Чому ви любите Кропивницький? Яка ваша улюблена локація? Що ви розповідаєте про наше місто своїм друзям з інших міст? Усі наші слова про Кропивницький формують бренд міста і те, як його сприймають містяни і гості.
У рамках проєкту “Закохані у Кропивницький” журналісти Точки доступу писали про легенди міста, архітектурні перлини та найгарніші місця, спілкувалися з краєзнавцями.
Відтепер ми пропонуємо побачити Кропивницький очима людей, які тут живуть і пишуть історію міста – в рамках цього формату ми запитуємо у кропивничан про особливі для них місця та локації. Сьогоднішнім героєм “Закоханих у Кропивницький” став ректор Центральноукраїнського державного університету імені Володимира Винниченка Євген Соболь.
“Це витвір мистецтва”
Євген Соболь родом із Куп’янська, що на Харківщині. Вже багато років живе та працює у Кіровоградській області. Ректором його призначили у липні 2021 року.
Особливим для себе місцем доктор юридичних наук, професор Євген Соболь називає саме університет імені Володимира Винниченка. Ректор розповів, що щиро захоплюється архітектурою старого корпусу:
“Вважаю, це витвір мистецтва. Тому роблю все можливе, щоб зберігалась автентичність споруди і щоб ця краса була доступна всім”, – розповів Євген Соболь.
Так, нещодавно в стінах “старого” корпусу облаштували мистецьку резиденцію “Хвиля”. В артпросторі демонструють роботи студентів кафедри мистецької освіти та випускників вишу.
Новинами університету, а також історичними фотографіями закладу Євген Соболь ділиться у своєму телеграм-каналі.
Євген Соболь
Раніше у цьому двоповерховому приміщенні була жіноча гімназія.
Будівля колишньої жіночої гімназії у Кропивницькому. Фото з книги "Від Фортечної площі до Ярмаркової. Частина 2"
У своїй книзі “Від Фортечної площі до Ярмаркової. Частина 2” краєзнавець Володимир Поліщук писав, що урочисте закладення приміщення гімназії відбулося у квітні 1902 року, а офіційне відкриття – у неділю 11 квітня 1904 року. Газета “Єлисаветградські новини” писала, що нова гімназія була розрахована на 900 учениць. А у класах – багато місця та повітря.
"Актова зала доволі велика, а ліпнина зроблена з високим смаком та витонченістю.
Нова гімназія обійшлася місту в 240 тисяч карбованців та збудована архітектором Кишкіним".
У 2010 році перед будинком колишньої жіночої гімназії встановили пам'ятник Володимиру Винниченку. Скульптором є Володимир Цісарик, архітектором – Віталій Кривенко.
“Кропивницький справді вишуканий”
Євген Соболь розповів, що із задоволенням гуляє в парках міста. А також – у сквері, який веде до набережної з боку факультету фізичного виховання університету.
А влітку полюбляє зустрітися з друзями на літніх терасах кав’ярень у центрі міста.
“Кожна вулиця в центральній частині міста має якісь цікавинки, якщо придивитись. Будинки зберігають цікаву історію. Кропивницький справді вишуканий. Тільки треба це роздивитись”, – додає він.
Що радить відвідати гостям міста
Якщо ви приїхали у Кропивницький навесні, Євген Соболь радить відвідати Дендропарк, аби побачити, як квітнуть три мільйони тюльпанів.
“Міський сад (парк Перемоги – ред.) став охайним. Приємно пройтися його доріжками. Є локації, з яких місто має гарний вигляд. Наприклад, увечері з Ковалівського мосту можна побачити, як дуже красиво світяться вогні нічного міста”.
“Затишок та розміреність – це атмосфера міста”
Євген Соболь розповів, що його “секретне місце” – це двір університету рано вранці, коли на вулицях ще мало людей та машин.
“У цей час тут так тихо, що легко думається. А велич будівлі, яка бачила багато на своєму віку, створює неповторну атмосферу. Я спеціально приходжу сюди в таку пору”, – пояснив Євген Соболь.
Затишок і розміреність – так описує атмосферу Кропивницького Євген Соболь. На його думку, у цьому є певна привабливість – у невеликих містах ритм життя інший, ніж у “мільйонниках”.
Ректор зазначає, що, на його думку, протягом останніх років місто урізноманітнили люди, які приїхали сюди з різних куточків України.
“Мені приємно, що саме тут люди знайшли місце, де їм захотілось лишитись – Кропивницький став острівцем безпеки для багатьох, кому довелось переїжджати”.
Євген Соболь зазначив, що разом із колективом університету підтримував людей, які вимушено переїхали на Кіровоградщину, допомагав організовувати побут.
Кропивницький має значний потенціал – як логістичний центр та історично-культурний куточок, розповів Євген Соболь.
“Театр Кропивницького, Фортеця (святої Єлисавети – ред.), архітектура міста, історичні постаті – все це варто просто підтримати і належно презентувати. Звичайно, хочеться більшого розвитку з точки зору інфраструктурних господарських рішень. Та ми усі розуміємо, що наразі пріоритет – захист нашої держави. Відтак, всьому свій час”.
Говорячи про майбутнє міста, Євген Соболь зазначає, що бачить Кропивницький успішним – містом, в якому багато молоді, адже тут працює низка потужних закладів освіти різного спрямування. Це сприятиме економічному розвитку, адже у місті створюватимуть нові робочи місця.