Телемедицина, безкоштовна діагностика й електронні карти: медреформа-2019 для жителів Кіровоградщини

 • Ольга Зима
 • watch_later 5 лютого 2019, 14:10

 • visibility 284 перегляда

У 2019 жителів Кіровоградщини чекають нові зміни в рамках медичної реформи. Зміни відбудуться в роботі екстреної допомоги, буде впроваджено пілотний проект телемедицини, а в лікарнях почнеться впровадження електронних інструментів: замість паперових медкарт будуть електронні, з'являться електронні рецепти, напрямки та лікарняні. Точка доступу зібрала всі зміни в системі охорони здоров'я в новому році.

#1

Єдина диспетчерська служба екстреної меддопомоги

Цього року в області планують реформувати систему надання екстреної медичної допомоги. Зокрема, передбачено зміни щодо маршрутизації викликів – створення єдиної диспетчерської служби.

Як розповів директор департаменту охорони здоров'я обласної державної адміністрації Олег Рибальченко, нині кожен пацієнт, набираючи 103, потрапляє не до диспетчера екстреної медичної допомоги, а до регіонального закладу (наприклад, жителі сіл потрапляють на телефонний вузол районної лікарні, де працює одна або кілька бригад "швидкої"). Проте служба екстреної медичної допомоги не має бути прив’язана до жодної території, бригади мають рухатися екстериторіально – везти пацієнта до найближчого медичного закладу, де можуть надати відповідну допомогу.

«Це насправді рятує життя і пришвидшує якість надання медичної допомоги», - зауважив Олег Миколайович.

Олег Рибальченко

Планується в місті Кропивницькому на базі Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф створити єдину диспетчерську службу. Усі виклики "швидкої", що будуть в області, надходитимуть до єдиної операторної зали. Диспетчери виклику з'ясовуватимуть місце знаходження пацієнта й переадресовуватимуть дзвінок відповідному диспетчеру напрямку, який супроводжуватиме бригаду. Планується, що в області одночасно працюватимуть близько 15 диспетчерів.

«Після того як диспетчер отримує замовлення на надання екстреної медичної допомоги, окрім персональних даних, визначення локації пацієнта, надаватимуть поради що робити до приїзду медиків, – пояснив посадовець. – Після запланованих змін, диспетчер продовжувати розмову, але у цей же час, як тільки відоме місце розташування, інша людина – «оператор напрямку» - займатиметься супроводом швидкої до хворого».

Окрім цього, усі машини екстреної допомоги будуть оснащені GPS-трекерами, завдяки яким ретельно відслідковуватиметься і детальний маршрут руху, і наявність поряд інших вільних бригад, яким зможуть передати пацієнта. На моніторі диспетчерської зали буде видно місце знаходження і маршрути руху усіх 100 бригад екстреної допомоги. Бригади отримають усі необхідні засоби зв’язку – телефонного та Інтернет. Тобто, буде чітка і дієва координація роботи усіх служб, завдяки якій лікарі рятуватимуть пацієнтам життя.

#2

Телемедицина – пілотний проект

Кіровоградщина увійшла до п’ятірки областей, де нинішнього року впроваджуватиметься пілотний проект "Телемедицина".

Перші консультації за допомогою електронного сервісу Телемедицини почнуть надавати у амбулаторіях, збудованих за програмою "Сільська медицина".

«Саме завдяки телемедицині сімейні лікарі у сільській місцевості можуть напряму консультуватись із фахівцем вторинного або третинного рівня медзакладу області у режимі онлайн. Незважаючи на відстань, лікарі через телезв’язок зможуть встановлювати діагноз і визначити спосіб лікування пацієнта», - – пояснив директор департаменту охорони здоров’я Олег Рибальченко.

Він розповів, що в області є 179 амбулаторій, з них 111 знаходяться в сільській місцевості, які будуть упродовж року підключені до цього електронного сервісу:

«Особливість нашої області в тому, що в нас низька щільність населення, багато сільського населення відносно до інших територій, величезні відстані між населеними пунктами. Є питання проблемних доріг, і швидкість доїзду лікарів залежить від цього. Нас, лікарів, дуже хвилює правило "золотого часу", оскільки більшість екстрених випадків допомоги мають бути реалізовані в певний період часу й не можуть бути відтерміновваними».

Директор департаменту повідомив, що до консультації в режимі телемедицини будуть залучені фахівці з обласних медичних закладів: ендокринолог, пульманолог, алерголог, дерматолог, кардіолог.

«На сьогоднішній день організувати консультації з лікарями закладів другого рівня неможливо, оскільки вони ще не підключені до медично-інформаційної системи й не реорганізовані в комунальні підприємства. Ситуація має змінитися з 2020 року, - зазначив посадовець. – Тому в рамках проекту фахівці первинки будуть консультуватися з лікарями третього рівня. Це унікальна ситуація для області, коли фахівці первинного рівня будуть консультуватися з лікарями третинки. Лікарів третього рівня достатньо, і багато сільких жителів хочуть отримати консультацію саме в обласних фахівців. Однак не всі нозологічні форми захворювань можуть бути проконсультовані у такому форматі», - підкреслив Олег Рибальченко.

Мобільний діагностичний комплекс

Сеанси телемедицини здійснюватимуться за затвердженими графіками. На першому етапі консультація буде синхронною, тобто лікар консультуватиметься з лікарем іншого рівня в присутності пацієнта.

