Випалена земля та згорілі хрести: у Кропивницькому підпалили найстаріше кладовище (ФОТО)

  • Редакція Точки Доступу
  • watch_later 16 вересня 2020, 08:50

На згарище перетворилося найстаріше кладовище в Кропивницькому. Суха трава днями горіла на цвинтарі у мікрорайоні Кущівка. Як результат - історична пам’ятка не тільки мікрорайону, а й усього міста нині схожа на попелище. Враховуючи те, що поряд лісосмуга та житлові будинки, пожежа могла мати ще глобальніші наслідки. Чому зайнялося та чи понесуть покарання винуватці, з’ясовувала журналістка Точки доступу.

Випалена земля, чорні дерева та згорілі хрести – так сьогодні виглядає місце поховання священнослужителів початку XIX століття та братські могили солдат, які загинули при визволенні міста в роки Другої світової. Кропивничанин Дмитро Трушин працює неподалік цвинтаря. Припускає, зайнялося не випадково - тут бавилися сірниками діти. Дивується цинізму містян, які не доглядають старе кладовище:

По-перше, це цвинтар. Підпалювати кладовище – це щось за межею розумного. По-друге – тут же ліс поряд, деревам шкода наноситься.

Кущівському кладовищу близько півтора століття. Це найдавніший цвинтар, який зберігся в межах старого міста, – розповідає дослідник історії міста Володимир Поліщук:

На цьому кладовищі сьогодні збереглося зо два десятки старих надмогильних каменів, на яких позначені прізвища, ну, я сказав би так, багатих, але невідомих жителів нашого міста. Далі – більша частина цього кладовища, це сплюндровані могили, на яких немає пам’ятників. Очевидно, це були захоронення після 1917 року. Це біля сосен. В іншій частині кладовища є братська могила, в якій поховані воїни, загиблі при визволенні нашого міста в 1944 році. Деякі могили на цьому цвинтарі містяни доглядають ще й досі.

Вважають, що тут було давнє поселення. У добу бронзи на території цвинтаря знаходилася майстерня з виготовлення сокир. Однак, розкопки на цій ділянці так і не провели. Нині ж, розповідає Володимир Поліщук, тут випасають худобу. Певен, люди спеціально підпалили сухостій, адже молода трава краще смакуватиме тваринам.

Другого травня 1953 року родина Карандукових копала могилу для свого батька на Кущівському кладовищі. На глибині приблизно одного метра вони викопали кілька кам’яних сокир. Ну, звісно, викликали працівників краєзнавчого музею і там були знайдені ще кілька кам’яних шліфованих сокир. Наразі знайдене знаходиться в експозиції музею, - говорить Володимир Поліщук.

Місцеві жителі на кладовищі влаштували смітник. А потім, аби не було смороду, підпалили непотріб, - коментує працівник ритуальної служби Андрій. Після розголосу про пожежу на цвинтарі, він разом із колегами приїхали сюди наводити лад:

Згарище бачите яке, а ми приїхали, тепер будемо косити. А не треба було палити, ми б приїхали, і скосили, і було б все нормально. Тому що багато кладовищ, де ми їздимо й косимо сухостій, ну ми ж все не встигнемо скосити.

У березні 2019 року до міськради подали депутатський запит групи депутатів про благоустрій цього кладовища, - розповідає депутат міськради Сергій Кріпак, який і повідомив про пожежу на цвинтарі у соцмережі.

Запит підтримало багато депутатів, і управління ЖКГ зобов’язало КП «Ритуальні послуги» навести на ньому лад у ІІІ кварталі 2019 року. Проте, роботи так і не виконали. Обумовлюючись тим, що недостатньо фінансування на виконання цих робіт. Навесні цього року знову подали депутатське звернення. Управління ЖКГ встановило термін виконання робіт до 1 липня 2020 року. Але досі кладовище не приведене до ладу, - каже він.

Близько тисячі пожеж сухої рослинності виникло на Кіровоградщині з початку року. Попри застереження рятувальників, займань лише більшає.

Це майже на 19% більше у порівнянні з минулим роком за такий самий період. УДСНС в області постійно проводить роз’яснювальну роботу серед населення, профілактичну роботу. Ми звертаємося до громадян із проханням бути вкрай обережними, уважними, відповідальними, не палити суху траву, адже такі пожежі можуть завдати непоправної шкоди як здоров’ю людини, так і природі, - коментує речниця УДСНС України в Кіровоградській області Оксана Мачак.

Найчастіше пожежі виникають через порушення правил благоустрою, - розповідає начальник Спецінспекції Кропивницького Андрій Максюта. Цього разу люди, ймовірно, спалювали гудиння на городах і вогонь перекинувся на цвинтар. Займання могло виникнути й через недопалок. В будь-якому випадку, знайти і покарати палія непросто:

Ти навіть заскочиш нехлюя при вчиненні ним правопорушення адміністративного в місті, а хто тобі представиться? Затримувати не маєш права, поліція не реагує. Автомобіль забрали в Спецінспекції, зараз їздять на тролейбусах. От повідомили, що спалюється десь там на Попова, інспектор з рейду вільний на Новомиколаївці, от вона буде сідати на тролейбус, їхати на Попова. Поки доїде – порушника вже й близько не буде.

Нині найвищий штраф за порушення правил благоустрою для фізосіб – 1360 гривень. Для юридичних та ФОПів – близько двох тисяч. Ціна ж пожежі для людей, чиї рідні поховані на Кущівському кладовищі, значно вища. Через вогонь ідентифікувати низку могил тепер неможливо.


Автор: Лілія Кочерга


Читайте також: В Олександpії вандали понівечили понад 60 могил на міському кладовищі