Усі знають про зірковий район Лос-Анджелеса Голівуд. Саме там найчастіше роблять популярні та касові фільми. Проте, якісне та цікаве кіно вміє знімати не тільки Голівуд.
До Дня українського кіно редакція Точки доступу дізналась у відомих кропивничан про їхні улюблені вітчизняні фільми. Участь в опитуванні взяли діячі в сферах культури, спорту, благодійності, медіа, освіти та бізнесу.
Зазначимо, що День українського кіно відзначають щорічно у другу суботу вересня. Цьогоріч свято припадає на сьогодні, 12 вересня.
Старший викладач кафедри журналістики, видавничої справи та редагування ЦДПУ ім. В. Винниченка, кінокритик Дмитро Шульга розповів, що серед його улюблених українських фільмів останніх років можна назвати "Мої думки тихі", "Додому", "Стрімголов", "Припутні", "Герой мого часу". Проте, він зупинив свій вибір на стрічці Максима Ксьонди "Бобот та енергія Всесвіту".
"Бобот та енергія Всесвіту"
Режисер: Максим Ксьонда
Жанр: пригоди, наукова фантастика, екшн
Рік: 2018
Довідково: Фільм розповідає про 12-річного мрійника, який опиняється в центрі протистояння двох позаземних сил.
Як заспівали ТНМК у саундтреці до картини: "Головне – розпочинай! Будь першим!". І власне, автори фільму в дечому таки стали першими. Скажімо, це перший за роки Незалежності фільм, що поєднав сімейний та науково-фантастичний жанри.
На час свого виходу це була перша стрічка, настільки кількісно і якісно насичена спецефектами. І це перше вітчизняне кіно, за мотивами якої створено цікавезну (неодноразово підтверджено) настільну гру.
За словами Дмитра Шульги, у фільмі є певні недоліки, зокрема, в логіці розгортання подій, але те, що творчій команді безперечно вдалося – це створити яскраві образи.
Дуже яскравим є образ Санчо – найкращого друга головного героя, який до того намагається допомагати охочому до пригод Вадимові, що і своєю вечерею з ним ділиться, коли табір оголосив тому бойкот. Якщо Вадік і Санчо, судячи з усього, у "Боботі…" відповідальні за показ справжньої дружби, то інші два помітні персонажі – вожаті таборів-конкурентів кремезний Валєра та інтелігентного виду Костя – є відповідальними за жарти і меми (принаймні фраза "Валєра, дай мені биту" цілком тягне на такий статус).
Також чоловік зазначив, що у стрічці є виразні меседжі як особистісного, так і глобального масштабу.
З останнього, скажімо, те, що люди самі нищать Землю і що із місією руйнування середовища, в якому воно живе, людство може впоратися і без втручання якихось сторонніх сил (у цій картині цю роль грають таємничі сміттярі).
Дмитро Шульга рекомендує фільм для вікової категорії 10+, найкраще для спільного перегляду дорослими і підлітками.
Директор кінотеатру "Портал" Олексій Мірошниченко поділився враженнями від трьох знакових для нього фільмів. Зокрема, він розповів про стрічки "Чорний ворон", "Кіборги" та фільм "Гвардія".
"Чорний ворон"
Жанр: історична драма
Режисер: Олександр Ткаченко
Рік: 2019
Довідково: Історія "Залишенець. Чорний Ворон" розповідає про одну з найдраматичніших сторінок української історії — боротьбу українських повстанців проти окупаційної комуністичної влади в 1920-х роках.
Головний герой на прізвисько "Чорний Ворон" — холодноярський отаман — організовує боротьбу проти більшовиків-окупантів.
Перший фільм, який мені сподобався, це "Чорний ворон". Він знятий за романом українського письменника Василя Шкляра. Він про боротьбу українців з російськими військами. Як я зрозумів, там накладені ті події, які зараз відбуваються, на ті події, які були ще в той час. Стрічка показує протистояння, зраду, кохання. Все перемішано. До того ж, події фільму розгортаються недалеко від Кропивницького.
"Кіборги"
Жанр: екшн, військова драма
Режисер: Ахтем Сеїтаблаєв
Рік: 2017
Довідково: Фільм заснований на реальних подіях та оповідає події 2014 року - оборону Донецького аеропорту.
Фільм "Кіброрги" – це наша сучасність, війна. Гадаю ця тема для всіх болюча, але в той же час цікава. Багато, хто бачив фільм, тому щось переказувати немає сенсу. В «Кіборгах» мене вразило те, як люди, які не були пов’язані з війною, стали на захист своєї Батьківщини і показали себе достойно на війні. Це люди звичайних професій: таксисти, айтішиники, вчителі. Вони сильні духом. Маю надію, що в Україні таких багато, - розповів Олексій Мірошниченко.
"Гвардія"
Жанр: художній телесеріал
Режисер: Олексій Шапарев
Рік: 2015-2017
Довідково: В центрі сюжету - історія про перших добровольців, котрі записалися до Нацгвардії України після подій на Майдані.
Це патріотична стрічка, яка складається з декількох серій. Вона про події, які теж пов’язані з війною (Майдан, початок війни та її розгортання). Фільм про те, як формувалися добровольчі батальйони, українська армія, як проводились спецоперації на тій території, у сірій зоні.
