорослий. Схвалюйте підлітка й підтримуйте його сильні сторони. Обмежте коментарі, які стосуються поганих рис характеру підлітка. Нагадування про недоліки може сильно загальмувати спілкування підлітка з батьками й порушити контакт, - підсумувала психологиня.


Нагадаємо, сьогодні, 18 лютого, після трагічних випадків отруєння підлітків в Боярці та Умані, управління освіти Кропивницької міської ради звернулося до батьків з проханням бути уважнішими до дітей.

Закликаємо вас бути уважними та поінформованими щодо того, чим займаються ваші діти в мережі Інтернет, скільки часу проводять за комп’ютером і гаджетами, чим цікавляться, які соціальні мережі відвідують, з ким спілкуються, яку інформацію оприлюднюють тощо. Розповідайте дітям про ризики у кіберпросторі, - зазначили в управлінні освіти.

Читайте також: Кропивницький: новонародженій дівчинці, яку покинули в пологовому, потрібні засоби догляду

Фото обкладинки: brovary.net.ua