Криптовалюти все інтенсивніше впроваджуються у наше повсякденне життя. Така пара, як гривня/USDT, вже нікого не дивує. До того ж за цифрові валюти сьогодні можна здійснювати покупки або підтримувати криптопроєкт, який визвав інтерес. Але багато користувачів більше розглядають крипту як привабливий інвестиційний актив. Найбільшим попитом на крипторинку користується Біткоін. Розібравшись у принципі роботи цієї монети, ви зможете перейти до побудови своєї торгової стратегії для стабільного заробітку.

Головне про Bitcoin: що це простими словами?

Це перша та найпопулярніша на сьогодні криптовалюта у всьому світі, яка не має єдиного центру емісії. З її допомогою можна робити транзакції анонімно та з мінімальними витратами на комісії. Слово «Біткоїн» є транслітерацією з англійської мови. А ось Bitcoin утворився шляхом з'єднання двох слів: bit – мінімальна віртуальна одиниця комп'ютерної пам'яті, coin – монета. Тому буквально можна перекласти як віртуальна монета.

Криптовалюта визнана грошима нового тисячоліття, оскільки вона суттєво відрізняється і від державних фінсистем (банки), і від сервісів електронних платежів (PayPal та ін.). Зрозуміти, що буде з Біткоїном у майбутньому, можна, орієнтуючись на те, що він запланований в обмеженій кількості. Проєкт створено з певними умовами: видобуток нових BTC обмежений лімітом 21 млн. монет. Як тільки згенерували перший блок цієї крипти, система запустила зворотний відлік, після досягнення якого емісія зупиниться. За підрахунками експертів, останню криптомонету буде видобуто 2140 року.

Внаслідок того, що курс Bitcoin значно зріс, з'явилися дробові частини, які дозволяють передавати не цілий Біткоїн, а якусь його частину. Назву мінімальної частини дали на честь засновника проєкту – сатоші. У дуже поодиноких випадках застосовуються такі терміни, як millibitcoin або microbitcoins. Як правило, при обміні або передачі активу іншому користувачеві суму вимірюють у сатоші. Тому важливо розуміти, чому дорівнює 1 satoshi – 0,00000001 BTC.

Хто створив Біткоін?

Творцем першої у світі криптовалюти вважається Сатоші Накамото. Саме ця особа вперше опублікувала свою роботу у 2008 році. Але навіть сьогодні, вже через 15 років, ніхто так і не знає, хто ж ховається за цим псевдонімом. Це може бути як одна людина, так і група розробників.

Сумніватися криптосуспільство також змусило те, що перше поштове розсилання з опублікованими принципами та доказами роботи крипти було представлено чистою англійською мовою. 2010-го Сатоші Накамото зробив заяву про те, що він припиняє свою роботу над Bitcoin. З того часу система розвивається самостійно, силами всіх розробників, які готові запропонувати покращення коду.

Як працює Біткоїн: технологія блокчейн

Звичні нам гроші виробляє держава. Умовно фіат має прив'язку до запасів золота, але насправді це не так. За бажанням держава може друкувати стільки банкнот, скільки захоче. Знаючи, що таке Bitcoin, важливо розуміти, що він ніяк не пов'язаний ні з державами, ні з фінансовими організаціями. Нові блоки з'являються завдяки тому, що майнери обслуговують потреби усієї системи.

Криптовалюта не має фізичної форми, це лише записи в спеціальній базі даних. Перша цифрова монета побудована на технології блокчейн: ланцюжок блоків з інформацією, що зберігається за певною схемою. Такий ланцюжок стає дедалі довшим, виконуючи розподіл та класифікацію бази даних. Як результат стали можливими транзакції з BTC по всій системі. Майнери з усього світу одночасно працюють над створенням блоків, які потім потрапляють до бази. Усі операції за участю Біткоїна вирушають у відкриту базу даних. Кожен бажаючий учасник системи може ознайомитись та перевірити транзакції особисто.

Відмінність блокчейна в тому, що всі блоки в ньому пов'язані між собою, тому будь-що змінити в базі неможливо. Записи зберігаються одразу на тисячах комп'ютерах, а не на одному. Реєстр оновлюється автоматично щоразу, коли генеруються нові блоки та здійснюються транзакції. Перше, що можна подумати – відкритість інформації полегшує шахраям виконання їхніх злочинних справ. Але на практиці все зовсім інакше. Децентралізована система забезпечує високий рівень безпеки. Щоб зламати базу даних, необхідно мати доступ хоча б до половини всіх комп'ютерів, а це просто неможливо реалізувати.

