Реалії медреформи в Кропивницькому: як вибрати собі лікаря й підписати з ним декларацію (ФОТО)

 • Ольга Зима
 • watch_later 23 листопада 2018, 14:00

 • visibility 1269 переглядів

«Шестерінку» медичної реформи запущено, відтак уже 8-мий місяць жителі Кіровоградщини можуть обирати собі родинного «друга». Це може бути терапевт, сімейний лікар чи педіатр. Незважаючи на чималий проміжок часу від старту реформи, населення не дуже поспішає підписувати декларації. Згідно даних управління охорони здоров’я міськради, станом на 19 листопада 56,6% жителів Кропивницького уклали договори з медиками.

Журналісти Точки доступу випробували нововведення на собі й відправилися на пошуки людини, якій можна довірити своє здоров'я.

#1

Як підписати лікаря в Кропивницькому

Так як одним з головних нововведень стала можливість записатися до будь-якого лікаря, незалежно від місця реєстрації та проживання, ми відвідали кілька поліклінік у Кропивницькому, аби з’ясувати, наскільки вони підготовлені до підписання декларацій та чи можна отримати потрібну інформацію в реєстратурі.

Прикидаюся пацієнтом і починаю з поліклінічного відділення №1, що на вулиці Габдрахманова. Дістатися до нього не дуже зручно, якщо ви – житель іншого мікрорайону. Прямо під самісінький медзаклад під’їжджає єдина маршрутка №17.

На вході до лікарні висить наліпка "Тут можна обрати свого лікаря".

В холі закладу товпиться чималенька черга в реєстратуру. Доки чекаю своєї, розглядаю приміщення. Тут можна знайти лише графік роботи лікарів, які приймають цього дня.

У реєстратурі на запитання, де знайти інформацію про лікарів, і як із ними познайомитися заочно, відповідають, що тільки безпосередньо в кабінеті у лікаря. Але ж хочеться, щоб у будь-який час пацієнт міг ознайомитися, де навчався той чи інший фахівець, дізнатися його профіль і стаж. Уточнюю: "Мені б для початку ознайомитися, щоб не сидіти в довжелезній черзі, аби тільки поспілкуватися з лікарем". Відправили на сайт охорони здоров’я, де є перелік усіх сімейних лікарів нашого міста.

А як же бути тим, хто слабко володіє інтернетом, або взагалі його не має? Ідіть у кабінет, і там знайомтеся.

Що ж, спробуємо інший медзаклад. Поліклінічне відділення №5 на Попова, 9-б. Дістатися дуже зручно, адже ця вулиця має чи не найкращу транспорту розв’язку в місті, то ж навіть з іншого мікрорайону доїхати немає жодних проблем. На вході інформації про те, що тут можна обрати родинного «друга», немає. Проте є інформація, що запис на прийом до сімейного лікаря здійснюється у реєстратурі по талонах та за попереднім записом, і вказаний номер телефону.

В реєстратурі мене одразу зустрічають питанням «Ви – студент?», заперечую й задаю вже традиційне питання про доступ до інформації про лікарів. Знову зустрічне питання про адресу проживання. Пояснюю, що в рамках медреформи ця інформація мала б бути не важливою.

"Є дільничні лікарі, які обслуговують за адресою. А зараз піднімайтеся на 2-ий поверх, і біля якого кабінету вільно, туди заходьте й укладайте декларацію", - роз’яснили працівники.

Познайомитися тут із кожним лікарем можна тільки за прізвищем, яке вказано на стенді графіку їхньої роботи, або індивідуально. А весь перелік – тільки на сайті управління охорони здоров’я.

На черзі – поліклінічне відділення №3 на вул. Кропивницького. Зустрічає на вході знайома наліпка. Приємно. В холі купа довідкової інформації і про те, як обрати лікаря, і які документи потрібні, і як записатися до нього на прийом онлайн.

Із реєстратури знову направляють спочатку на сайт управління охорони здоров’я та роз’яснюють, якщо виникають додаткові питання, можна звернутися в кабінет №228. Оголошення з цією інформацією висить на кожному кроці й по всіх кабінетах.

Що ж, рухаємося в кабінет №228. Зустрічає приємний чоловік і роз’яснює спокійним тоном усю необхідну інформацію:

"До нас приходять люди переважно за місцем проживання. І якщо пацієнт їде з іншого району, то вже знає про наявність лікаря, який його влаштує, і йде персонально до нього. Завдяки оголошенням про звернення до цього кабінету, люди приходь до мене. Перше питання я ставлю про те, в кого вони обслуговуються наразі, надаю інформацію про лікарів відповідно до потреб пацієнтів".

Знайомимося з приємним співбесідником. Виявляється, що з будь-яких незрозумілих питань пацієнти спілкуються із заступником головного лікаря Сергієм Гредьком.

