Аншлаг та "Браво!": Івано-Франківський театр виставою "Нація" вразив кропивницьких глядачів

  • Таміла Чорноморець
  • watch_later 22 жовтня 2018, 15:30

  • visibility 82 перегляда

У суботу, 20 жовтня, для кропивницьких глядачів актори Івано-Франківського театру поставили драму-реквієм «Нація» за однойменною книгою Марії Матіос.

Вистава на основі реальних подій 40-х років ХХ сторіччя на скривавленій Гуцулії. Молитва-реквієм у містичному коловороті сценічного простору крізь час ятрить та відкриває незагоєні рани давно минулого. Кілька сюжетних ліній яскраво демонструють, як у муках «народжується» НАЦІЯ.

Всі події на сцені відбувалися в умовно-символічному просторі оскільки, за задумкою авторів, покликана узагальнити та пояснити загальні поняття, закумулювати все, що містить поняття «Нація».

За словами директора Івано-Франківського театру Ростислава Держипільського, ця вистава є молитвою за всіх невинно вбитих українців та покликана примирити усіх в одну націю.

Ця вистава – одна із найрідніших та найсокровенніших із нашого репертуару. «Нація» складається із кількох новел. Твір написаний на основі реальних подій. Героїня Юр’яна – це прототип бабусі Марії Матіос, і Дідушенко, який на той час був КГБістом, і Довгопол – все це прототипи реальних людей. Тобто ми показуємо справжню історію часів, коли на наші землі Галичини і Карпат вривалася радянська влада. В ті роки на наших землях не було жодної родини, якої б не торкнулася ця біда. Це болючі уривки нашої історії, але їх потрібно пережити та лишити в минулому і перейти в  світло та добро. Пізнавши оці сторінки разом через виставу, ми стаємо ближчими та ріднішими. Сьогодні у драмі-реквіємі «Нація» ми молимося за невинно убієнних українців, - прокоментував режисер.

Ростислав Держипільський наголосив, що символом вистави є лялька-мотанка. Це давній оберіг, який є посередником між нами й тими, кого вже немає на цьому світі, або ж ще немає.

Народження і смерть, труна і колиска, Різдво і Великдень – все це поєднувалося на сцені протягом півтори години. У цьому показані трагедії в гуцульських сім’ях. А образ КГБіста Довгопола, який співчуває та хоче допомагти Юр’яні, покликаний довести, що «ми всі тут рідня».

Актори тримали кропивницьких глядачів у надзвичайній емоційній напрузі від першої й до останньої хвилини вистави. Хтось плакав одночасно із героями твору, а хтось нерухомо не відводив очей із сцени, пропускаючи крізь себе всі емоції акторів, проте байдужим не лишився ніхто.

Глядачі стоячи аплодували акторам, а в залі лунали численні «Браво!». У холі кропивничани нестримно ділилися своїм захопленням від талановитої гри та пронизливого сюжету драми. А також ділилися своїми враженнями ще й протягом наступного дня у соціальних мережах.

Зокрема, дехто зазначав, що вже не вперше бачив виставу, однак вчергове не втомлюються нею захоплюватися.

Це вистава одкровення, вистава болюча рана, вистава реквієм. Всю ніч сьогодні мені снились уривки з вистави, яку я дивилась два роки тому. Пісні, голоси, ляльки-мотанки, образи... Я не могла не піти знову.  Прекрасні метафори, глибокі монологи, неперевершена акторська гра, божественний музичний супровід і страшна правда. Вистава про життя і смерть. Про їх нерозривний зв'язок. Про те, що треба пам'ятати і не боятися. Бо кожна колиска рано чи пізно стає труною, а кожна труна - колискою..., - написала на своїй сторінці у Фейсбуці  кропивничанка Олена Сінченко.

Нагадаємо, як повідомлялa Точкa доступу paніше, у Кpопивницькому стapтувaв пpоект «Гaличинa і Подніпpов’я 1918-2018. Відновлення нaціонaльних зв’язків», пpисвячений 100-pіччю пеpебувaння нa Кіpовогpaдщині Укpaїнських Січових Стpільців. Як це було, дивіться у сюжеті за посиланням.

Пpоект pеaлізується Івaно-Фpaнківським aкaдемічним облaсним укpaїнським музично-дpaмaтичним теaтpом ім. І.Фpaнкa зa підтpимки Укpaїнського Культуpного Фонду.

Читайте також: Івано-Франківці в Кропивницькому показали оперету «Шаріка, або кохання Січового стрільця» (ФОТО)

Читайте також: Івано-Франківці в Кропивницькому показали модернову «Енеїду» (ФОТОРЕПОРТАЖ)

Читaйте нaс у Telegram тa Facebook. Підписуйтесь нa нaші стoрінки тa будьте в курсі oстaнніх нoвин.


Фото зі сторінки Олени Сінченко у Фейсбук