Особливості криптовалюти BTC

Розібратися, що таке Біткоїн, можна, оцінивши його властивості та характеристики. Основні принципи цієї крипти стали можливими саме завдяки технології блокчейн:

 • Прозорість. «Книга» із записами є відкритою для всіх. Тому учасники мережі можуть будь-коли подивитися, які операції відбувалися з моменту внесення першого запису і до сьогодні.
 • Анонімність. Переглядаючи транзакції, можна бачити по кожному користувачеві лише набір цифр та букв. Це дозволяє залишати особи власників гаманців анонімними.
 • Децентралізація. Копії «книги обліку» зберігаються на комп'ютерах усіх користувачів, підключених до системи. Щоб знищити мережу, потрібно буде відключити всіх учасників, які розташовані по всьому світу. Тому шанси на таке зводяться нанівець.
 • Швидкість. Криптоперекази здійснюються практично миттєво. Але зверніть увагу: як тільки ви підтверджуєте операцію, скасувати її або повернути переказ неможливо.
 • Захищеність. Забезпечити безпеку вдалося за допомогою криптографічних методів шифрування. Внаслідок цього є можливість лише переглядати записи, але не коригувати їх.
 • Гарантія. Кожен наступний сформований блок залежить від попереднього. Щоб змінити дані готового блоку, потрібно вносити коригування до змісту та шифру всіх наступних блоків. Враховуючи складність обчислення кожного наступного коду, зробити подібні дії самостійно неможливо.

Процес видобутку криптовалюти Біткоїн називається майнінгом, а його учасники – майнерами. Першим, хто з майнерів зможе вирахувати код шифрування, той отримає нагороду у вигляді крипти. Через те, що код з кожним наступним блоком ускладнюється, це провокує гонку технологій та збільшення потужностей для отримання прибутку від видобутку.

Як відбувається генерування криптовалют?

Нові блоки створюються шляхом розв'язання математичних задач. Для генерації BTC комп'ютери майнерів повинні обчислити особливе число nonce, яке включає випадково підібрані літери та цифри. При цьому воно може бути використане лише один раз. Таке число необхідно для запису в блокчейн. Bitcoin-мережа самостійно вибудовує складність обчислення nonce таким чином, щоб кожен новий блок додавався до блокчейну з певною періодичністю.

Якщо говорити про майнінг Біткоінів, то новий запис з'являється приблизно раз на два тижні. При цьому складність генерації монет змінюється кожні 2016 блоків та постійно зростає. Тому чим вищий хешрейт, тим складнішим стає майнінг, і навпаки.

Програмне забезпечення

Коли головна криптовалюта ринку тільки з'явилася, для її видобутку було достатньо двоядерного процесора. Але складність генерації Біткоінів постійно зростає, а винагорода майнерів при цьому стає вдвічі нижчою за кожні 4 роки. Як результат – рентабельність процесу знизилася, що зробило самостійну генерацію BTC невигідною.

Вихід був знайдений у тому, щоб об'єднувати комп'ютери, переважно спеціалізовані, що призвело до появи цілих майнінгових ферм. Невідомо, де розташовуються найбільші у світі майнінгові ферми. Почати видобуток Bitcoin можна, якщо встановити програмне забезпечення на свій комп'ютер.

Як виглядає Біткоїн у віртуальному вигляді?

Учасники системи отримують спеціальну адресу та секретний ключ до неї. Це необхідно для того, щоб підписувати свої криптовалютні перекази при операціях на криптобіржі, обміннику та інших сервісах. Важливо пам'ятати, що мова йдеться про цифрові валюти, тому вони не мають форми у вигляді паперових банкнот чи монетних грошей. Це лише електронний файл. Кожна крипта є числовою функцією, яка відповідає умовам, встановленим у первинному коді системи.

Зрозуміти процес роботи з криптоактивами можна, якщо розібратися в хешуванні та криптографії. Однак для новачків криптоіндустрії це зайва інформація, оскільки всі дії виконуються програмним забезпеченням. Тому вникати глибоко у програмування немає сенсу. Користувачам лише потрібно розуміти, що криптомонета – це сума вихідного коду, а саме Біткоін-адреса або публічний ключ. Сама хеш-сума розраховується з вихідного ключа грошової одиниці автоматично. Але такий процес неможливий у зворотний бік, тому користувачі можуть розкривати свої публічні ключі іншим людям під час проведення обміну.

Для простоти виконання транзакцій (оплата товарів, перекази та ін.) було створено спеціальні криптовалютні гаманці. Вони зберігають не саму крипту, а цифрові ключі, які застосовуються під час операцій із криптомонетами.

