Валерія Чорна: дівчина, якою має пишатися вся Кіровоградщина (ФОТО)

  • Олена Данова-Белінська
  • watch_later 29 травня 2018, 19:20

  • visibility 4666 переглядів

Закінчується навчальний рік – і всі школи, учні, педагоги підбивають підсумки. У кожного свої здобутки. А кореспондент Точки доступу розкаже про нашу землячку, успіхами якої зможе пишатися вся область.

Учениця Златопільської гімназії Валерія Чорна минулого року вразила всіх перемогою на обласному рівні в олімпіадах з п‘ятьох предметів. А зараз, крім суто академічних конкурсів (наприклад, вона здобула третє місце на Всеукраїнському етапі олімпіади з географії), дівчина взялася за практичну діяльність і захистила дві роботи у Малій академії наук, спробувала свої сили в конкурсі «Ельворті», головним призом у якому були два роки навчання в Англії.

#1

Чим цікавляться дівчата? Сонячними електростанціями!

Обидві роботи, які Валерія Чорна захистила в Малій академії наук, стосувалися відновлюваної енергетики. Робота з географії була присвячена порівнянню сонячної та вітрової енергетики в умовах Кіровоградської області.

Люди багато говорять про вітрову енергетику у нашій географічній зоні, проте дослідження показали, що у нас не надто швидкі вітри – у середньому 4,5 метрів на секунду, – розповідає Валерія. – Виправдане та економічно вигідне встановлення таких станцій на березі моря, де є потужні щоденні бризи, а також у горах. А в Кіровоградській області потужна інсоляція і тут найвигіднішим рішенням є сонячні електростанції.

Другу роботу дівчина написала на тему «Підвищення ефективності видобування сонячної енергії у межах концепції розумного будинку». Її керівником у гімназії став Олександр Іванович Козяр, а науковим керівником – Сергій Григорович Ковальов. Він допоміг зі збиранням установки для дослідів та написанням коду, програмуванням установки, яка фіксувала батарею у потрібному положенні. Мікросхеми, GPS модулі, маленьку сонячну батарей придбали в інтернет-магазині.

І почали досліди та розрахунки. Так званий розумний будинок бере на себе ті функції, які людина зазвичай виконує автоматично. Наприклад, він вмикає світло у кімнаті, коли там є люди, і вимикає, коли вони залишають приміщення завдяки встановленим датчикам руху. Саме вони можуть максимально ефективно розміщувати сонячні батареї, щоб забезпечити постійне джерело електроенергії. Наприклад, сучасні батареї спроможні видобувати енергію з сонячного світла у хмарні дні, проте для максимального ефекту вони повинні бути розташовані паралельно землі. Ми взяли концепцію розумного дому, бо його системи можуть регулювати положення сонячних батарей – і використання одержаної електроенергії, наприклад, для внутрішнього та зовнішнього освітлення, – розповідає дівчина.

За її словами, динамічне позиціонування збільшує кількість видобутої електроенергії на 30-40%, проте у Кіровоградській області, де встановлено чимало сонячних електростанцій, до такого рішення не прийшов ніхто. Потужна тракерна сонячна електростанція, у якій автоматично батареї змінюють кут нахилу, є тільки в Дніпропетровській області. Можливо, ще десь є менші СЕС, у яких батареї змінюють кут нахилу.

Розташування батарей під максимально ефективним кутом до сонячного проміння може змінити й термін окупності обладнання на промислових сонячних електростанціях. Зазвичай для того, щоб сонячні електростанції окупилися, потрібно 5-7 років, зрозуміло, що динамічне позиціонування цей термін зменшить, проте наскільки – точно не відомо, економічний ефект не прораховували.

Саме другу роботу – з фізики – я й захищала у Києві на всеукраїнському рівні. І одержала від рецензентів 19,7 балів з 20 можливих, а у загальному рейтингу відрив від призового третього місця був менше одного бала. Для того, щоб претендувати на перше місце, потрібно було набрати не менше 85 балів від журі, за захист та контрольну роботу. Я набрала 86,94 бали, – розповідає дівчина.

Читайте також: Дива Кіровоградщини: школярка Тетяна Легоцька дослідила цілющу воду з лісової криниці (ФОТО)

#2

Що цікавіше на конкурсі з англійської мови: гроші чи винаходи?

Вдруге прославилася Валерія Чорна на конкурсі Ельворті-НМС, головним призом у якому були два роки навчання за кордоном. Валерія у фіналі поступилася мешканці Кропивницького Анастасії Табаловій і нашій землячці у якості винятку (зазвичай переможець тільки один) запропонували неповну стипендію на навчання в Англії – треба було доплатити з родинного бюджету близько 10 тисяч доларів.

На перший етап конкурсу прийшли близько 50 дітей, – розповідає про свій досвід Валерія. – Спочатку ми писали тести на зразок ЗНО. На другому етапі – ессе. Залишилося 24 конкурсанти. Було три напрямки, я писала роздуми на тему: «Якби ви могли щось винайти, що б це було?», де описувала ідею винаходу телепорту. Це було непросто – написати таке ессе англійською мовою за 80 хвилин.

За її словами, на третій етап прийшов 21 конкурсант. Це була співбесіда, за результатами якої визначили кращого.

Я не виграла головного призу. Але це був дуже корисний досвід. Наступного року, якщо не змінять вимоги щодо вікових категорій, спробую удачу ще раз, адже документ про закінчення школи в Англії відкриває двері до всіх найпрестижніших університетів світу, багато з яких надають можливість навчатися безкоштовно й одержувати стипендії.

Всім, хто хоче добитися успіху, можу дати єдину пораду – знайдіть те, що вам цікаво і працюйте в цьому напрямку. Удача обов‘язково вам посміхнеться! – говорить Валерія Чорна.

Читайте також: Письменниця Ольга Кирилюк: Війна – це індикатoр, що змінює ставлення дo життя (ФОТО)