Сімейний лікар Сергій Баранов: Як правильно обрати родинного «друга» та підписати з ним декларацію (ФОТО)

  • Ольга Зима
  • watch_later 2 лютого 2018, 19:00

  • visibility 3337 переглядів

В Україні нарешті стартувала медична реформа. Вже з січня кожен із нас повинен знайти собі сімейного лікаря, а з квітня до червня укласти з ним угоду. Часто люди вважають таких спеціалістів «універсальними солдатами» в боротьбі з цілим рядом недуг, хоча вони не заміняють вузькопрофільних фахівців і не проводять операцій. Що собою представляють сімейні лікарі та як правильно обрати родинного «друга», розповів завідувач амбулаторії загальної практики сімейної медицини №5 у Кропивницькому Сергій Баранов.

Сергій Костянтинович закінчив Дніпропетровську медичну академію за спеціальністю «Сімейна медицина». За розподіленням попрацював у сільській місцевості Херсонської області, де фактично обслуговував 6 тисяч чоловік. Рік тому перевівся на роботу в Кропивницький, адже саме тут, в обласній лікарні, працює його дружина. Після успішної роботи на посаді сімейного лікаря у медзакладі на Балашівці Сергія підвищили до завідувача амбулаторії. То ж лікарня вже півтора роки займається активною діяльністю, ініціатором якої є її новий очільник.


Кор.: Сергію Костянтиновичу, розкажіть, чим відрізняється лікар сімейної медицини від терапевта?

Терапевт уже відходить на другий план. По факту, це вузькопрофільний спеціаліст, який потрібен лише для консультації. А сімейний лікар – найкрутіший медик взагалі, тому що він може все. Це – первинна ланка: він опікується пацієнтом починаючи від санпросвітроботи і закінчуючи лікуваннням, супроводом після операції та реабілітацією. Це фахівець широкого профілю, він лікує людину починаючи з виписки із пологового будинку і до кінця життя.

Якщо сімейний лікар братиме маленьку дитину, то супроводжуватиме її протягом усього життя. Тому ідеально було б, щоб люди не змінювали таких фахівців, а постійно була під наглядом одного. Тоді він уже знатиме про пацієнта все: чим хворів, які в нього особливості організму, як він реагує на той чи інший лікарський засіб. Ось у чому суть сімейної медицини. Взагалі сімейний лікар повинен бути не просто медиком, він повинен стати другом родини. До нього потрібно звертатися в будь-яких випадках: починаючи з банальної застуди та певної психологічної підтримки, і закінчуючи тяжкими хворобами та реабілітацією. Сімейний лікар може все. І коли він приходить до вас, то може оглянути всіх одразу. От педіатр чи терапевт такої кваліфікації не мають.

Кор.: Чи може терапевт стати сімейним лікарем?

Починаючи з 2013 року, коли були створені Центри первинної медико-санітарної допомоги, всім терапевтам та педіатрам було запропоновано пройти перенавчання за спеціалізацією сімейної медицини.

У нашій амбулаторії нині працює 33 сімейних лікаря і 7 терапевтів. Останніми залишилися люди похилого віку, які не хочуть змінювати кваліфікацію. Всі молоді та середнього віку лікарі пройшли курси й зараз мають диплом сімейного лікаря. І вони можуть ними працювати.

Зараз існує проблема – у місті занадто мало закладів комбінованого типу, які ведуть прийом і дорослих, і дітей. В ідеалі реформа передбачає ліквідацію педіатричної служби й запровадження практики сімейних лікарів. 

Кор.: Сергію Костянтиновичу, керуючись власним досвідом роботи, скажіть, чи може лікар дійсно бути сімейним: отримавши спеціалізовану багатопрофільну підготовку, надавати первинну медико-санітарну допомогу членам родини будь-якого віку та статі?

У лікуванні дорослих і дитей разом немає нічого складного. Хвороби одні й ті ж, симптоматика така сама. Так, із малими дітками трішки важче, тому що вони не можуть повідати, де що болить. Але для цього є батьки, які розкажуть про стан дитини. Лікарські засоби також для будь-якого віку майже одні й ті самі. Втім, у педіатрії використовуються специфічні засоби, там інше дозування. Є у ліків дуже багато протипоказань саме для дітей. Але це все можна вивчити й запам'ятати.

Але загалом немає нічого страшного в тому, щоб один лікар опікувався і дорослими, і дітьми. Всі вони пройшли довготривалі медичні курси, тренінги, у них є дипломи та сертифікати.

