Ахтем Сеітаблаєв у Кропивницькому: Не буває мистецтва поза політикою (ФОТО)

  • Ольга Зима
  • watch_later 18 березня 2019, 19:00

  • visibility 419 переглядів

Відомий український актор та режисер, телеведучий Ахтем Сеітаблаєв провів творчу зустріч у Кропивницькому. Він розповів про головну мету кінострічки «Кіборги», окупацію Криму та плани на майбутнє.

Журналісти Точки доступу долучилася до творчого заходу, який проходив у невимушеній атмосфері – в одному з кафе міста.

Режисер розповів, що в Кропивницькому не вперше, адже неодноразово відвідував місто з виставами й концертними програмами:

Але подивитися на місто ніколи не вистачає часу. І така проблема не тільки в Кропивницькому. Так у всіх містах.

"Фільм не про війну, а про мир, який народжується всередині цієї війни"

Перед зустріччю з журналістами Ахтем зустрівся з воїнами 3-го полку спецпризначення та відвідав музей полку. То ж захід розпочав із розповіді про фільм, який показує сучасність. Герої, які не вмирають — «Кіборги».

Ми намагалися зняти фільм не про війну, а про мир, який народжується всередині цієї війни. І я постійно повторюю, що в першу чергу стрічку ми присвятили не тільки тим, хто був в аеропорту, а кожному воїну, добровольцю, кадровому військовому, волонтерам, лікарям - кожному, кому не байдужа доля країни.

Він зазначив, що стрічка побувала вже більш ніж у 40 країнах.

Для мене свого часу було відкриттям, що хлопці розповідають не про те, як захопили танк чи скількох ворогів убили, а про те, де навчаються їхні діти, про що вони мріють. Власне, про військове зіткнення їм не дуже цікаво говорити. Натомість, із цікавістю розповідають про те, яку країну вони захищають, що їм болить, на що сподіваються, які в них надії, яку країну хочуть залишити своїм дітям.

Сеітаблаєв говорить, що війна стала міцним поштовхом до того, щоб держава звернула увагу на культуру. Минулого року з державного бюджету було направлено мільярд гривень на розвиток вітчизняного кіно. І зараз в кінопрокат кожного тижня виходить нова українська стрічка.

Війна - це дуже велика трагедія, але через неї ми навчилися поважати один одного, самих себе, і зрозуміти, що для нас є головним і другорядним, що ми врешті-решт країна, а не збіговисько людей, розміщених географічно на одній території.

Режисер розповів, його приємно здивував той факт, що найбільше піратських переглядів "Кіборгів" було саме в Росії.

Ця стрічка вийшла майже одночасно з російською стрічкою "Крим, як це було". І один із відомих російських блогерів вщент "розбив" покадрово цей фільм. І переглядів аналізу було більше, ніж самої стрічки. Натомість, роблячи відеоогляд на "Кіборгів", він порадив російському режисеру подивитися цю кінострічку як приклад того, як треба робити справжнє патріотичне кіно, – розповідає з посмішкою Сеітаблаєв.

"Якщо я маю такий інструментарій як кіно, і мій голос чутно - потрібно говорити"

Кожне слово Ахтема наповнювало силою й вірою. Він – кримський татарин, але після анексії зі зрозумілих причин не може повернутися до Криму. На півострові на нього чекають друзі і рідні, яким наразі дуже важко.

Для мене ця війна і біль, і неможливість бути в Криму. Я жодного разу після окупації там не був. Але там мої батьки, двоє дітей. Це моя особиста історія.
Сім'я ніколи про тиск не говорить, але я про це знаю з інших джерел. Звісно, я хвилююся й боюся за них, але мовчати не можу. Більше того, вони мені самі кажуть, що я не повинен мовчати, і якщо я маю такий інструментарій як кіно, і мій голос чутно - потрібно говорити.

За словами режисера, Крим завжди був проблемним і України там ніколи не було:

Натомість Російська Федерація робила все для того, щоб усі відчували її присутність, - флот, мова, культура, прапори. Нами було мало зроблено для того, щоб до молодої людини донести думку про те, що розмовляти українською - це дуже класно.

До речі, Ахтем дуже чудово говорить українською. Хоча, стверджує, що почав нею розмовляти півтора роки тому:

Я відчуваю, що мені це потрібно. Це не подвиг. Це повага до країни, в якій ти живеш.

Режисер уже став духовним наставником свого народу, й зазначає, що не буває мистецтва поза політикою:

Не буває мистецтва поза політикою. Якщо ти підтримуєш свою країну, то хоча б не роби так, щоб у всього світу через тебе не виникала думка, що у нас громадянська війна. Яка ж вона громадянська? – риторично запитав Ахтем.

Чого чекати від Сеітаблаєва

Найближча прем’єра, де Сеітаблаєв є співрежисером – це фільм «Захар Беркут», де знімаються навіть актори Голлівуду, зокрема, Роберт Патрік. Він вийде на екрани вже цієї осені.

Також режисер розповів, що вже написаний сценарій для фільму «Конотопська битва», який змусить переосмислити руйнівну силу внутрішніх чвар для країни:

Я планую зняти фільм не як про битву, а як політичний детектив, показати історію тотальної недовіри, та шлях до порозуміння й здобуття перемоги над ворогом.


Текст - Ольга Зима

Фото - Олександр Козловський


Читайте також: "Люди їдять очима": кулінар з Кіровоградщини представлятиме Україну на міжнародних конкурсах

Читайте також: Дві родини з Кіровоградщини взяли участь у проекті "Міняю жінку": враження учасниці