Ураган пошкодив близько сотні житлових будинків у Кропивницькому. Смерч, який пронісся містом 17 жовтня, близько 14:00, зірвав покрівлі, поруйнував стіни, викорчував з корінням з пів сотні дерев. Три людини травмувалися. Через порвані дроти та пошкоджені газові труби, деякі потерпілі залишилися без світла й газу. Кропивничани у відчаї: напередодні зими в прямому сенсі слова житимуть без даху над головою. В міськраді зазначають: таких масштабів руйнувань стихією у місті ще не спостерігали та обіцяють допомогти потерпілим. На місці руйнувань, завданих стихією, побували журналісти Точки доступу.
У цих руїнах буду ночувати, а де ж я буду ночувати?!У руїнах. Окрім мене в будинку мешкають ще мій чоловік та донька. Всі ми маємо інвалідність. Я відповідальна за усіх, не можу їх ні покинути, ні перевезти, їм потрібен спеціальний догляд. Ой, хоч би чоловік все це витримав, бо сказав мені, що підпалить хату та й по всьому, - бідкається 74-річна жителька Лелеківки Надія Колесник.
Будинок старенької по вулиці Холодноярській після негоди перетворився на руїни. Нову черепицю смерч відкинув на сусідський паркан через дорогу. Без покрівлі лишилася й літня кухня. Ураган порвав електродроти, вивернув з корінням 40-річний горіх. Дерево впало на газову трубу, тож сім’я тепер і без газопостачання.
Чую – шумить. Та я тільки двері зачинила в сарай, а воно б’є і вириває, коли дивлюся – ой, Боже мій, та я ледве свідомість не втратила. Повністю все зруйноване, все! Покрівля була нова, знесло, он на тій стороні вулиці лежить. Спасибі, сусіди прийшли допомогти, бо знають – що я сама зроблю?! А далі? А в хаті що, ой, - згадує жінка хвилини негоди.
В оселі кропивничанки вітер побив шибки, житлові кімнати затопив дощ. Небайдужі, які прийшли допомогти старенькій, кажуть, збитків тут на тисячі доларів.
Мінімум десять тисяч умовних одиниць потрібно на відновлення. Мінімум. Дві покрівлі треба зробити. В середньому покрівля - це чотири-п’ять тисяч доларів, - зазначає Олексій.
Не в кращій ситуації опинився й сусід пані Надії Леонід Письменюк.
Отут на дивані лежав у залі, а воно як пішло, вітрюган такий, як глянув – страх! Накинув куртку, вискакую на вулицю, а там вже й злива пішла. Глянув, покрівлі на хаті немає, зайшов сюди, а тут вже й стеля впала, - розповідає пенсіонер.
Відтоді як поховав дружину, 80-річний чоловік у будинку мешкає самотою. Пенсії у дві тисячі гривень на ремонт не стане. Бідкається: доведеться зимувати без даху над головою:
Покрівлю розікрало повністю, веранду геть повністю й балки всі й дошки до сусідів попереносило.
Інші жителі Холодноярської теж у відчаї – в один момент затишні оселі перетворилися на руїни.
Повністю повалило паркан, лише минулого року його поставили, десять тисяч витратили. Познімало з хати шифер, познімало із веранди, з бані, з душу, з сараю. Хорошого, коротше, нічого немає, збитків дуже багато, не знаю, як ми будемо оце його все компенсувати, я працювати не можу - хворію, - плаче постраждала від стихії Валентина Петрик.
Такого лиха смерч завдав у Кропивницькому буквально за лічені хвилини, - розповідає кропивничанка Лідія:
Він наче від мене почався і тільки зачепило мій будинок, а сюди от понесло. А тривало все буквально секунди.
Відразу після урагану в постраждалі райони прибули енергетики, газівники, рятувальники та поліція. На ліквідацію наслідків нещадної стихії лише від У ДСНС України в області було залучено десять одиниць техніки, 44 чоловіки особового складу та мобільну оперативно групу.
До оперативно-координаційного центру управління надійшло 46 повідомлень про необхідність надання допомоги, про прибирання повалених дерев, розкриті дахи будинків і інших споруд, - прокоментувала речниця УДСНС в Кіровоградській області Оксана Мачак. - Протягом темної пори доби проводились роботи по усуненню наслідків негоди, крім того рятувальники вкрили поліетиленовою плівкою покрівлі трьох житлових будинків.
Найбільші руйнування у Кропивницькому зафіксували в мікрорайонах Балашівка і Лелеківка.
На даний період складно сказати масштаби, тому що ми зараз лише збираємо інформацію, але однозначно, на ліквідацію піде не один день, - каже начальник КП «Благоустрій» Віктор Луценко.
У міськраді зазначають: майже всі зруйновані житлові будинки мають глиняні стелі. Без дахів вони набралися води і можуть у будь-який момент обвалитися. Вже сьогодні спеціальна комісія міськради Кропивницького почне обстежувати домоволодіння потерпілих, щоб оцінити збитки. Відновлювальні роботи обіцяють проводити за рахунок місцевого бюджету. А поки від мародерів оселі охоронятимуть поліцейські. Надзвичайники встановили в районах стихійного лиха намети і польову кухню. Мешканцям аварійних будинків пропонують тимчасово переїхати в готель у середмісті. Готель «Турист» готовий надати 40 номерів, де можуть розміститися близько 80 людей. Видатки за проживання в готелі бере на себе міська влада.
Автор Лілія Кочерга
Читайте також: У Кpопивницькому чеpез буpевій 2 тисячі людей залишилися без світла (ФОТО)