Наприкінці минулого місяця кропивничанка Вікторія Москаленко відправилася у сусідню країну на роботу. По приїзду вона вже була готова до обсервації та 14-денної самоізоляції. Про опанування спеціального мобільного додатку, доставку безкоштовних продуктів харчування, привезених поліцією, та умови "домашнього карантину" в Польщі вона розповіла Точці доступу.
Підготовка документів та виїзд за кордон
Вікторія розповідає, що перед тим, як відправитися в Польщу, добре ознайомилася з усіма нинішніми обмеженнями в цій країні, що стосуються карантину. Їхали туди автобусом, квитки ж придбали через інтернет за добу до від'їзду.
Ми мали воєвудське запрошення, тож отримали річну робочу візу без проблем. Виготовлення візи зайняло приблизно 10 днів. Ще у Львові водії попереджали кожного, що обов’язково має бути запрошення до праці й кожен повинен знати місце проходження обсервації.
Говорить, що на кордоні автобусів було мало, то ж черг не було. На українській стороні в пасажирів взяли на перевірку документи та сказали зайти до приміщення. Вікторія зауважила, що масок ніхто не одягав (митники теж без масок), дистанцію не вимагали. Після чого працівник митної служби перевірив ще раз паспорти і люди знову сіли в автобус.
На стороні сусідньої країни маски сказали одягати обов’язково. Всі по черзі підходили до стійки працівника митниці, де перевірили знову паспорти, внесли в базу даних адресу проходження обсервації й записали номер телефону.
В нашому автобусі було 22 людини, пройшли перевірку десь за годину. Деякі дзвонили і питали адресу обсервації, що затягувало час. А одну жіночку із внуком взагалі не пропустили, тому що вони їхали не на працю і не на навчання, а просто у гості.
До потрібного міста кропивничани приїхали близько півночі. Зустріла там їх власниця житла й відвезла до квартири. Так як приїзд припав на неділю, а в цей день у Польщі майже всі магазини не працюють, змогли придбати лише найнеобхідніші – хліб, воду тощо. Деякі ж продукти на перший час привезли з собою.
«Увечері зателефонували з поліції й попросили виглянути у вікно»
Вікторія розповідає, що карантин починається через добу після перетину кордону. Тож у неділю увечері зателефонували з поліції й попросили виглянути у вікно.
Додаток "Kwarantanna domowa" встановила самостійно, бо попередньо читала у польських групах про його використання. В цьому додатку є розділ "Соціальна допомога" - можна замовити їжу, продукти, попросити консультацію психолога, лікаря. Ми замовляли продукти харчування. Подзвонила пані, питала, чи є кому купити, скільки днів до кінця карантину, чи потім залишимось працювати і спитала дозволу передати адресу і номер телефону поліції для доставки.
Через кілька годин до квартири принесли коробку з продуктами – 2 банки варення, 2 пачки макаронів, цукор, муку, молоко, крупи гречану ячмінну й рисову, олію, консерви, чай. І все це безкоштовно.
Наприклад, хліб, питну воду і тому подібне брати не було де, тільки купувати. То просили знайомих (добре, що вони тут є у нас) купити і принести нам. Хоча можна і поліцію просити купити, і власника житла. Проте того набору недостатньо для харчування на 2 тижні. Треба шукати, хто зможе купувати й приносити.
Зі сторони поліції контроль за дотриманням самоізоляції був суворим. Дзвонили вони на мобільний телефон кожного дня, але постійно в різний час – то зранку, то ввечері, то вдень.
Іноді просили вийти на балкон, або виглянути у вікно. Одного разу прийшли додому і ми по черзі виходили показатися. А одного разу подзвонили одній із нас і попросили передати слухавку іншій, а тій сказали дати трубку третій, а потім – четвертій. Так усіх і почув, і перевірив. Кожного разу розмова була приблизно така: "Пані ...? Все в порядку? Щось потрібно? До побачення".
Додаток кожного дня двічі на день дає завдання зробити селфі. Дається на виконання півгодини.
Не знаю, чи десь передають ці дані. Пару разів пропустила завдання, бо спала, то ніхто не дзвонив і не приїжджав.
Найскладніше було витримати оті 4 стіни морально. Саме знання, що не можна вийти нікуди, дуже давило. Та і що робити вдома 2 тижні? Ми читали книги і дивилися фільми в телефоні, слухали музику, аж набридло це.
На 14 добу прийшло довгоочікуване повідомлення, що карантин закінчено. Попереду Вікторію ще чекає проходження медогляду, і лише потім вона приступить до роботи.
У Польщі послабили заборони для українців
У Польщі дозволили послабити карантинні заборони для українців. У Посольстві України в Республіці Польща повідомили, що деякі заборони для українців, які прибувають в сусідню країну, будуть зняті.
З 10 серпня дозволено не проходити обов'язкову обсервацію громадянам України, які прибувають у країну на літаках.
Від карантину на території Польщі звільнені:
- Водії та члени екіпажів авіа, залізничних, судноплавних та автотранспортних засобів, чия професійна діяльність пов'язана зі сферою міжнародних, пасажирських, вантажних або комбінованих перевезень, і вони в'їжджають до Польщі в рамках виконання обов'язків.
- Інспектори морської адміністрації.
- Особи, які в Польщі виконують роботу, пов'язану з реалізацією стратегічних інвестиційних проєктів у сфері енергетики.
- Пасажири літаків, які здійснюють міжнародний переліт з аеропорту, розташованого на території держави, яка не потрапляє під заборону повітряного руху.
- Пасажири судів, що курсують, але які не запливають в порти третіх країн.
- Особи, які отримують освіту в Польщі.
- Працівники дипломатичних і консульських установ і їх сім'ї.
- Особи, які виконують роботи на сільськогосподарських підприємствах, розташованих у прикордонних територіях обох країн.
Фото з фейсбук-сторінки Вікторії Москаленко
Читайте також: В Україні оновили список країн, по приїзду з яких не потрібно проходити самоізоляцію (ПЕРЕЛІК)