Шансів на життя у нього майже не було. Коли його знайшли, він не міг ні ходити, ні навіть підвестися через травми на усіх чотирьох лапах. Але титанічні зусилля фахівців з різних міст України дозволили не лише поставити його на ноги, а точніше, на лапи, але й зробити прорив у ветеринарній медицині. Нині пес Моцарт – перший в Україні, якому імплантували протези одразу на двох кінцівках. Це дало йому можливість знову ходити, бігати й стрибати, а для інших тварин, травмованих через військову агресію Росії – шанс на протезування, який раніше вважався недосяжною мрією. Точка доступу поспілкувалась з ветеринарною лікаркою Антоніною Кагіровою, яка опікується Моцартом з першого дня, відколи небайдужі привезли його у клініку, де працює жінка.

Врятований Моцарт дуже хотів жити

Зустрічаємось з Антоніною у неї на роботі. Це ветеринарна клініка, яка третій рік слугує Моцарту домом. Жінка називає точну дату, коли їй привезли пораненого і змученого пса – 15 квітня 2022 року. Тварину транспортували волонтери притулку "Щасливий пес".

Їм зателефонували жителі одного з сіл, яке розташоване поряд з Кропивницьким і сказали, що знайшли біля магазину поранену тварину, – згадує жінка.

Каже, відмовити волонтерам не могли, але й чіткого розуміння, що робити з травмованим псом, не мали. Йшов другий місяць повномасштабної війни, працівників у клініці бракувало, а тварин, яких лишили на стаціонарному лікуванні і не повернулись за ними – було багато. Поява ще одного пса, тим паче, з травмами, стало додатковим навантаженням. Але іншого виходу не було – він потребував термінового огляду лікарів.

Усі чотири лапи у собаки були розтрощені, частково кінцівок не було. На запитання, де пес міг отримати такі травми, Антоніна не має відповіді. Згадує лише, що пес був дуже виснажений і важив 9 кілограмів. Орієнтовний вік – чотири роки, метиз мисливської породи.

врятований пес Моцарт
Такий вигляд мав пес, коли його знайшли. Фото Антоніни Кагірової

За декілька днів перебування у ветеринарній клініці стан собаки поліпшився – він почав підводити голову і у нього з’явився апетит. Це, каже, Антоніна, мотивувало працівників і працівниць клініки допомогти спраглому до життя псу одужати і відновитись. Головний лікар ветеринарної клініки Сергій Корнієнко (чоловік Антоніни – ред.) почав міркувати, у який спосіб це можна зробити, адже колісне крісло, які зазвичай виготовляють для тварин з травмами лап, у ситуації Моцарта – не варіант, оскільки він мав пошкодження усіх чотирьох лап (Моцартом пса назвав один з працівників ветклініки).

У Сергія виникла ідея протезувати тварину. Він написав однодумцям і відгукнувся голова громадської організації "Українська асоціація ветеринарів-ортопедів, нейрохірургів "Ортопетс", харків’янин Віталій Клубань.

За словами Антоніни, лікарі домовились, що спочатку Сергій вилікує рани тварини. На початку травня родина повезла пса у Київ на комп’ютерну томографію.

Пам’ятаю чітко цей день. Війна, всі їдуть з Києва, а ми їдемо в Київ…

Моцарт на обстеженні в Києві
Моцарт на обстеженні. Фото Віталія Клубаня

Після обстеження до Сергія і Віталія приєднався біоінженер Кирило Милованов, який згодом розробив Моцарту імпланти. Пізніше до команди приєднались фахівці київської компанії "3Д Метал Тех", яка займається 3D-моделюванням, виготовленням і друком, серед іншого, медичних імплантів з титану.

На час знайомства компанія ще жодного разу не виготовляла протези для тварин. Вони зацікавились ідеєю створити їх для Моцарта.

Спочатку члени команди думали, що доведеться протезувати усі чотири лапи тварини, однак Сергію Корнієнку вдалось врятувати дві лапи – одну передню і одну задню. Тож фахівці приступили до розробки моделей протезів на ті дві кінцівки, які цього потребували.

Один з двох протезів не прижився

30 травня у Львові Моцарту зробили першу операцію, вона тривала 7 годин. Їхати так далеко (700 кілометрів – ред.) у той час було ризикованим, згадує Антоніна. У той період пальне було дефіцитом, у чергах на автозаправних станціях доводилось стояти годинами, над головою літали військові гелікоптери. Було страшно, але бажання врятувати тварину було сильнішим за страх і бажання повернутись.

