Чорнобильська трагедія у виставі "Баба Пріся"на фестивалі в Кропивницькому (ФОТО)

  • Ольга Зима
  • watch_later 5 вересня 2017, 19:00

  • visibility 106 переглядів

Херсонський академічний музично-драматичний театр ім. Миколи Куліша взяв участь у першому мистецькому фестивалі – «Кропивницький-2017».  На батьківщину корифеїв театр привіз виставу «Баба Пріся або на початку і наприкінці часів». Відомий сучасний драматург – Павло Ар’є – у цій постановці виступив і режисером.

П’єса Павла Ар’є «Баба Пріся», що ввійшла до збірника 2015 року «Баба Пріся та інші герої», побила всі рекорди. Вперше її презентували на сценічних читаннях IV Міжнародного фестивалю сучасної драматургії «Драма.UA», а згодом естафету підхопив Львівський академічний театр імені Леся Курбаса, де знову відбулись сценічні читання. Після цього у 2014 році відомий та епатажний режисер Роман Віктюк поставив за п’єсою Павла Ар'є виставу «На початку та наприкінці часів» на сцені Театру імені Мосради у Москві. За це режисера звинуватили у «демонстрації антиросійських настроїв». Потім виставу презентували вже Львівському драматичному театрі ім. Лесі Українки (режисер Олексій Кравчук). Згодом її підхопили й інші театри України…

Тема Чорнобильської трагедії для драматурга дуже близька, адже його мати була лікарем під час аварії. Сам драматург завжди критично ставиться до своєї роботи, однак щодо проекту в Херсонському театрі зізнався:

Мені було цікаво спробувати попрацювати з акторами. У Херсоні дали можливість це зробити, за що я дуже вдячний. Працювати з херсонською командою було дуже приємно, адже на усіх рівнях, усі цехи театру йшли назустріч, актори в свою чергу, не спізнювались на репетиції. То ж вистава була зроблена за 4 тижні.

Зрозуміти те, як бачить її автор п’єси, випала нагода й кропивничанам. Незважаючи на організаційні складнощі, без яких не обійшлось на фестивалі: обмежений час на монтаж декорацій та невідповідність розміру сцени, команда театру спрацювала на високому професійному рівні. Художник-постановник вистави, заслужений художник України Ольга Гоноболіна розповідає:

Я ніби відчувала, що треба поїхати на фестиваль у Кропивницький. Під час виїзду можуть бути різні умови, а якісь зміни у малюнок вистави може вносити тільки той, хто його створив. Нас поставили в дуже короткі терміни й на меншу сцену, ніж нам було необхідно. Відповідно, довелось викручуватися та переміщати декорацію. Коли я готувала перші ескізи декорації, у мене хрест стояв по центру, потім ми його перемістили в бік. А у Кропивницькому так і вийшло, що він стояв по центру. На мою думку, так навіть краще, ніж було.

У головних ролях – народна артистка України Олена Галл-Савальська, заслужені артисти України Руслан Вишнивецький та Сергій Михайловський, провідні актори театру Павло Костенко та Світлана Журавльова – з першої хвилини захопили увагу глядачів і тримали її до кінця. Історія про цікаві долі розгортається на прикладі однієї родини, яка живе за 30 км від Чорнобиля. Боротьба за виживання підкреслює яскравість характерів героїв, які знаходяться в екстремальних умовах, показує глядачам те, як сильно можна любити і як люто ненавидіти. Баба Пріся, яку талановито втілила незрівнянна Олена Галл-Савальська, – неймовірно сильна жінка. Вона пройшла війну, пережила Голодомор, вона знає життя так, як його не знає ніхто з її родини. Баба Пріся – це сильна жінка, яка, як загнаний звір, здатна як на страшні речі, так і на величезні жертви.

Драма "Баба Пріся" Херсонського театру ім. Миколи Куліша приголомшила надзвичайно широким спектром емоцій, що були розіграні на сцені –  розпочиналася як побутова комедія, що згодом перейшла в трагедію з елементами хорора! Але при цьому дійство не втратило художньої правди! Широченною палітрою різнопланових рис характеру вразив образ самої баби Прісі –  це Гамлет, Макбет і Терпилиха в одній особі! Диву даєшся як можна було так органічно усе це зіграти?! Втілити стільки народного гумору, дотепів і в той же час високої трагедійности у цьому образі! – так на своїй сторінці у Фейсбуці поділився враженнями про виставу кандидат педагогічних наук, викладач ЦДПУ ім. В. Винниченка Олександр Ратушняк.

Направду, вистава, яку театр імені Куліша випустив наприкінці березня цього року, викликала у кропивничан ажіотаж та овації. Зважаючи на те, що передостанній день закінчення фестивалю – 2-ге вересня, був насичений виставами, (в цей час за програмою у філармонії успішно показали «Славу Героям»), цей спектакль став яскравим метеоритом на фестивальному небі Кропивницького.

Єлизавета Красніченко, Денис Максимов

Читайте також: «Кропивницький-2017»: фестиваль «закрили» неймовірно потужним концертом (ФОТО)