Відпочинок на Кіровоградщині: фахівці розповіли, в яких водоймах можна безпечно купатися

 • Лілія Кочерга
 • watch_later 29 липня 2021, 15:10

Попри те, що в Кропивницькому немає жодного офіційного пляжу, відпочивальників це не зупиняє. Практично щодня біля місцевих водойм відпочивають люди. Не винятком є і Новомиколаївський пляж.

Літо, спека, хочеться відпочити. Ми ж скоро вже не бачитимемось, коли в університетах будемо вчитися, –  каже кропивничанин Богдан Волошин і додає, що вони з друзями частенько купаються у водоймах Кропивницького, проте жодного разу не відчували погіршення здоров’я, пов’язаного із купанням у воді сумнівної чистоти.

Ви подивіться на водичку – хіба можна в ній купатися?! Якість її насторожує, та й брудна вона – тут і сміття є, он навіть мертва риба лежить. Тому ми утримаємося від купання. Ходимо сюди тільки відпочивати, треба ж якось час влітку проводити, – говорить у свою чергу кропивничанка Вікторія Хижевська. Вона одна з небагатьох, хто тут не купається.

У Кропивницькому є чотири місця масового відпочинку людей на воді, – каже Надія Оперчук, керівниця обласного центру контролю та профілактики хвороб. Ці стихійні пляжі систематично перевіряють спеціалісти.

Фахівці постійно проводять моніторингове дослідження річкової води у місцях масового відпочинку людей на воді. Що стосується Кропивницького, то у нас є чотири місця купання, які, до речі, не мають балансоутримувачів. Це Новомиколаївський пляж, Ковалівський пляж, Обознівська водойма і пляж "Міський сад". І, на жаль, на всіх чотирьох пляжах показники вмісту кишкової палички значно перевищують нормативні значення, –  прокоментувала Надія Оперчук.

Вона зазначила, що спеціалісти центру через ЗМІ та свій сайт систематично інформують про можливі ризики купання у цих водоймах. Найперше, – при заковтуванні цієї води можливі різні розлади шлунково-кишкового тракту.

За результатами останніх санітарно-мікробіологічних досліджень, на всіх чотирьох місцях купання річкова вода по індексу коліфагів (кишкова паличка) перевищує нормативні значення у 300 разів.

За санітарно-хімічними показниками на всіх вищевказаних місцях масового відпочинку річкова вода по хімічному споживанні кисню перевищує нормативні значення від 1,5 раз до 1,8 разів.

За результатами санітарно-паразитологічних досліджень, у воді та піску, відібраних з Інгулу на Новомиколаївському пляжі, виявили ще й яйця аскарид.

На Кіровоградщині загалом є 14 офіційних пляжів, які мають балансоутримувачів. Там ситуація набагато краща.

Враховуючи те, що своєчасно проводиться і завезення свіжого піску, і очищення прибережних зон, і слідкують за недопущенням до водойм як худоби, так і безпритульних тварин, практично на всіх пляжах, які обстежили фахівці, вода і ґрунт відповідають нормативним значенням, –  додала Надія Оперчук.

Станом на 23 липня, лише один із них не відповідав нормам. Мова йде про дитячий пляж в парку Шевченка на річці Інгулець в Олександрії. Там зафіксували перевищення рівня кишкової палички.

Громадський селищний пляж Новоархангельська, громадський пляж "Кучери" та пляж "Бригантина" на річці Синюха у Новоархангельську; комунальний пляж у Гайвороні на річці Південний Буг, громадські пляжі "Перемога", ТОВ "Розвага" та "Альбула" на річці Березівка, комунальний пляж в північній частині території колишніх земель затопленого розрізу "Байдаківський", пляжі "Черемшина" та ФОП Ділієва в Олександрії; пляж "Дружба" у Войнівці Олександрійського району, громадський пляж "Голубе озеро" у селі Вільне Світловодського району та Світловодський міський пляжі наразі називають безпечними для купання. Черговий забір води проведуть наступного тижня.

Варто додати, що на стихійних пляжах не досліджується дно водойм. Тож є великий ризик потонути – це ще одна причина купатися лише у відведених для цього місцях.

Як повідомили у коментарі Точці доступу в УДСНС в Кіровоградській області, з початку 2021 року на водоймах області загинуло 39 громадян, з них шестеро дітей. За такий самий період минулого року показники складають – 46 проти трьох.

Лише протягом купального сезону у травні-липні поточного року на водоймах області загинуло 27 осіб, з яких п’ятеро дітей.

Серед найпоширеніших причин нещасних випадків на воді рятувальники називають купання в не обладнаних для цього місцях, порушення правил безпеки на воді через стан алкогольного сп'яніння, відвідування водойм дітьми без нагляду дорослих.

Рятувальники закликають людей пам’ятати про головні правила безпеки під час відпочинку на воді:

 • відпочивати та купатися можна лише на спеціально обладнаних пляжах;
 • ніколи не пірнайте в незнайомих місцях;
 • не лишайте дітей без нагляду біля води та не дозволяйте їм самостійно відвідувати місцеві ставки та річки;
 • не запливайте далеко. Ніколи не плавайте наодинці, особливо якщо ви не впевнені у своїх силах;
 • не заходьте у воду в стані алкогольного сп'яніння;
 • не наближайтесь до суден, човнів і катерів, які пропливають поблизу вас;
 • температура води повинна бути не нижче +17 °С;
 • плавайте у воді не більше 20 хвилин, причому цей час повинен збільшуватися поступово, починаючи з трьох-п’яти хвилин;
 • слідкуйте за штормовими попередженнями і не виходьте у плавання на човнах при сильних поривах вітру.

Читайте також: Кропивницький: в Інгулі понизять рівень води через ремонт водоводу на Вокзальній