Люди можуть бути впевненими, що медична допомога, яка їм надається зараз, не стане гіршою. Навпаки – кращою. Тому що лікар у першу чергу буде зацікавлений у тому, щоб пройти навчання, аби стати більш якісним спеціалістом, щоб до нього зверталося більше людей. Від цього насамперед залежатиме його оплата праці. Ось у чому полягає суть сімейної медицини: по-перше, вона передбачає покращення здоров'я населення, по-друге, збільшення заробітної плати медичним працівникам.

Кор.: Чи справді у лікарів суттєво підвищиться заробітна плата?

У ЗМІ зазначають, що цьогоріч за одного пацієнта віком від 18 до 39 років лікар отримуватме 370 грн. Лікування людей до 18 років і старше 40 буде коштувати трішки більше, тому що ці категорії частіше хворіють.

Загальні кошти за підписані декларації приходитимуть на рахунок сімейного лікаря. Якщо він оформлений як фізична особа-підприємець, то сам розпоряджатиметься грішми. Але з цих коштів він повинен виділити гроші на заробітну плату собі та медсестрам, яких повинно бути дві, оренду приміщення, аналізи пацієнта, які входять до гарантованого безоплатного медичного пакету, консультації вузькопрофільного спеціаліста, податки тощо. По факту, заробітна плата сімейного лікаря не сягатиме, як пишуть в ЗМІ, суми в 30 тисяч гривень. Вона буде більшою, ніж зараз, але не надто відрізнятиметься від зарплати звичайного українця.

Якщо ж лікар залишиться у складі комунального підприємства, так як це планується зараз робити, то з ним буде підписаний договір на один рік, де зазначатиметься його заробітна плата. Вона також залежатиме від кількості декларацій, які підписуватимуть із пацієнтом з першого квітня.

Національна служба здоров'я контролюватиме якість надання медичних послуг населенню. Це основна характеристика, за якою лікар отримуватиме заробітну плату. Якщо у нього на дільниці хороші показники (низькі рівні захворюваності та смертності, немає запущених онковипадків тощо), то заробітна плата буде збільшуватися, адже він працює якісно. І навпаки, якщо лікар не займатиметься своєю дільницею і в нього фіксуватимуться погані показники, то зарплатня буде зменшена для того, щоб простимулювати його працювати краще.

Кор.: Фармацевтична індустрія не стоїть на місці, кожного року з'являються нові препарати. У своїй лікувальній практиці Ви віддаєте переваги новинкам, чи використовуєте перевірені роками пігулки та ін’єкції?

Лікар повинен щодня дізнаватися про щось нове з того, що з'являється в світі. Наука не стоїть на місці – постійно винаходять надсучасні препарати, які повністю заміняють ті, що були раніше. Однозначно потрібно слідкувати за тенденціями фармацевтичної індустрії. Наприклад, нові антибіотики звичайно будуть кращими, ніж старого покоління, адже в людей уже з'явилася стійкість до певних видів препаратів і вони не завжди спрацьовують.

Багато лікувальних засобів нині роблять комбінованими. І про них теж повинен знати лікар.

Але не забуваймо і про народну медицину. Ніхто не відміняв грудних зборів, звичайних трав, які працюють так само добре, як і сучасні муколітики. Крім того, завжди рекомендую пацієнтам збалансувати своє харчування. І по ціні це більш вигідно, й для організму корисно.

Кор.: Самолікування – чи шкідливе воно?

Я негативно ставлюся до такої самостійності. Розумію, є така теорія, що застуду можна лікувати 7 днів, або не лікувати взагалі, і вона в будь-якому випадку мине. Мовляв, навіщо приходити до лікаря з тим самим банальним нежитем? (посміхається, – Ред.). Насправді ж усе це може ускладнитися. Наглядаючи за пацієнтом, лікар контролюватиме захворювання, в потрібний момент він може змінити напрям лікування. Адже є великий спектр вірусів, які протікають, як звичайна застуда, але дуже негативно впливають на наш організм. Ті самі бактерії фарингіту негативно впливають на клапани серця та нирки.

Кор.: З-поміж усіх медичних фахівців професія сімейного лікаря вважається однією з найважчих. Адже йому треба не лише добре знати анатомію людини, а й вміти поставити правильний діагноз, виписати ліки, а, при потребі, направити до вузького спеціаліста. А як Ви будете взаємодіяти із вторинною ланкою медицини?

До 2020 року система буде наступною: після реформування первинної ланки слідом піде вторинна. У профільних лікарів на комп’ютерах теж буде встановлена спеціальна програма. То ж при направленні на консультацію пацієнта наша інформація автоматично відправлятиметься профільному фахівцю, і він уже чекатиме хворого, маючи попередні дані. Такою ж буде і зворотня відповідь – усе в одній програмі.

Безкоштовну послугу вторинної ланки пацієнт отримає тільки в тому випадку, якщо піде до того спеціаліста, направлення до якого дав сімейний лікар.

