В умовах війни тарифи на електроенергію в Україні для побутових споживачів змінювалися вже двічі — в червні 2023 та 2024 років. Про різницю у правилах для бізнесу та населення, проблеми із заборгованістю та дотації від держави в інтерв'ю Точці доступу розповів заступник директора Кіровоградської обласної енергопостачальної компанії Олег Соловйов. 

Тариф для населення

В Україні за час повномасштабної війни тариф на електрику для побутових споживачів підвищувався двічі: з 1 червня 2023 року та з 1 червня 2024 року.

Тариф на електрику для населення

Споживачі, які використовують електроопалювальні установки, платитимуть протягом опалювального сезону за пільговим тарифом  2,64 грн. Зафіксована ціна діятиме до 1 травня 2025 року. 

Нині підтримувати низькі тарифи для населення дозволяє система "забезпечення загальносуспільних інтересів" або так зване ПСО (покладення спеціальних обов’язків на учасників ринку). Ця система діє з 1 липня 2019 року відповідно до урядової постанови.

Варто додати, що підтримуючи цей тариф, держава дотує кожну кіловат-годину, незалежно від рівня доходів споживачів. Низькі тарифи для населення покриваються коштами двох державних компаній – "Енергоатома" та "Укргідроенерго". Вони продають електроенергію великим споживачам та компаніям і завдяки отриманим прибуткам компенсують різницю між "соціальними" та ринковими тарифами.

Представники енергопостачальних компаній заявляють, що тариф для побутових споживачів більше ніж вдвічі нижчий, ніж реальна ціна.

Заступник директора Кіровоградської обласної енергопостачальної компанії Олег Соловйов говорить, що станом на жовтень економічно обгрунтований тариф для побутових споживачів складає 9,92 грн/кВт⋅год.

5,60 грн – це те, що люди сьогодні недоплачують і за це платить держава.

Чи отримує КОЕК дотації від держави

Гарантований покупець перераховує компаніям-постачальникам універсальних послуг різницю в “соціальних” та ринкових тарифах.

Олег Соловйов каже, що наразі це досить проблемне питання, тому що держава має суттєву заборгованість перед постачальниками універсальних послуг.

Точну суму заборгованості Олег Соловйов відмовився назвати, лиш зазначив, що нині в цьому питанні тривають судові процеси. Проте додав – нині розмір заборгованості держави перед компанією дорівнює сумі витрат одного місяця по поставці електроенергії населенню.

Враховуючи цифри по споживанню електроенергії населенням (про них мова буде далі), ми підрахували, що приблизна вартість заборгованості держави перед компанією складає близько 550 мільйонів гривень.

Цю різницю гарантований покупець (тобто держава, яка запровадила цю програму й регулює ціни) повинен нам компенсувати. А цього не відбувається. Або ж компенсують, але в набагато меншому розмірі.

Олег Соловйов, заступник директора Кіровоградської обласної енергопостачальної компанії
Олег Соловйов, заступник директора Кіровоградської обласної енергопостачальної компанії

Борги населення за електроенергію

Станом на 1 жовтня жителі Кіровоградської області заборгували 265,6 млн гривень за електроенергію. Олег Соловйов пояснює, що це – поточна заборгованість. Та, по якій усі терміни щодо платежів спливли, складає 80 млн грн. Це та заборгованість, яка повинна була бути сплачена ще до 20 вересня. Цим споживачам уже можуть відключати електрику за борги.

В межах ринкової економіки дуже невигідно вдаватися до таких методів як відключення. Навіть подавати в суд – це витрати, час, клопоти, які нікому не потрібні.

Обласна енергопостачальна компанія має попередити боржника пpо відключення світла у письмовому вигляді за 10 днів. 

Перше, що ми робимо, попереджаємо споживачів про заборгованість, нагадуємо про оплату через соцмережі, наявні месенджери. Пропонуємо укласти графік погашення заборгованості, – зазначив Олег Соловйов.

На Кіровоградщині за вісім місяців цього року за борги електроенергію відключили 8050 домогосподарств.

Половині з них електропостачання вже відновили, адже після відключення вони сплатили заборгованість або уклали договір реструктуризації.

Відключення здійснює власник мереж (ред.– Кіровоградобленерго). Ми даємо тільки списки боржників, – пояснив пан Олег.

Що робити боржникам, які хочуть заплатити за світло, але не мають змоги

Якщо людина хоче заплатити за світло, але не має змоги, вона може звернутися до КОЕК та укласти графік погашення заборгованості. Його укладають строком на тpи місяці, протягом яких людина повинна сплатити борг, а також сплачувати вартість спожитої електpоенеpгії.

Випадок найбільшої заборгованості серед населення становить понад 32 тисячі гривень від одного споживача. Він не чекав відключень, відразу розумів, що неспроможний сплатити цю суму, то ж прийшов та уклав договір реструктуризації. І сьогодні оплачує борг за графіком.

Тариф для бізнесу та чи може бізнес обрати іншу енергетичну компанію

Станом на 1 жовтня заборгованість юридичних осіб за електроенергію становила 219 мільйонів гривень. Це поточна заборгованість, яку юрособи сплачують протягом місяця.

Олег Соловйов каже, що із цією категорією споживачів жодних проблем немає. Пояснює, що ця сума заборгованості – невелика, й юридичні компанії сплачують її за домовленим графіком платежів.

Юридичний сектор сплачує за електроенергію повну суму, жодних компенсацій від держави немає. А з тими споживачами, які мають заборгованості, розривають договірні відносини.