Ми хотіли, щоб пес ходив і жив. І вже зараз розуміємо, що вчинили правильно, адже його протезування стало проривом у медицині: наш Моцарт перша в Україні тварина, якій вживили відразу два титанові протези. Їх інтегрували у кістки.

лікарі оперують пса Моцарта
Лікарі протезують пса Моцарта. Фото Віталія Клубаня
протези Моцарта
Протези для Моцарта. Фото Віталія Клубаня

Знадобилось сім місяців, аби вони прижились. Спочатку все йшло добре, однак згодом з одним з протезів виникли проблеми, відбулось відторгнення.

Передній імплант не прижився. Ми не розрахували навантаження на нього. Коли робили операцію, пес важив 12 кілограмів, а під час реабілітації почав набирати вагу і це стало надмірним навантаженням на протез.

Імплант довелось зняти, а лапу знову лікувати. У цей час у Львові вже розробляли модель нового протезу, враховуючи недоліки першого і через пів року Моцарту вживили удосконалену модель. І вже вона прижилась.

Нині тварину вигулюють двічі на день – зранку і ввечері. Він проходить півтора квартали і настільки звик до протезів, що намагається рити ними ями. Виходить не дуже вдало, каже Антоніна, але це свідчить про те, що протези успішно інтегрувались у кістки, тварині комфортно і вона ладна вести звичний спосіб життя.

Фахівці компанії, яка розробила Моцарту протези, кожного сезону виготовляють йому черевики для протезів, щоб він комфортно пересувався будь-якою поверхнею.

Протезувати тварин у світі почали у 2019 році, тому досвіду у цьому напрямку в українських лікарів було мало, розповів у коментарі Точці доступу Віталій Клубань.

Виникало багато питань і багато треба було робити в стислі терміни, але була мрія і надії. Більшість підготовчих робіт до протезування виконали ще в Харкові до війни, і саме перше протезування я хотів зробити в Харкові, але сталось як сталось.

Найбільша складність полягала в тому, що біоінженерам довелось робити усі розрахунки в режимі онлайн, навіть не бачивши пацієнта. На щастя, під час операції з'ясували, що імпланти підходять Моцарту ідеально. Відтак, він перший пес в Україні, якому одночасно протезували грудну і тазову кінцівки. Після такого потужного досвіду, який мав успіх, почали оперувати й інших тварин.

Зокрема, це чорний тер'єр Тор, який попав під обстріл касетними снарядами, і йому відірвало стопу. Раніше багато хірургів не наважились протезувати таких вагових паціентів, і ми теж першими в світі ризикнули протезувати паціента вагою 56 кг. І теж отримали дуже гарний результат, – розповів Віталій Клубань.

Моцарту шукають люблячого і відповідального господаря

Моцарта готові віддати добрим, люблячим господарям, каже Антоніна.

Він у нас майже три роки і фактично ця клініка стала його домом. Він вважає нас господарями, та й ми до нього звикли, але дуже хочеться знайти йому хорошу родину, бо в стінах клініки, у вольєрі, йому затісно.

Нині Моцарту збирають гроші на придбання спеціального вольєра з підігрівом. Це важливо, бо титанові імпланти не можна переохолоджувати. Якщо не дотримуватись цього, відбудеться відторгнення.

Людина має розуміти, що Моцарту не підходить ні плитка, ні ламінат для пересування, – зауважує лікарка.

Орієнтовна вартість вольєра – 100 тисяч гривень. Нині зібрали 15 тисяч. Гроші збирають у ветклініці. Збір просувається повільно, триває з літа.

Треба родина, яка буде його любити, годувати і приводити на обстеження. Хай це буде будь-яке місто, ми знайдемо там лікаря, який стежитиме на місці за станом тварини. І обов’язкова умова – час від часу контактувати з нами і розповідати, у яких умовах вона живе. Бо Моцарт нам як рідний.

Моцарту шукають відподальних люблячих господарів
Моцарту шукають відповідальних люблячих господарів. Фото Антоніни Кагірової

Окрім любові і відповідального ставлення, Моцарт потребує специфічного харчування, нині лікарі годують його кормом з вітамінами для суглобів. Це обов’язково мають врахувати і нові господарі, які захочуть взяти його до себе. Антоніна сподівається, що саме так і буде, адже пес пережив стільки страждань і болі, що заслуговує на любов, турботу і дбайливе ставлення.

Читайте також: У Кропивницькому небайдужі зібрали понад 200 тисяч на будинок для переселенця Аркадія Сніткіна та його собаки


Головне сьогодні