“Жінок не приймаємо” – цю фразу командирка взводу з Кіровоградщини Поліна Кравченко чула неодноразово. Протягом кількох років поспіль вона намагалася вступити до військового вишу. Та, зрештою, поборола систему гендерної нерівності у закладах освіти для військових. Про тернистий та довгий шлях до своєї мети Поліна розповіла Точці доступу.
“Якби я була хлопцем, то досягла б мети значно швидше”
Поліні Кравченко 29 років. Вона народилася у Червоновершці Компаніївської громади. Там закінчила школу. Розповідає – військовою мріяла стати з дитинства.
Після закінчення школи Поліна вперше спробувала вступити до військової академії у Львові.
Згадує – відбір був серйозним, а вступна кампанія напруженою: потрібно було зібрати безліч документів, мати належну фізичну підготовку. Тоді вступати приїхали 16 дівчат, з них відібрали лише двох.
Міністерство оборони не потребувало багато дівчат, вступити було важко. Я пройшла всі етапи відбору. Втім, під час оголошення результатів, моє ім’я не назвали.
Поліна вирішила залишитися у Львові – планувала вступити наступного року. Тоді в академії була лише одна спеціальність, на яку могли вступати дівчата – культурологія.
Так, це військова спеціальність, але не бойова. Але насправді, тоді мені було байдуже. Для мене було важливим стати військовою.
![Поліна Кравченко](/media/uploads/2023/09/29/382632442_1377178539544494_1567249033577499520_n.jpg)
“Я хочу навчатися, як усі”
Аби не гаяти рік, Поліна вступила до Національного інституту “Львівська політехніка”. Але, попри це, готувалася до вступу у військову академію – рік збирала документи, довідки у військкоматах, займалася спортом.
І в останній момент мені сказали, що набору дівчат в академії немає. Навіть на культурологію. Міноборони не потребувало жінок.
Після відмови Поліна поїхала вступати в Харківський університет повітряних сил. Там, розповідає, дівчат на навчання приймали. Втім, Поліну знову не відібрали.
Після невдалих спроб Поліна вирішила піти на військову кафедру в університеті, в якому вона навчалася. Але знову відмова – на спеціальність, яку дівчина обрала, не беруть жінок.
Тоді я остаточно вирішила, що, мабуть, це “не моє”.
Вже у 2017 році Поліну, яка навчалася на журналістку, запросили служити за контрактом на посаду прес-офіцерки в 56-ту Маріупольську бригаду.
Нарешті! Журналістика і військова справа – це те, що мені подобається.
Розповідає – посада передбачала офіцерське звання, якого вона не мала.
Моя вища освіта відповідала цій посаді. Знайомі казали, що я можу пройти 3-місячні курси та отримати звання молодшої лейтенантки. Я вивчилася на бойову спеціальність – навідниця. “Учебка” – чотири місяці. Мені запропонували піти в артилерію. Хоч дівчат і не брали, командир частини пішов мені назустріч. Але попередив – там немає умов для проживання жінок. Я сказала – нічого, мене все влаштовує. Але мені дали окрему кімнату в гуртожитку, я не жила з хлопцями в казармі. Тоді я була першою і єдиною дівчиною в історії навчального центру.
Розповідає – спочатку було незвично, а іноді й хлопці поводилися дивно:
Наприклад, я йду, а мені говорять “кіс-кіс”. Сприймали мене наче не серйозно. Місяць я працювала в штабі. Потім кажу – коли мене випустять? Я ж хочу навчатися, як усі. Викладач сказав – коли я вивчу технічні характеристики гармати. За кілька днів я йому їх розповіла і мене допустили до гармати. Навчання стало повноцінним. Після завершення я стала прес-офіцеркою в 56-й бригаді. Мене називали “прес-офіцеркою”, але я була просто навідниця гармати.
“Чого Ви приїхали? Цього року жінок не беруть”
![Поліна Кравченко](/media/uploads/2023/09/29/382622811_643693037875830_7264507684554268461_n.jpg)
Поліна хотіла вступити у військову академію, аби мати можливість розвиватися і будувати кар’єру.
