«Безвіз» із Євросоюзом: замість паперової стіни з'явилася грошова (ФОТО)

  • Редакція Точки Доступу
  • watch_later 18 червня 2018, 19:10

  • visibility 475 переглядів

За перший рік безвізового режиму з Європейським союзом близько 5 мільйонів українців отримали нові біометричні паспорти, проте скористалися ними для виїзду за кордон лише 10%. Чому наші співмешканці не квапляться до Європи та чи зможе уряд зберегти безвіз?

#1

Європа стала ближчою?

Більше року пройшло з того моменту, як громадяни України з біометричними паспортами отримали право на безвізові поїздки в країни Європейського Союзу. Та не зважаючи на те, що процес перетину державного кордону став значно простішим і комфортнішим, подорожі до Європи все ще нашим співвітчизникам не по кишені.

70-80% українців нікуди поїхати не можуть через те, що у них немає 500-700 євро навіть для того, щоб пошукати там роботу, не кажучи про те, щоб подорожувати. Замість паперової стіни з'явилася грошова, – говорить політолог Руслан Бортник.

Політолог Руслан Бортник

Крім того, наша країна посіла одне з перших місць за кількістю відмов при перетині кордону. За 2017 рік таких було близько 40 000 тисяч, що на 34% більше, ніж в 2016-му.

#2

Чи втримає Україна безвіз?

З самого початку дії безвізового режиму в українському просторі обговорюється можливість його призупинення. Проте, на думку експертів, така ситуація сьогодні малоймовірна.

Реальної загрози сьогодні немає. Це більше інструмент шантажу для українських політичних еліт. Позбавити Україну безвізу – означає спровокувати політичну кризу в країні і зміну влади, яка стане менш проєвропейською, – говорить Руслан Бортник.

На думку політичного експерта Олександра Мусієнка, Європейській союз у такий спосіб намагається пришвидшити рух реформ у країні. Тому безвізовий режим залежить від того, наскільки уряд готовий виконувати взяті на себе перед європейськими партнерами зобов'язання.

Політичний експерт Олександр Мусієнко

Це певний тиск європейців на українську владу з метою пришвидшити проведення реформ та ухвалення певних законопроектів. Дійсно, цей запобіжник непогано працює. Українська влада просувається у напрямку реформ,  хоча й повільно. Безумовно необхідно провести судову реформу та створити Антикорупційний суд, зміни потрібні в галузі охорони здоров'я та правоохоронних органів. Фактично це ті реформи, які передбачені угодою про асоціацію з ЄС. Наскільки ми сьогодні виконуємо ці умови та йдемо за графіком, настільки й буде стабільною подальша ситуація з безвізовим режимом, – говорить він.

#3

Посилення контролю

З  2021 року ЄС може запровадити нову систему безвізового режиму. Згідно з програмою «Європейська система авторизації інформації про подорожі» громадяни більше 60 країн світу, що мають право на безвізові подорожі, повинні будуть заповнювати електронну анкету з загальними даними про себе. Документ знаходиться на фінальній стадії затвердження в Єврокомісії.

Буде створена додаткова база даних біометричних паспортів в самій системі ЕС. Це пов'язано з міграційною кризою та кризою біженців. За внесення даних у цю систему передбачається одноразовий платіж. Проте це питання ще обговорюється серед членів Єврокомісії і на його вирішення потрібен час, – розповідає Олександр Мусієнко.

За попередніми даними, авторизація буде коштувати 7 євро і діятиме протягом трьох років або до моменту закінчення терміну дії авторизованого паспорта.

Читайте також: Пора відпусток-2018: нові європейські маршрути та дорогий all inclusive (ФОТО)