"Лікарям не дуже подобається, що їх обирають, як домашню тваринку. Раніше люди приходили на дільниці і всіх влаштовував медик. А зараз прийшла реформа, розповіли, що можна обрати найкращого, і вже їхній лікар не підходить", - говорить пан Сергій.

Також він розповів, що в їхньому медичному закладі вже близько 70% педіатрів набрали потрібну кількість декларацій.

"Нехай пацієнти не хвилюються. Лікарів вистачить на всіх", - заспокоює лікар.

Та додав, що кілька сімейних лікарів уже набрали потрібну кількість декларацій, 40% набрали понад 1400, 60% - до тисячі.

Що ж, лікарів вистачає, а порадити лікаря вам можуть у кабінеті №228.

Так і не ознайомившись попередньо з інформацією про фахівців у медзакладах Кропивницького, а «поговорити» в кожному кабінеті немає часу, переходжу до особистих контактів. Знаходжу номер телефону лікаря, у якого раніше брала інтерв’ю, пишу про бажання потрапити на прийом, на що той відповідає й пише години прийому.

Їду в Амбулаторію загальної практики сімейної медицини №5 на Нову Балашівку (вул. В. Терешкової, 136). Дістатися з центру до закладу не так складно, адже орієнтовно через кожні 5-10 хвилин курсують маршрутки №55 та 134.

Будівля медзакладу ззовні не вражає. Та й усередині вже давно «плаче» за хорошим ремонтом. У роздягальні зустрічають дві жіночки. Одна приємним голосом пояснює, до котрої вони працюють, й просить встигнути до 14-ї години, адже потім у лікарні вимкнуть світло (це були планові вимкнення електроенергії).

Інша спочатку провела питальну ревізію: зіщуривши одне око, запитала: «До якого лікаря? А ви точно знаєте, що він буде на місці?»

Люб'язно відповідаю на поставлені питання і йду у вже знайомий мені кабінет №19. Піднімаючись сходами, що я бачу? Та невже! У поліклінці є «wi fi»!

Очікуючи прийому лікаря, коридором гуляють різні розмови: чоловік голосно по телефону розповідає, де він, і чого прийшов. Інша жіночка біжить за лікаркою й "хає" всю медичну систему:

– Ви не знаєте моєї історії!

– І не хочу знати, - обурюється лікарка.

Незвично бачити під дверима лікаря мам із маленькими дітьми, але ж згадую, що тепер ми маємо сімейних лікарів, які можуть обслуговувати всю родину.

Малеча оживляє очікування, як тільки можна того уявити: бігають, кричать, співають. І від того стає трішки веселіше.

Прийом одного пацієнта займає в середньому до 10 хв, то ж черга рухається доволі швидко.

Нарешті потрапляю до Сергія Баранова. Заповнення декларації зайняло всього 2 хвилини.

"Проблеми з підписанням декларацій виникають тільки тоді, коли лікарі неправильно їх заповнюють, або неправильно вводять код", - зауважив Баранов.

Запитую в медика, що змінилося від нашої останньої зустрічі, яка була ще в лютому (інтерв’ю з лікарем Сергієм Барановим – за посиланням).

"Є комп’ютери в лікарні, інтернет. Підключили "wi fi", за який не платимо окремо, він входить у комплект", - розповідає Сергій Костянтинович.

Ажіотажу серед населення в підписанні угод немає. Лікар говорить, що це і є найбільшою проблемою, із якою вони зіштовхуються.

"Люди дуже слабко йдуть. На сьогоднішній день по Центру первнинної медико-санітарної допомоги №2 підписано близько 53 тисяч декларацій. Це 50-52% від загальної кількості, зареєстрованих у нас. Також сьогодні є великий дефіцит по лікарях".

Зокрема, у Центрі лікарка Тетяна Стогнєєнко вже набрала 1700 декларацій, у решти ж – набагато менше.

#2

Як знайти свого медика та що для цього потрібно

Спосіб 1. У вас уже є хороший медик.

Спосіб 2. Поради друзів та знайомих.

Спосіб 3. Онлайн-пошук. Зокрема, у Кpoпивницькoму ствopили електpoнний pеєстp сімейних лікapів тa теpaпевтів (ПЕРЕЛІК)

Спосіб 4. Знайомство з лікарем у кабінеті.

Що потрібно мати пацієнту для укладення декларації?

Для дієздатної особи з 14 років — мобільний телефон, ІПН та один з нижчеперерахованих документів:

 • паспорт громадянина України;
 • тимчасове посвідчення громадянина України;
 • посвідка на постійне проживання в Україні;
 • посвідчення біженця;
 • посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту.

Для дитини до 14 років — мобільний телефон та документи:

 • свідоцтво про народження;
 • ІПН одного з батьків та документ про особу з переліку вище.

