Банкнота в 1000 гривень та відмова від дріб’язку: чому вилучають із обігу монети (ФОТО)

  • Ольга Зима
  • watch_later 30 вересня 2019, 15:20

  • visibility 1833 перегляда

В Україні виводять з обігу дрібні монети номіналом 1, 2 та 5 копійок. З 1 жовтня вони перестануть бути платіжними засобами і розрахуватися ними буде неможливо. Чому впроваджують такі зміни та чи вплинуть вони на інфляцію, з’ясовувала Точка доступу.

#1

Економія для держави та бізнесу

Національний банк України ще в 2017 році підготував проект постанови, якою пропонував припинити карбування монет номіналом 1, 2, 5 та 25 копійок. Тоді в фінустанові пояснювали: карбування монет номіналом 1, 2, 5 копійок припиняють, оскільки вони "перестали відігравати істотну роль у розрахунках населення за товари та послуги". Відмова від монет номіналом 25 копійок обумовлена тим, що у разі відсутності монет до 5 копійок вони не будуть розмінюватися 10 копійками.

Цьогоріч з 1 жовтня монети 1, 2 та 5 копійок перестануть бути платіжним засобом в Україні - їх виводять із обігу. Також поступово виводитиметься монета номіналом 25 копійок, яка поки залишиться.

Згідно з прогнозом, це дозволить державі щороку економити 90 млн гривень, що витрачаються на виготовлення монет.

«Зараз відбувається такий курйоз, що на виготовлення монети номіналом в одну гривню монетний двір витрачає більше ніж одну гривню. Звичайно, такі гроші живуть довше, ніж паперові - в цьому перевага», - прокоментував Точці доступу ситуацію економіст Олександр Охріменко.

До того ж заклади торгівлі, громадського харчування, транспорту та банки також не витрачатимуть кошти на інкасацію та обробку монет.

Крім того, в Україні поступово відмовляються від банкнот малого номіналу, замінюючи їх копійками, з огляду на практичність, так як монети можуть перебувати в обігу набагато довше. Але про це - згодом.

#2

Чи можна обміняти копійки, які вийшли з обігу?

Монети, які виходять із обігу - 1,2 та 5 копійок -, все ще можна буде обміняти на інші монети та банкноти. Громадяни зможуть без обмежень та безкоштовно обміняти ці монети на монети та банкноти інших номіналів упродовж наступних трьох років, як зазначає НБУ.

До 30 вересня 2020 року монети можна буде обмінювати у  Національному банку України та будь-якому іншому банку.

Зауважимо, що до 30 вересня 2022 року монети можна буде обмінювати в Нацбанку та в уповноважених банках: Ощадбанк, ПриватБанк і Райфайзенбанк Аваль.

З 1 жовтня 2022 року монети 1, 2 і 5 копійок можна буде лише колекціонувати.

#3

Банкнота в 1000 грн та наслідки

У Нацбанку пояснюють, що причиною виведення дрібних монет з обігу є економічна недоцільність їхнього карбування та незручність використання.

«Все це можна було робити ще 3 роки тому. Але вийшла певна затримка, і тільки зараз до цих змін дійшли руки. За великим рахунком, це - вже констатація того, що в 2014-2015 роках ціни піднялися в рази, а гроші знецінилися. Сьогодні одна гривня вже нічого не варта.Це не означає, що ціни виростуть, адже вони вже виросли в свій час. Зміна в обігу грошей свідчить про підведення певної риски, як результат попередніх процесів», - розповів економіст Олександр Охріменко.

Відомо, що 25 жовтня в обіг вийдуть нові банкноти номіналом 1000 гривень: з портретом на лицьовій стороні одного із засновників і першого президента Національної академії наук України Володимира Вернадського і на зворотному боці – з зображенням будівлі президії Національної академії наук України.

У Нацбанку зазначають, що нова банкнота дасть можливість економити на транспортуванні і зберіганні банкнот.