Гадаю, ці фільми будуть корисні для молоді. Адже варто зрозуміти, що зараз відбувається і причини цього. Також рекомендую й старшому поколінню переглянути стрічку, щоб побачити пройдений нами шлях і проаналізували досягнення й помилки, - резюмував Олексій Мірошниченко.
Співзасновниця благодійного фонду "Янгол життя" Ольга Присяжнюк розповіла про дві стрічки, які найбільше запам'яталися: кінофільм "Заборонений" та телесеріал "Спіймати Кайдаша".
"Спіймати Кайдаша"
Жанр: драма, трагікомедія, комедія
Режисер: Олександр Тіменко
Рік: 2020
Довідково: "Спіймати Кайдаша" - це сучасна варіація на тему повісті Івана Нечуя-Левицького "Кайдашева сім'я".
Коли був анонс цього серіалу, я не чекала нічого особливого. Думала будуть знову награні драми, невдалі образи, незрозумілі костюми з білосніжними хустинками, підборами в сараях і професійними макіяжами зранку. Але! З першої серії я просто закохалася в кожного персонажа, в кожен образ.
Справила враження неакадемічна жива мова, справжній сільський суржик, який було чути в дворах моїх бабусь та який я зараз чую, коли приїжджаю в гості в село. Люди тут не супермени, а звичайні, зі своїми характерами, своїм болем та помилками. Вони в звичайному одязі - не очіпках і вишиванках, а в халаті і спортивних штанях, в розтягнутих светрах, в старих потертих черевиках...
Цей фільм про нас... Про наше справжнє село. І нехай не усі образи позитивні, але вони справжні, - поділилася враженнями Ольга Присяжнюк.
"Заборонений"
Жанр: біографічна драма, трилер
Режисер: Роман Бровко
Рік: 2019
Довідково: "Заборонений" - український художній повнометражний фільм про життя та загадкову смерть відомого поета-шістдесятника, правозахисника, Героя України — Василя Стуса та його боротьбу із радянською системою.
До цього фільму є багато питань, є багато критики, але його варто подивитися хоча б для того, щоб знати хто такий був Василь Стус, як він любив Україну, як йому боліла Україна і неправда, і людська байдужість і сліпота... В цьому випадку краще прочитати книгу, але і фільм вартий уваги.
Власник галереї "Єлисаветград" Микола Цуканов вважає, що старі фільми ніколи не втрачають своєї актуальності. Тому переповів враження від стрічки 1973 року "Дід лівого крайнього"
"Дід лівого крайнього"
Жанр: Кіноповість
Режисер: Леонід Осика
Рік: 1973
Зовсім нещодавно мій давній друг, Народний артист України Володимир Губа, запропонував подивитися український художній фільм «Дід лівого крайнього». Стрічка, хоча і відзнята 50 років тому, але дуже повчальна. В ній йдеться про велику родину та простого робітника, який, вийшовши на пенсію, продовжує вести активне життя й не бажає здаватися в полон рокам.
Головний герой веселий, бадьорий і обожнює онука-футболіста, який грає лівим крайнім нападником. Це приклад для багатьох людей , які не можуть знайти свого місця після виходу на пенсію.
Продюсерка Кропивницької філії Суспільного телебачення Олена Кваша розповіла, що однією із її улюблених стрічок є "Гніздо горлиці"
"Гніздо горлиці"
Жанр: драма
Режисер: Тарас Ткаченко
Рік: 2016
На Одеському кінофестивалі мала можливість декілька років тому переглянути роботу Тараса Ткаченка "Гніздо горлиці" (до речі, стрічка отримала "Золотого Дюка" фестивалю в номінації Національний конкурс).
Це українська драма, я би сказала, родинна драма, що відбувається на фоні реальної картини - досить чисельного руху - виїзду українців на заробітки за кордон.
Фільм без крайнощів - не солодке , але й не чорнушне життя українців. Раджу переглянути. Цікаві психотипи, хороша акторська робота.
Співзасновник бігової аматорської спільноти KroRunClub у Кропивницькому Іван Поліщук поділився враженнями від фільму "Мої думки тихі". Він розповів, що типаж головного героя та події, що відбуваються у фільмі йому дуже близькі. До того ж, фільм має особливу атмосферу.
"Мої думки тихі"
Режисер: Антоніо Лукіч
Жанр: трагікомедія
Рік: 2019
Мушу зізнатися, що бачив небагато українських фільмів. "Мої думки тихі" - найбільш особлива стрічка для мене. У дечому мені близькі проблеми, з якими стикається головний герой. Мій зріст теж не дозволяє зручно розміститись на поличках Укрзалізниці.
Життєві ситуації спілкування з батьками у фільмі знайомі більшості: прості, зрозумілі і тому кумедні. Я дуже люблю Карпати за їхню красу і автентичність місцевих жителів. Саме сцени наприкінці фільму для мене були найцікавішими.
Я рекомендую цей фільм всім, хто хоче гарно провести час. Не пожалкуєте. Якщо у вас були непорозуміння чи конфлікти - то ви зможете посміятись і поглянете на себе з іншого боку.
Тож, за оцінками жителів Кропивницького, до списку "гідних перегляду" потрапили як сучасні, так і старі стрічки на будь-який смак. Беріть їх собі на озброєння та підтримуйте українське кіно!
Анастасія Ковальова, спеціально для Точки доступу
Читайте також: У Кpопивницькому почали пpодавати квитки на вистави в pамках "Веpесфесту"
Читайте також: Жителів Кіровоградщини запрошують до театру ляльок на вистави