Постачальник обирає тих споживачів, хто платить. Тому проблем із цим немає.

Так, до лютого цього року діяв мораторій на відключення електроенергії. Проте він стосувався лише населення, представників бізнесу це не стосувалося. Наразі ж немає різниці, чи це бізнес-клієнт, чи побутовий. Нині правила відключення одні для всіх.

Якщо ж бізнес-клієнта не влаштовує якість надання послуг від енергопостачальної компанії, він може обрати постачальника в будь-якому іншому регіоні. 

До прикладу, наша компанія має бізнес-клієнтів із Черкаської та Київської областей. Ми маємо укладені договори з Черкасиобленерго, з київськими регіональними мережами. Тому наші споживачі отримують ту електроенергію, яку ми їм постачаємо, – розповів Олег Соловйов.

Додає, що в Кіровоградській області є компанії, які мають договори на поставку електроенергії з компаніями з інших регіонів.

В рамках ринкової економіки ми зацікавлені в цих споживачах і співпрацюємо з ними, пропонуючи більш вигідні умови та додаткові послуги, які ми можемо їм надати.

Куди йдуть гроші від тарифу

Як формується тариф на електроенергію (вказано без ПДВ):

Комерційна ціна тарифу на електроенергію складається з чотирьох елементів:

1. Ціна закупівлі електричної енергії на ринках електроенергії. 72,48% від загальної складають вартість покупки на оптовому майданчику.

2. Ціна на послуги з передачі електричної енергії (це високовольтні мережі компанії НЕК "Укренерго", за допомогою яких необхідно доставити електроенергію клієнту). Це 6,39% від загальної ціни.

3. Тариф на послуги з розподілу електроенергії (коли великими мережами доставляється електроенергія до мереж області, далі доставляється розподільчими мережами до конкретного споживача – обленерго). Це складає 19,42% від загальної ціни.

4. Тариф на послуги постачальника – 1,71%.

Тарифи затверджує Нацкомісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Найбільша частина витрат йде на компанії, які генерують електричну енергію, й компанії, які забезпечують технічну передачу/розподіл електроенергії. А це якраз та інфраструктура, проти якої націлена РФ. Це якраз те, що постійно обстрілюється. І саме 98,3% коштів ідуть саме на це. Хочеться, щоб люди розуміли, що ці гроші не йдуть лише на функціонування однієї компанії.

Чи підніметься тариф наступного року

На запитання, чи підніметься тариф наступного року, Олег Соловйов відповів так:

Розмови йдуть. Але я розумію, що всі чутки, які з'являються в мережі, мають під собою підґрунтя, тому що ці розмови йдуть уже давно. Дотації – це великий тягар на бюджет. Тому висока вірогідність – що так, піднімуть. Наскільки, важко сказати. І як воно буде вирішене державою, буде видно.

Додає, що останні підвищення, які були, зовсім не впливали на заробітну плату працівників компанії. І ці підняття лише йдуть на зменшення дотаційної складової й зменшення навантаження на державу.

Компанія кожного року намагається переглянути розмір заробітної плати для працівників, орієнтуючись на середню зарплату по промисловості. Наразі вона нижча навіть, ніж заробітна плата в регіоні. Проте НКРЕКП не пропускає жодного підвищення.

Робота в умовах війни

З початку повномасштабної війни робота Кіровоградської обласної енергопостачальної компанії не зупинялася. Споживачі продовжують отримувати послуги компанії.

Олег Соловйов каже, що заборгованість завжди була, війна лише загострила цю проблему. Проте це не стало особливим викликом для компанії.

Більше це загострений емоційний стан людей, адже наша компанія працює з клієнтами. І ця емоційна складова виливається, коли люди спілкуються з нами. Ми досить відкриті до людей. І намагаємося швидко та комфортно вирішувати всі питання. Крім того, спілкуємося зі споживачами в соцмережах – тобто переходимо на ті платформи, де людям зручно. Ми постійно працюємо над тим, щоб вдосконалювати сервіс надання послуг для людей.

Проблеми з кадрами наразі на підприємстві немає, так як здебільшого до роботи зайняті жінки, й лише 20% - чоловіки. Частина з них долучилася до ЗСУ.

Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія

Чи має компанія російський слід?

ТОВ "Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія" має 3% побутових споживачів країни й належить компанії "Енергопоставка", яка записана на Нелю Костенко. 

За даними аналітичного порталу YouControl, Неля Костенко через ТОВ "Енергопоставка" також є власницею ще шести обласних енергопостачальних компаній: Київської, Рівненської, Чернівецької, Одеської, Херсонської, Кіровоградської. 

У ЗМІ неодноразово писали про причетність Нелі Костенко до компанії VS Energy, останню пов’язують із російськими бізнесменами.

Проте заступник директора Кіровоградської обласної енергопостачальної компанії Олег Соловйов заперечує інформацію про російський слід.

Ми втомилися пояснювати, що ніякого російського сліду в компанії немає. Наша компанія не має відношення ні до яких інших структур. Наша власниця - громадянка України. Я особисто з нею не комунікую, але директор компанії має постійний зв'язок із нею. Вона працює в Києві в офісі ТОВ "Енергопоставка". Все досить відкрито, й той, хто хоче, може з нею поспілкуватися. Є різні діаметральні версії цих зв'язків, але жодна з них не має підґрунтя.

Читайте також: Стан “задовільний”: керівники підприємств з озеленення та ремонту доріг у Кропивницькому дали оцінку своїй роботі


Головне сьогодні