Чи є фізична форма у валюти Біткоін?

Спочатку Bitcoin був цифровою валютою, але зараз не можна стверджувати, що це виключно віртуальні гроші. Насправді вже є створені з металу матеріальні монети BTC. Їхня вартість знаходиться в діапазоні від десятків доларів до десятків тисяч. Як відбувається виробництво таких монет:

 • Підбирається метал залежно від побажань замовника.
 • Виливається в оригінальному дизайні. На одній із сторін вказується номінал – 0.1, 0.5, 1 або 10 BTC, або будь-який інший.
 • Створюється унікальна Bitcoin-адреса та на неї переводиться сума, яка вказана на самій монеті.
 • Ця адреса наноситься на монету та закривається голограмою.

Все це можна сприймати більше як сувенір, хоч він має справжню цінність.

Основні відмінності крипти від фіатних грошей

 • Відсутність єдиного емітента. У традиційній фінансовій системі ним є центробанк, а от у крипти його немає. Усі, хто встановив спеціальне ПЗ, може добувати монети Біткоін.
 • Ліміт на випуск. Емісія BTC – обмежена та становить лише 21 млн. На сьогодні вже згенеровано 19 378 млн.
 • Різке коливання вартості. Навіть протягом одного дня курс може то різко збільшуватися, то знижуватися. У Міжнародному валютному фонді з цієї причини заявили про дестабілізацію економіки, з якою можуть зіткнутися країни, що розвиваються.
 • Децентралізація. Ніхто не контролює криптовалюту. Обсяг генерованих Біткоїнів у платіжній системі закладено на програмному рівні. Змінити цей показник не можуть ані майнери, ані інші користувачі. Але у традиційній фінсистемі допускається друкувати гроші, якщо є така потреба.
 • Біткоїн – це віртуальна валюта, яка має принципові відмінності від інших електронних грошей. За випуск електронних грошей відповідає банк, що робить їх централізованими.
 • Проведення транзакцій через інтернет. Тобто всі операції здійснюються в онлайні, а адреси є загальнодоступними, тому ви можете подивитися, з якого гаманця робили перекази.
 • Неможливість видалення та приховування інформації. Усі записи потрапляють у постійний громадський реєстр. Їх не можна відкоригувати, приховати чи знищити. При цьому готівка досі використовується шахраями для відмивання грошей.
 • Постійний доступ до рахунків. Лише в окремих випадках вдається обмежити доступ до крипти. Чого не скажеш про традиційні облікові записи, які блокуються та заморожуються державними органами.

Де купувати Біткоіни?

В Україні криптовалюта досі не легалізована, але офіційно її й не заборонено. Вже є відповідний закон щодо легалізації крипти, проте потрібне ще внесення змін до податкового кодексу. Поки офіційно не видано дозволу на роботи з цифровими активами, їх не можуть купувати та продавати банківські установи. Але для конвертації крипти існує багато інших способів – через приватних осіб, на криптобіржах або в обмінниках.

Початківцям криптотрейдерам та інвесторам варто звернути увагу на централізовані платформи. Популярні сьогодні сервіси:

 • WhiteBIT.
 • Binance.
 • EXMO.
 • Kuna та ін.

Як правило, такі майданчики вимагають пройти реєстрацію та верифікацію, після чого відкривається повний функціонал біржі. При виборі сервісу враховуйте його ліквідність, реєстрацію, репутацію, умови введення та виведення коштів, наявність страхування та інші фактори, такі як лендинг криптовалют, криптопозика, стейкінг та багато іншого. Якщо розглядати онлайн-обмінники, то їхній принцип роботи аналогічний традиційним обмінним пунктам. Вони також передбачають комісію за виконання конвертації. Знайти відповідний ресурс можна, використовуючи моніторингові сайти, на яких складаються рейтинги найкращих обмінників.

Обмінні послуги підійдуть для разової операції і тим, кому важлива швидкість. Але якщо ви хочете отримати вигідніший курс та широкий набір інструментів для заробітку на крипті, то краще використовувати криптобіржі. Популярні сьогодні криптоплатформи також надають доступ до P2P-торгівлі. Це свого роду маркетплейс, на якому зібрані оголошення інших користувачів. Транзакції виконуються безпосередньо між учасниками. Для вибору опонента ви можете орієнтуватись на рейтингову систему. Сам P2P-майданчик виступає гарантом виконання угоди на узгоджених між сторонами умовах.

Реклама

 


Читайте також