Безпека дітей: де у школах та садочках Кіровоградщини встановлені камери відеоспостереження

  • Катерина Федченко
  • watch_later 1 червня 2021, 13:40

Діти проводять більшу частину свого часу в навчальних закладах. Батьки ж, віддаючи свою дитину до школи, хочуть бути впевненими, що з нею нічого поганого не станеться. Точка доступу з'ясовувала, як навчальні заклади області піклуються про безпеку дітей під час навчального процесу.

Камери та тривожні кнопки в школах і садочках Кропивницького

У Кропивницькому кнопкою термінового виклику поліції охорони обладнані 27 закладів освіти – 14 шкіл та 13 садочків:

  • НВО № 6, НВО № 8, гімназія № 9, НВО № 19, НВО № 20, НВК № 26, НВО № 31, НВО №33, НВК №34, НВО №35, СЗОШ №1, НРЦ, ліцей "Науковий", ЦНТТ "Каскад";
  • ДНЗ № 1, 4, 15, 24, 29, 35, 42, 52, 60, 62, 65, 67 та 69.

У приміщеннях закладів освіти встановлені 133 камери відеоспостереження: 

НВО № 1, ЗОШ №4, гімназія ім. Т. Шевченка, НВО №6, гімназія ім. О. Пушкіна, НВО №8, СЗОШ №14, НВО №16, НВО №19, НВО №20, НВО №24, НВК №25, НВК №26, НВО №31, НВО №32, НВК № 34, НВО № 35, НВО "Мрія", ліцей "Сокіл". НВО "Вікторія - П", ліцей "Науковий", ДНЗ № 14; 37; 62; 65; 68 і 71.

Директорка НВО №6 Надія Кравченко розповіла, що у закладі за державні гроші встановили 8 камер відеоспостереження: в коридорах, холі, на центральному вході та шкільному подвір'ї. Окрім того, у чергового сторожа є тривожна кнопка, якою він може скористатися у випадку надзвичайної ситуації. Приміщення школи із 22:00 до 5:00 ставиться на охоронну сигналізацію:

Враховуючи, що в нас чергує лише один сторож, то охоронна сигналізація – це відчутна допомога. Якщо вночі хтось спробує проникнути до школи, то обов’язково спрацює сигналізація та приїде охоронна служба.

До посилення заходів безпеки у навчальному закладі адміністрацію підштовхнула ситуація, коли декілька років тому у школах почали фіксувати часті крадіжки майна. Тоді розробили план "Безпечна школа", який передбачав встановлення тривожної кнопки, сигналізації та камер.

Надія Кравченко розповідає, що завдяки цьому вдалося попередити крадіжку та знайти злочинця:

У приміщення їдальні намагався проникнути крадій, але спрацювала сигналізація, і зловмисника затримали. 

Також трапився ще один випадок, коли за допомогою наших камер спостереження вдалося затримати злодія, який скоїв крадіжку в сусідньому приміщенні. 

Ми також реагуємо, коли на території школи знаходяться сторонні люди. Вони можуть зайти на подвір'я чи перелізти через паркан. На пульт чергового виводиться інформація з камер, і він оперативно може реагувати на такі ситуації.

Директорка розповідає, що учні знають про наявність камер:

Можливо, це якось стримує їхні пориви та бажання (посміхається, - Ред.) У нас в школі не так багато конфліктних ситуацій, але якщо такі трапляються, то за допомогою відеоспостереження можна відслідкувати, що сталося. Були також ситуації, коли діти губили свої речі і ми за допомогою відео відслідковували їхній рух та допомагали знайти загублене.

В НВО №6 планують продовжити процес встановлення камер, щоб система відеонагляду була у всіх шкільних коридорах.

Пропускний режим

Для того, щоб посилити безпеку учнів під час навчального процесу та обмежити доступ до закладів освіти сторонніх у школах запровадили пропускний режим. Директорка кропивницького НВО №6 Надія Кравченко пояснює, що рух територією школи будь-яких осіб, які не задіяні в освітньому процесі, обмежений:

Ми, звичайно ж, розуміємо, що батьки є учасниками освітнього процесу. Але якщо вони наразі безпосередньо не задіяні в ньому, то обмежуємо рух і батьків, і будь-яких інших сторонніх осіб територією школи. 

Батьки можуть знаходитися в холі школи та на шкільному подвір'ї. Якщо ж вони домовилися з кимось із працівників школи про зустріч із будь-якого питання, то зможуть піднятися на необхідний їм поверх приміщення школи.

Чергові не завжди знають батьків в обличчя. Саме тому ми зараз говоримо про регуляцію руху школою. До того ж це нормальна цивілізована ситуація, коли батьки домовляються про зустріч у зручний для них і для працівника школи час. 