Кор.: Як виглядатиме медична карта та виписка рецептів?

Медичні картки поки не будуть відмінені й вестимуться й надалі. Але всі записи в них будуть друкованими. Думаю, всі бачили виписний епікриз зі стаціонару. Ось так само буде виглядати консультація сімейного лікаря в майбутньому. Вгорі документа знаходитиметься фірмовий заголовок, далі – персональні дані пацієнта та лікаря, день і час прийому, скарги, об'єктивний статус, анамнез хвороби, первинний діагноз, лікування та консультації, які ми призначаємо. Цей епікриз буде вклеюватися в картку. Але в будь-який час пацієнт зможе зайти у власний електронний особистий кабінет та переглянути її.

Лікар заходитиме в систему за допомогою свого електронного підпису. Тому все, що він внесе зі свого комп'ютера під час роботи, буде підкріплене саме ним. Бланки рецептів у новій програмі також є, тому коли лікар призначатиме лікування пацієнту, медикаменти автоматично переноситимуться в бланк. І коли ми роздруковуватимемо дані про прийом, вони складатимуться з огляду та рекомендацій, консультативних висновків і, нарешті, рецепту. Там будуть вказані дата, ПІБ пацієнта й лікаря та прописані медичні препарати.

Кор.: Як людям обирати сімейного лікаря? На що варто звертати увагу?

Візуально всі лікарі однакові. Якщо ви обрали собі фахівця, але ще не впевнені в його кваліфікації, сходіть до нього на профілактичний огляд, розкажіть, що вас турбує, подивіться на його реакцію, як він з вами веде діалог, що він вам порекомендує. Якщо сподобається, підписуйте декларацію. В нас усі лікарі хороші, всі медично грамотні, але ви маєте враховувати нюанс – чи подобається вам сама людина, як вона ставиться до вас, вашої сім'ї тощо.

На початкових етапах може виникнути проблема, що після кількох відвідувань пацієнт залишиться незадоволеним своїм лікарем, і захоче його змінити. Ця процедура також буде дуже простою. Перший лікар повинен заповнити форму відкріплення, щоб йому не йшли кошти за лікування пацієнта. І тоді вже можна підписувати угоду з іншим.

Читайте також: Медична pефopма у Кpoпивницькoму: як підписати декларацію з сімейним лікарем

Кор.: Чи були у Вашій практиці історії, що запам’яталися Вам найбільше?

Не так давно, коли був лише сімейним лікарем, також обслуговував виклики на дім. І є у нас така пацієнтка, яка щотижня викликає до себе і лікаря, і швидку допомогу, і поліцію. Не заради того, щоб їй надали якусь допомогу, а поговорити.

Під час чергового виклику зайшов я до неї в приміщення, відкриваю свій блокнот, починаю робити записи огляду пацієнта, збір анамнезу, а вона каже: «Та шо ти там пишеш?!» Кажу про огляд, ви ж мене викликали. Поцікавився, що її турбує. Поскаржилася вона на біль у спині. Прописав їй лікування. На що жінка відповіла: «Ні-ні, ти мені нічого не пиши, я його не купуватиму. Осьо крем, ти мені спину намасти». Пояснив, що не буду цього робити, бо це не входить до моїх обов’язків. Бабуся з обуренням каже: «Як це? Ти ж давав клятву Гіппократа!» Кажу, я ж давав клятву лікувати, а не спину мастити. То ж у нашій роботі й таке буває.

Кор.: На завершення нашої розмови, що порадите читачам?

Боятися не потрібно. З квітня запустять первинну ланку реформи, будуть підписуватися декларації. Не бійтеся, йдіть. Тільки не треба це робити всім одночасно – у вас буде час до червня. Якщо до цього місяця не встигнете, прийдете пізніше. Не потрібно створювати ажіотажу, всі встигнуть, на всіх лікарів вистачить. Ніхто не залишиться без медика.

Щоб підписати угоду, візьміть із собою паспорт та ідентифікаційний код. Можливо, краще заздалегідь записатися на прийом. Номер телефона вибраної амбулаторії можна дізнатися на сайті управління охорони здоров'я. Дізнайтеся, коли лікар веде прийом пацієнтів. Прийдіть, підпишіть декларацію й лікуйтеся на здоров'я.

Читайте також: У Кpoпивницькoму ствopили електpoнний pеєстp сімейних лікapів тa теpaпевтів (ПЕРЕЛІК)

Протягом години, доки ми спілкувалися, до Сергія Костянтиновича постійно заходили на консультацію лікарі амбулаторії, як похилого віку, так і молодь. Крім того, велика черга до лікаря, яка теж зібралася за цей час, теж свідчить про його професіоналізм та якісну роботу.