У 2018 році військова академія у Львові вперше розпочала набір на навчання на курсах лідерства офіцерського складу. Там Поліна могла б отримати звання молодшої лейтенантки за рік. Для вступу були умови – вища освіта, яку Поліна на той момент вже мала, фізична підготовка та бажання.
Тоді в Україні вперше жінкам дозволили займати бойові посади.
Я вирішила вступати – перевірила, чи точно я є в категорії абітурієнтів. Проконсультувалася з колегами, дзвонила в приймальну комісію. Усюди сказали, що чекають на мене. Приїхала, а мені кажуть: “Чого Ви приїхали? Цього року жінок не беруть”. Тоді я вирішила – ні! Я не піду. Аби мені сказали про це перед тим, як я подолала з Донецького напрямку сотні кілометрів попутками… Я ходила до заступників керівників Академії, показувала їм цей закон – “Дивіться, я маю право”, але мені відмовили.
Після того, як Поліна написала в соцмережах пост обурення, виник скандал:
Мені писали листи з Міністерства оборони, депутати, сама Академія. Всі щось “вирішували”, але для мене нічого не вирішилося.
В Академії пояснили, що вони не передбачили надання окремих умов для жінок – в них немає таких можливостей, хоч на той момент в Академії навчалися близько 200 курсанток.
Поліну так і не прийняли на навчання.
Я повністю розчарувалася. Вже наступного року в мене мав закінчуватися контракт.
Наступного року Поліна знову спробувала вступити та нарешті досягла своєї мети.
![Військовослужбовиця](/media/uploads/2023/09/29/382593529_802704804929602_9053243387754935053_n.jpg)
“Жінка не може…" А чому? Я спробую!
Розповідає – після вступу відкрилося “друге дихання”.
Я вступила на бойову спеціальність. Обрала піхоту.
Після закінчення навчання Поліна стала командиркою взводу.
Всі ці гендерні стереотипи, скандали про те, що жінка не може… Думаю, чому не може? Давайте спробуємо!. Я прийняла взвод.
З міркувань безпеки редакція не розкриватиме деталі щодо військової діяльності взводу. Зазначимо, що на початку повномасштабного вторгнення Росії, взвод під командуванням Поліни Кравченко брав участь в обороні Київщини.
За словами Поліни, вже будучи командиркою взводу, вона також стикалася із сексизмом та гендерними стереотипамищодо себе.
Спочатку мене не сприймали, наче я не була для них командиром. Але потім пояснила, що є субординація. Насправді, в моєму підпорядкуванні переважно люди до 30 років. Моя одногрупниця теж стала командиркою, але вона працює з дорослішими військовими. Її вони взагалі не сприймали.
![](/media/uploads/2023/09/29/382577137_825126682690077_8030266473847413987_n.jpg)
"Головне – це команда"
На думку Поліни, в суспільстві та самій армії дійсно багато гендерних стереотипів.щодо жінок.
Я не знаю, скільки має пройти років, щоб ці стереотипи зникли. Є чоловіки, які ніколи не сприймуть жінок як рівних. Ми, дівчата, в академії вчилися набагато краще, більше старалися, щоб бути кращими. Але нас постійно недооцінювали. Були, звісно, і ті, хто підтримували.
![Поліна](/media/uploads/2023/09/29/382628913_3397600510539960_1860421464141686794_n-1.jpg)
За словами Поліни, в армії можуть помилятися як жінки, так і чоловіки.
Головне – це команда. Хтось обурюється: “Вона ж снаряд не може підняти!” Чоловік теж не завжди може самостійно його підняти. Чому, якщо чоловік допомагає чоловіку, то це нормально, а якщо мені, то я слабка?
Дев’ять місяців тому Поліна народила доньку – Соломію. Каже, що вже планує повернення на службу.
![Залужний та дитина](/media/uploads/2023/09/29/351165953_1000774714445343_7694282776971099078_n.jpg)
Матеріал підготовлено за підтримки Волинського прес-клубу
Читайте також: Жіночі імена у назвах вулиць Кропивницького