Фінансовий аналітик Олексій Кущ переконаний, що випуск нової банкноти населення сприйме  негативно:

«Якщо дивитися на прямі механізми, то тут особливого впливу не буде. Між введенням нової купюри та інфляцією особливого зв'язку немає. Непрямий вплив все ж буде: ми живемо в умовах поведінкової економіки, і випуск нової купюри буде сприйнятий населенням і бізнесом як знак, що з фінансовою моделлю і цінами не все гаразд».

Олексій Кущ додав, що ситуація в Україні є дивною на фоні сучасної моделі економіки:

«Світові банки, як правило, уникають таких ситуацій, той же Європейський банк, який випускав банкноту в 500 євро заявив про те, що буде вилучати цю купюру. Ситуація в Україні особливо дивує на фоні сучасної моделі економіки з тенденцією відмови від готівки і переходу на електронні гроші й безготівковий розрахунок. Крім того, у населення немає потреби в купюрі в 1000 гривень, це може бути вигідно тільки при корупційних оборотах».

Серед людей активно точаться розмови про те, що нова банкнота суттєво вплине на інфляцію.

«Поява нових купюр абсолютно не впливає на інфляцію. Інфляція зростає за іншими факторами: рахунки ПДВ генерують інфляцію; девальвація гривні, яка відбулася; гроші гастарбайтерів і суттєве підвищення заробітної плати», - додав економіст Олександр Охріменко.

#4

Нові копійки 5 і 10 грн

Поступово в Україні виведуть із обігу монети номіналом 25 коп, банкноти номіналом 2, 5 і 10 грн. Це відбудеться до кінця наступного року. Паралельно з'являться монети номіналом 5 і 10 грн: лише в поточному році Нацбанк викарбує по 100 млн штук таких монет.

Як вже було сказано вище, монети живуть довше за банкноти. Якщо монета може перебувати в обігу 20 років, то банкноти низьких номіналів - лише 2 роки. Саме такий практичний підхід є причиною грошової реформи останніх років.

Так, у квітні минулого року ввійшли в обіг монети номінальною вартістю 1 і 2 гривні. Монети номіналом 5 гривень з’являться в обігу восени цього року, а монета номіналом 10 грн – наступного.

Голова Нацбанку Яків Смолій зазначив, що заміною банкнот дрібних номіналів монетами НБУ заощадить близько 1 млрд грн на виготовленні та інкасації грошей.

Після завершення процесу вилучення дрібних монет і введення в обіг банкноти нового номіналу протягом наступних трьох років банкнотно-монетний ряд гривні скоротиться з 17 номіналів до 12. Всього в ньому залишиться 6 номіналів монет та 6 номіналів банкнот.

Як виглядаттмуть нові монети

#5

Як округлюють суми в чеках?

У червні 2018 року Національний банк перестав карбувати дрібні монети і дозволив продавцям не давати здачі покупцям. У магазинах їх приймають неохоче, а залишок в кілька копійок не завжди забирають і самі покупці.

То ж із 1 липня минулого року в чеках запрацювала система округлення кінцевої суми покупки: менше 5 копійок – у бік зменшення, а від 5 до 9 – у бік збільшення. Проте, більшість супермаркетів принципів цього округлення не дотримується.

Для спрощення розрахунків встановили правила заокруглення загальної суми покупки:

  • сума від 1 до 4 копійок заокруглюється в сторону зменшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок;

Приклад округлення суми в чекові

  • сума від 5 до 9 копійок заокруглюється в сторону збільшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок.

Якщо йдеться про безготівковий розрахунок, то заокруглення не відбуватиметься.

Як зазначають в НБУ, з часу запровадження вказаного механізму низка підприємств торгівлі та сфери послуг надають покупцям чеки із зазначенням суми до заокруглення та після заокруглення, інші – використовують власні бонусні програми лояльності (індивідуальні гаманці), куди зараховуються решта копійок у разі згоди покупця.

Читайте також: Синоптики попередили про значне похолодання та заморозки в Україні

Читайте також: Перехід на зимовий час: коли зрушити стрілки та як вберегти здоров'я