Можливість кріозаморожування та зберігання біологічного матеріалу відкрила приголомшливі можливості репродуктології. Крім того, що розширилися методи штучного запліднення, що позначилося на ефективності, набула розвитку передімплантаційна генетична діагностика ембріона, стало можливим відкладене батьківство. Зараз відкладене батьківство набирає популярності в усіх розвинених країнах, що пов'язують з двома чинниками: зрушенням середнього віку народження першої дитини в більшу сторону та відповідальним підходом до здоров'я й батьківства.
Консультація репродуктолога щодо відкладеного батьківства: https://mdclinics.com.ua/ua/uslugi/konsultaciya-reproduktologa/
Чинник часу має значний вплив на яйцеклітини. Весь запас фолікулів, клітин, з яких утворюються яйцеклітини, є у новонародженої дівчинки. Фолікули утворюються лише у внутрішньоутробному періоді розвитку. Фолікули піддаються окислювальному стресу та природному старінню, як наслідок, поступово їхня якість стає гіршою. Ущільнюється зовнішня оболонка яйцеклітини з віком , накопичуються мутації, внаслідок яких ушкоджується генетичний матеріал клітинних ядер, та сама ДНК. Це призводить до поступового зниження здатність яйцеклітини до запліднення, а у заплідненої клітини стає менше шансів створити здатний до розвитку ембріон, тобто підвищується ризик мимовільного переривання вагітності. Крім того, зростає ризик народження дитини з хромосомною та генетичною патологією. Наприклад, ризик народження дитини із синдромом Дауна у 35 років становить приблизно 0,29%, у 40–45 — 1%, а після 45 — вже 3,33%.
Водночас уклад сучасного життя такий, що багато жінок у 30–35 років не готові до народження дитини. На це є багато причин, від кар'єрних перспектив до відсутності партнера. Заморожування яйцеклітин — відповідальне рішення, своєрідне підстрахування, яке дає змогу не турбуватися про втрату якості яйцеклітинами. Коли жінка буде готова, вона може скористатися ними для штучного запліднення.
Вважається, що на відміну від яйцеклітин сперматозоїди не старіють, адже постійно виробляються нові. Насправді вікові зміни впливають і на сперматогенез. З віком в сперматозоїдах частішають мутації ДНК. Дослідження показують, що діти, народжені від батьків понад 45–50 років, мають більше ризиків для здоров'я, від вроджених аномалій до онкологічних та психічних захворювань. Це одна з причин, чому обізнані чоловіки, які бажають мати дітей у майбутньому, піддають свою сперму кріозберіганню. Є й інші: професії та хобі, пов'язані з високим ризиком для здоров'я та життя, а також потреба проведення протипухлинної терапії, яка негативно впливає на репродуктивну систему.
Якщо жінка хоче завагітніти й народити дитину, все ж таки відкладати материнство занадто надовго не варто. Кріозбереження дає клітинам змогу зберігатися десятиліттями, якщо не більше, проте можливість виношування вагітності та народження дитини залежить не лише від якості яйцеклітин, а й від стану репродуктивної системи та організму загалом.
Але й у жінок теж бувають ризикові професії та тяжкі захворювання, як бути у цьому випадку? Збереження яйцеклітин дасть їй можливість у майбутньому мати дітей, навіть якщо вона фізично не зможе їх виносити — за допомогою сурогатного материнства.
Збережена сперма дає можливість чоловікові мати здорове потомство у будь-якому віці й навіть у разі втрати фізичної спроможності ( тяжкі захворювання, травми статевих органів…). Нагадаємо, що через війну в Україні діє державна підтримка військових: і чоловіки, і жінки можуть скористатися пільговою програмою кріозбереження репродуктивних клітин.
Автор: Каверіна Вікторія Олексіївна — акушер-гінеколог, репродуктолог.
Медичні центри «Мати та дитина»:
Головне сьогодні