Надія Кравченко говорить, що спочатку частина батьків сприйняла це нововведення негативно. Проте після роз'яснення більшість зрозуміла, для чого запровадили таке обмеження, і нині вкрай рідко виникають якісь непорозуміння.

Фото: 20 хвилин

Камери та тривожні кнопки в школах області: 

На Кіровоградщині налічується 300 закладiв загальної середньоi освiти, якi пiдпорядковуються органам управлiння освiтою мiських, селищних та сiльських рад. Тому питання посилення безпеки учнів під час освітнього процесу належить саме до їх компетенції.

Як повідомили Точці доступу в департаметі освіти та науки Кіровоградської ОДА, в області є 10 закладів загальної середньої освіти обласного підпорядкування. У 9 з вищезазначених закладів встановлені стацiонарнi кнопки тривожного виклику, якi знаходяться у вiдкритому доступi в примiщеннях. Також у персоналу є зручна переносна кнопка-брелок. У 3-ох закладах освіти встановлені камери відеоспостереження:

  • Центральноукраїнський науковий ліцей-інтернат. Тут в кожному навчальному корпусі та гуртожитку встановлено тривожні кнопки та є камери відеоспостереження.
  • Новопразька спеціальна школа. У навчальному корпусі встановлена одна камера відеоспостереження.
  • На території Центральноукраїнського ліцею-інтернату спортивного профілю встановлена одна камера відеонагляду.
  • У навчальних та спальному корпусах Бобринецької спеціальної школи встановлено три камери відеоспостереження.

В Піщанобрідській, Рівнянській, Новомиргородській, Знам'янській, Світловодській спеціальних школах та Світловодській загальноосвітній санаторній школі-інтернаті також встановлені тривожні кнопки.

Фото: Харківський вимір

Як розповів начальник відділу ювенальної превенції ГУ НП в області Сергій Бочарніков, наразі територіальним громадам надали прерогативу щодо забезпечення закладів освіти всім необхідним:

Нещодавно провели зустріч із директоркою департаменту освіти та науки Ельзою Лещенко, де обговорили питання оснащення закладів освіти камерами нагляду та тривожними кнопками, адже не у всіх школах вони є. 

У відповідь на інформаційні запити, щодо встановлення камер та тривожних кнопок у школах на території громад Точка доступу отримала наступну інформацію:

У школах Пантаївської громади відсутні камери відеоспостереження та тривожні кнопки. Натомість – встановлений пункт чергового, і школи цілодобово охороняються. Та сама ситуація у школах Світловодська, Онуфріївки, Приютівки, Аджамки, Гурівки, Новгородки, Гайворона та Великоандрусівки.

В Знам'янці маємо кращу ситуацію: в шести школах встановлено 16 камер та одну тривожну кнопку.

В школах на території Соколівської територіальної громади організували цілодобове чергування технічного персоналу. По всьому периметру будівель, у фойє, коридорах та спортивних залах всього встановили41 камеру.

У двох школах Петрівської громади встановили 7 камер. На території однієї зі шкіл обладнали турнікет. В Рівнянській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 5 встановлено камери, і всю територію та приміщення школи охоплює відеоспостереження.

У 8 школах Новоукраїнської міської ради встановлені камери відеоспостереження. Також відеонагляд здійснюється й на території Маловисківського ліцею ім. Г. М. Перебийноса, в опорній школі, її філіях на території Дмитрівської громади та в школах Долинської громади.

Камери встановлені на входах-виходах Оситнязької та Великосеверинівської шкіл, а в Голованівському ліцеї ім. Т.Г. Шевченка встановлено 12 тривожних кнопок. Водночас 15 камер та 2 турнікети обладнано в школах на території Новоархангельської громади.

Сергій Бочарніков відзначив, що наразі в Управлінні поліції охорони обговорюють питання не тільки можливість приєднання шкіл до тривожної кнопки, але й підключення до системи охорони та датчиків руху:

На мою думку, це досить дієво. Я не бачу іншого більш ефективного варіанту забезпечення безпеки дітей та охорони шкільного майна. Єдине, що доводиться одразу оплачувати встановлення сигналізації, але потім це значно зекономить гроші та ресурси.

Робота щодо безпеки в навчальному середовищі проводиться постійно: профілактика правопорушень серед учнів, протидія випадкам булінгу, пияцтву та вживанню наркотиків, виявлення суїцидальних проявів та дотримання кібербезпеки.

За кожним навчальним закладом на території області закріплено працівника поліції:

Поліціянти як мінімум один раз на місяць отримують доручення щодо проведення зустрічей із директорами шкіл для обговорення питань безпеки.

Читайте також: Літні табори для дітей на Кіровоградщині: де, коли та скільки коштуватиме

Фото обкладинки: Рівне. Медіа