На Кіровоградщині дев’ять міст. Різні люди в різний час керували ними, та зараз керують. Є такі (як, наприклад, міський голова Олександрії Степан Цапюк), дії яких викликають неоднозначну реакцію громади. Бували просто випадкові, «ніякі» люди у керма міста, про перебування яких при владі вже за пару років забувається – нема чого пам’ятати. Але ще ніколи кіровоградським містом не керував засуджений за скоєння злочину.
Як відомо, міський голова Новомиргорода Яків Немировський вбив людину. У жовтні 2013 року своїм авто «Mitsubishi», виїхавши на зустрічну смугу під час обгону, він протаранив ВАЗ-2109, внаслідок чого одна з жінок, що була у машині, померла в лікарні…
Він підпав під амністію у липні цього року. До речі, не встиг вийти на волю, як за підозрою у вимаганні хабара за гратами опинився один з його синів. Але майже блискавично вийшов - після сплати застави…
Згідно 88 статті Кримінально-Процесуального Кодексу України , частини 3 «Особи, засуджені за вироком суду без призначення покарання або звільнені від покарання чи такі, що відбули покарання за діяння, злочинність і караність якого усунута законом, визнаються такими, що не мають судимості» - повідомив адвокат міського голови Андрій Бірюков. До речі, його навіть водійських прав не позбавили після смертельного наїзду! Як ні в чому не бувало, Яків Борисович пересувається містом, хоча вже не на «Mitsubishi», звісно, а на «Волзі» міськради, і не сам, а з водієм…
Але чи може Яків Немировський бути міським головою після того, як був визнаним судом винним у ДТП зі смертельними наслідками та амністованим Апеляційним судом кіровоградської області?
Сам міський голова керується тим, що відповідно до статті 88 Кримінального кодексу України, особа визнається такою, що має судимість, з дня набрання законної сили обвинувальним вироком і до погашення або зняття судимості.
Судимість має правове значення у разі вчинення нового злочину, а також в інших випадках, передбачених законами України.
Особи, засуджені за вироком суду без призначення покарання або із звільненням від покарання чи такі, що відбули покарання за діяння, злочинність і караність якого усунута законом, визнаються такими, що не мають судимості.
Особи, які були реабілітовані, визнаються такими, що не мають судимості.
Тобто Яків Немировський, якого Кіровоградський районний суд 14 квітня 2014 року визнав винним у вчиненні злочину та засудив до покарання у вигляді позбавлення волі строком на 1 рік 8 місяців з позбавленням права керувати транспортними засобами, а Апеляційний суд Кіровоградської області 15 липня амністував (перед тим збільшивши термін відбування покарання до 5 років, а суму відшкодування збитків – до 100 тисяч гривень), може вважатися несудимим з усіма відповідними наслідками. І спокійно собі перебувати на посаді міського голови.
Але член Консультативної ради при прокуратурі області, президент Центру співпраці та підтримки міжнародних проектів, правозахисник Ярослав Турчин вказує на незаконність таких дій, оскільки зацікавлена сторона в цьому випадку підміняє поняття «судима особа» і «особа, щодо якої набув законної сили ОБВИНУВАЛЬНИЙ вирок суду».
- Згідно з частиною першою статті 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», повноваження міського голови вважаються достроково припиненими у разі набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього (пункт 3 частини першої статті 79).
Чи набрав сили обвинувальний вирок щодо Якова Немировського?
Відповідно до частини другої статті 373 Кримінального процесуального кодексу України, якщо обвинувачений визнається винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, суд ухвалює обвинувальний вирок і призначає покарання, звільняє від покарання чи від його відбування у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність, або застосовує інші заходи, передбачені законом України про кримінальну відповідальність.
Отже, підставою для дострокового припинення повноважень Нимировського Я.Б. відповідно до Закону, є факт набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього, а не його статус особи, що має судимість або не має такої. Вирішальне значення має саме існування обвинувального вироку, адже відповідно до рішення Апеляційного суду Кіровоградської області від 15 липня 2014 року, Вирок набуває сили з моменту його проголошення.
Тому факт набрання законної сили обвинувальним Вироком щодо Немировського Я.Б. є беззаперечним, а значить, до нього застосована норма припинення його повноважень на посаді міського голови м. Новомиргорода.
У відповідності з пунктом 1 частини сьомої статті 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», повноваження міського голови припиняються достроково, а відповідна особа звільняється з посади з підстав зазначених у частині першій цієї статті, – з дня прийняття відповідною радою рішення, яким береться до відома зазначений факт.
***
Гра з законодавством, «як циган з сонцем», не робить особу з амністованої невинуватою у вчиненні злочину. Адже судовий вирок може бути або обвинувальним, або виправдувальним. Третього не дано. Втім, користуючись тонкощами законодавства, чиновник завжди прагне зберегти за собою посаду, всіма правдами і неправдами уникнувши ув'язнення. Хтось ховається від незворотності на лікарняних ліжках, хтось підміняє одні норми законодавства іншими, використовуючи бюрократичну машину на свою користь.
Але окрім юридичного боку ситуації, є й моральний. Можна вважати, що Кіровоградщина зганьблена. Ще не так давно Україна мала «двічі несудимого» президента. А тепер наша область має свого «несудимого» міського голову. До речі, цю статтю 88 нового КПК про амністію було прийнято якраз за часів панування Віктора Януковича. Коментарі потрібні?
Цікаво, що за недовгий період відсидки Немировського у СІЗО міська рада навіть не намагалася ініціювати перегляд владних позицій у Новомиргороді.. Поки не засуджений – може вважатися перебуваючим на посаді. Якби сам написав заяву про звільнення від обов’язків, - тоді б на місто очікували перевибори.
Та Яків Немировський, кажуть, збирається знову балотуватися на посаду міського голови Новомиргорода – на діючу каденцію він пішов від Партії регіонів. Ну вбив людину, то й що?