Для недієздатної особи — мобільний телефон та документи:

 • ІПН недієздатної особи та документ про особу з переліку вище;
 • ІПН законного представника та документ про особу з переліку вище;
 • посвідчення законного представника.

При бажанні змінити лікаря, варто прийти до іншого й укласти договір із ним. Попередня ж декларація автоматично анулюється.

#3

Виклик лікаря до пацієнта

З 13 березня діє наказ МОЗ № 157 про відміну ряду довідок та папірців, а також Книги запису викликів лікарів додому. Очікується, що пацієнт і лікар зможуть спілкуватися телефоном та разом ухвалювати рішення про необхідність візиту за місцем проживання пацієнта.

На сьогодні виклики додому не відмінені, але лікар самостійно вирішуватиме, чи їхати йому на виклик. Тому що на одного пацієнта потрібно витратити як мінімум годину. А за цей час він у поліклініці може чотирьох прийняти й надати допомогу.

#4

Чи можна записатися до лікаря онлайн

Зареєструватися до лікаря можна двома способами: через реєстратуру або онлайн через приватний кабінет.

Як потрапити в особистий кабінет пацієнта:

 • Щоб зареєструватись, запустіть інтернет-браузер та відкрийте сайт Мedcard24. Натисніть кнопку "Увійти". Введіть свій номер мобільного телефону в текстове поле та натисніть кнопку "Далі".
 • Введіть свій номер мобільного телефону в текстове поле та натисніть кнопку "Відправити код". На номер, що ви вказали, прийде СМС-повідомлення з чотиризначним кодом.
 • Введіть у текстове поле код, який ви отримали з СМС-повідомлення, та натисніть кнопку "Увійти".
 • В особистому кабінеті ви побачите три розділи: "Медичні картки", "План лікування" та "Клініки".

Лікар Сергій Баранов пояснив, якщо людина зареєструвалася до лікаря на певну годину, то вона стовідсотково потрапляє на прийом. Якщо людина прийшла в живу чергу, то лікар приймає тільки у вільний час.

"Тільки в гострих ситуаціях пацієнта приймуть без черги. Але електронний запис – це "залізобетонна" гарантія того, що вас приймуть", - додав Сергій Костянтинович.

#5

Скільки отримуватиме лікар

Від 10 до 100 тисяч гривень. Таку зарплату можуть отримувати лікарі первинки – терапевт, сімейний лікар і педіатр – після медреформи. Чим більше декларацій медик підпише з пацієнтами, тим більше він отримає доходу. Держава платитиме лікарю за одну людину 370 грн на рік. За дітей і літніх – більше.

Виплатами займатиметься Національна служба здоров'я. Але перераховувати гроші відомство буде не лікарю, а до лікарні, де він працює. У медзакладі вже вираховуватимуть з цієї суми комунальні платежі, оплату роботи медсестри.

Лікар Сергій Баранов пояснює, що йому, як завідувачу амбулаторії, спочатку дозволили підписати 1000 декларацій:

"Я набрав. А потім порахували заробітну плату за кількість декларацій і доплату за посаду, то завідуючим зовсім невигідно бути. Я втрачаю 40% заробітної плати. Тому ми відновили набір декларацій до 1800. Я 3 місяці відмовляв тим, хто хотів до мене потрапити. А тепер, виявляється, що я повинен швидко набирати пацієнтів".

Сергій Костянтинович пояснив, якби зараз почали платити по-новому, із тисячею декларацій та оплатою посади завідувача амбулаторії його заробітна плата склала б усього 7 тис грн.

"Лікар, який підписав уже максимум декларацій без урахування податків отримав би 17 100. Але тут кожен лікар отримуватиме по-різному, адже у кожного свій віковий склад пацієнтів", - додав він.

За одну людину Національна служба здоров'я заплатить лікарю мінімум 370 гривень на рік. При цьому терапевт повинен підписати декларації максимум з 2000 пацієнтами, сімейний лікар – з 1800, педіатр – 900. Лікарям, які працюють в селах, МОЗ дозволив набирати більше пацієнтів.

Загалом буде 5 коефіцієнтів оплати за пацієнта:

 • Від 18 до 39 років – базова ставка, 370 гривень.
 • Немовлята і діти до 5 років – висока ставка, коефіцієнт множиться на 4 і становитиме 1480 гривень.
 • Діти 6-18 років – коефіцієнт буде 2,3, тому базова ставка на таку дитину – 814 гривень.
 • Від 40 до 64 років – коефіцієнт 1,2, це 444 гривні.
 • Для людей 65+ – тариф множиться на 2 і становитиме 740 гривень.

Причина такої різниці у тому, що деякі категорії пацієнтів потребують більшої уваги та часу лікаря.