Взяв найнеобхідніші речі та німецьку вівчарку Геру. Поїхали з рідного дому через постійні обстріли та голод. Сам би ще стерпів, а от дивитись у голодні очі собаки більше не міг. Так про евакуацію у Кропивницький розповідає житель Авдіївки Аркадій Сніткін. Нині переселенці знайшли прихисток у будинку для безхатченків. Тим часом, волонтери шукають для них окреме житло. Історію порятунку та справжньої дружби розкажуть журналісти Точки доступу.
Дай лапу, дай, ну, підніми лапу – вона з дороги, дуже втомилася.
75-річний Аркадій Сніткін та вівчарка Гера поїхали з Донеччини, тікаючи від російських снарядів. У Кропивницький прибули першим евакуаційним потягом 2 серпня. Торік пенсіонеру ампутували ногу, він має другу групу інвалідності. Тож ховатися у підвал від обстрілів фізично не міг. Переживати обстріли і бомбардування чоловікові допомагала його собака. Вже дев’ять років вони із Герою нерозлучні.
Це вже друга німецька вівчарка, якою опікується Аркадій. Коли перша померла через вік, він побачив оголошення про продаж цуценят і поїхав подивитися на них у Донецьк. Одне цуценя вискочило з миски і побігло йому назустріч. Так Гера сама обрала свого господаря. Згадує, як тулилися одне до одного під час обстрілів.
Ну, от я сиджу отут на своїй веранді, а навпроти, десь за 20 метрів, сусідський будинок. То літню кухню розбило вщент, вхід в горище – все це розбите. Ракети літають справа на ліво, зліва направо, то міни, то ще щось, одним словом, систематично, кожен день. У дворі уламками все усипане було, можна було збирати снаряди, як врожай. Обстріли практично не припинялися, – розповідає Аркадій Сніткін.
Хворого батька забезпечував продуктами син. Коли почалися активні бойові дії, Аркадій попросив його не ризикувати та не привозити йому харчі. Обходилися із вівчаркою тим, що знаходили у господі. Розповідає рецепт розсольника, яким рятувалися від голоду – два черпаки господареві, два – собаці.
Їжа скінчилася, вода скінчилася. Що було, як то кажуть, підбирали, підмітали. П’ятилітрова каструля, кидаєш туди сало. Знаєте, що таке сало? Це сіль, яка солила сало, туди наливаєш приблизно пів банки води, зернятка там якісь спливають. Потім я знайшов у підвалі банку від томату – залишки, то ще дві ложки цієї штуки. А перед тим знайшов три качани, це було ще до 11 травня, тоді ще була електрика, на кавомолці змолов кукурудзу на муку, а качани теж помолов на дерть. От в цей розсольник додаєш ложку муки і дві ложки дерті від качанів, а ще додавав сухі листя хріну.
На десерт у друзів були торішні горіхи і сухофрукти, що роками лежали у підвалі. Коли і ці запаси скінчилися, Аркадій прийняв рішення виїжджати. Сам каже, ще міг би терпіти, а от вівчарку треба годувати.
Дорога на Кіровоградщину була довгою. Спочатку пенсіонер із собакою евакуювалися з Авдіївки у Покровськ. Звідти їх відправили у Дніпро. Там друзі оселилися у медичному центрі. Коли термін перебування закінчився, евакуаційним потягом приїхали у Кропивницький. В обласному центрі переселенців прихистили у будинку для безхатченків.
Директор Кропивницького міського центру обліку тимчасового перебування бездомних осіб Олександр Желізняк розповів, що їх обох забезпечили їжею й необхідними речами.
Він зауважив, що комунальні послуги закладу оплачуються з міського бюджету. Всі послуги, які тут надають, для клієнтів безкоштовні. Але, аби спонукати людей соціалізуватися, їх заохочують до працевлаштування, аби вони самі собі заробляли хоча б на харчі. Звісно, за підтримки благодійних організацій і окремих благодійників, небайдужих жителів міста.
У випадку із Аркадієм, працевлаштуватися він не може. Тож допомога продуктами харчування і засобами гігієни завжди вітається. Не зайвим буде і корм для Гери. Хоча певні запаси волонтери вже створили.
За словами Олександра Желізняка, соціальний заклад розрахований на 30 бездомних, на сьогодні тут мешкає 28 людей цієї категорії. Крім того, в закладі додатково облаштували 14 ліжко-місць для внутрішньо переміщених осіб. Бездомні люди можуть перебувати у центрі до 90 діб, для переселенців такого терміну немає. Тобто, вони проживатимуть тут, поки буде така необхідність.
Аркадію і Гері виділили окрему кімнату з виходом на вулицю і пандусом. Нині волонтери шукають для переселенців окреме жило.
Підійде половина або частина будинку, але з окремим двором та усіма зручностями, район не має значення. Бюджет – до 5000 гривень.
Тел.: 0506860092 (Катерина Дорош).
Після нашої перемоги Аркадій із Герою хочуть повернутися в рідну Авдіївку.
Читайте також: Хочу пам’ятати його таким: у Кропивницькому переселенка створила фотоальбом про рідний Сєвєродонецьк (ФОТО)
Фото: Григорій Зуб