На старті проекту послуга телемедицини є безкоштовною.

«До кінця року буде визначено обсяг телемедичних послуг і вже з початку 2020 року цю послугу буде прирівняно до виїзної медичної консультації, за що лікарі отримуватимуть відповідну надбавку», - зауважив Олег Рибальченко.

#3

Безкоштовна діагностика

Аналізи і діагностика залишаться безкоштовними тільки за направленням лікаря. МОЗ уже визначило конкретний перелік діагностики, за який не треба буде платити. Програма «Безкоштовна діагностика» запрацює з 1 липня 2019 року. До неї увійдуть:

 • Мамографія і п'ять видів рентгену: грудна клітка, суглоби, хребет, кістки і навколоносові пазухи.
 • Ехокардіографія, моніторинг ЕКГ і 2 види тесту для визначення патологій серцево-судинної системи.
 • Шість видів УЗД: шлунково-кишковий тракт, нирки, сечовий міхур, артерії ніг, щитовидна і молочні залози.
 • Чотири види біопсії під контролем УЗД: щитовидної залози, лімфатичних вузлів, молочних і передміхурової залоз.
 • Видалення новоутворень: м'яких тканин і шкіри, в носі, гортані, вухах.

Також "Безкоштовна діагностика" буде включати ендоскопічні дослідження та операції одного дня: стравоходу, шлунка, дванадцятипалої і товстої кишки; сечового міхура, трахеї і бронхів.

«Для пацієнтів це означає, що не потрібно буде приносити шприци, рукавички, вату і плівку для рентгену - Національна служба здоров'я (НСЗУ) покриє вартість послуг в програмі», - зазначають у МОЗ.

Крім цього списку безкоштовними залишаться базові аналізи й діагностика:

 • загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою;
 • загальний аналіз сечі;
 • глюкоза крові;
 • загальний холестерин;
 • вимірювання артеріального тиску;
 • електрокардіограма;
 • вимірювання ваги, росту, окружності талії;
 • швидкий тест на вагітність;
 • швидкий тест на тропонін;
 • швидкі тести на ВІЛ, вірусні гепатити.

Направлення на "безкоштовну діагностику" буде електронним. Лікар буде виписувати направлення через електронну систему.

#4

Електронна медкарта, лікарняні та напрямки

У 2019 МОЗ планує запустити відразу кілька електронних інструментів. В Україні вже запущена електронна система охорони здоров'я е-Health, саме через неї лікарі і підписували декларації з пацієнтами. Функціонал системи будуть розширювати.

Замість паперових карток будуть електронні. У них лікарі вноситимуть всі дані про здоров'я людини і призначати лікування. Так, лікарям не доведеться довго вивчати записи своїх колег, вони відразу зможуть отримати потрібну інформацію.

#5

Задоволені пацієнти

Речник Міністерства охорони здоров’я Олександр Ябчанка розповів, що українці вже підписали 25 мільйонів декларацій із лікарями первинної ланки. І згідно останніх досліджень, 76% із тих, хто обрали собі лікаря, ним задоволені. Констатує, пацієнти почали довіряти лікарям:

«Громадяни повірили в те, що можна знайти лікаря й не думати, як йому віддячити, адже за послуги платить Національна служба охорони здоров’я. На первинній ланці це вже працює. Ви обираєте лікаря, підписуєте декларацію, і медзаклад, де він працює, отримує кошти без посередників».

Читайте також: У Кропивницькому на прийом до сімейного лікаря можна записатися онлайн (ІНСТРУКЦІЯ)

#6

Забезпечені лікарі

Як пояснив речник Міністерства охорони здоров’я Олександр Ябчанка, в деяких регіонах країни лікарі вже відчули підвищення заробітної плати.

«Лікарі відчули різницю заробітної плати. Відповідно, пацієнти відчули інше відношення до них із боку лікарів, тому що гроші «ходять» за пацієнтом і лікар зацікавлений підписати декларацію», - зазначив Ябчанка.

Чим більше декларацій медик підпише з пацієнтами, тим більше він отримає доходу. Держава платитить лікарю за одну людину 370 грн на рік. За дітей і літніх – більше.

Виплатами займається Національна служба здоров'я. Але перераховувати гроші відомство буде не лікарю, а до лікарні, де він працює. У медзакладі вже вираховують із цієї суми комунальні платежі, оплату роботи медсестри.

Загалом існує 5 коефіцієнтів оплати за пацієнта:

 • Від 18 до 39 років – базова ставка, 370 гривень.
 • Немовлята і діти до 5 років – висока ставка, коефіцієнт множиться на 4 і становитиме 1480 гривень.
 • Діти 6-18 років – коефіцієнт буде 2,3, тому базова ставка на таку дитину – 814 гривень.
 • Від 40 до 64 років – коефіцієнт 1,2, це 444 гривні.
 • Для людей 65+ – тариф множиться на 2 і становитиме 740 гривень.

Причина такої різниці у тому, що деякі категорії пацієнтів потребують більшої уваги та часу лікаря.

З 2020 року вся служба охорони здоров’я перейде на нову модель фінансування:

Читайте також: У Кpопивницькому лікаpям пpезентували мобільний діагностичний пpоект з телемедицини (ФОТО)


Читайте також: Реалії медреформи в Кропивницькому: як вибрати собі лікаря й підписати з ним декларацію (ФОТО)