Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг визначилася з новими тарифами на послуги централізованого опалення для населення для кіровоградських підприємств ДП «Кіровоградтепло» та КП «Теплоенергетик». Адже на 2015 рік дотацій для підприємств теплокомуненерго з державного бюджету не передбачено.
Найближча зима для кіровоградців, схоже, буде гарячою незалежно від температурних умов. В цьому опалювальному сезоні жителі міста, які користуються послугами комунального підприємства «Теплоенергетик» і проживають у будинках без приладів обліку теплової енергії, замість колишніх 7 гривень 51 копійки за один метр квадратний платитимуть вже 12 гривень 35 копійок. Тобто, ціна тепла виросла більше, ніж на половину.
– Ми розуміємо, що це в рази більше, ніж у попередній опалювальний сезон, але це рівень, який необхідний для компенсації витрат для підприємств теплокомуненерго за умови відсутності державних дотацій, – прокоментував рішення НКРЕКП голова комісії Володимир Демчишин. – Враховуючи такий підхід зі сторони держави, для того щоб підприємства теплокомуненерго мали можливість розраховуватись зі своїми поставщиками, включаючи поставщиків газу, ми були вимушені переглянути ці тарифи, оскільки вартість газу змінювалась, як і параметри собівартості цих тарифів, тож ми повинні були привести їх до економічно обґрунтованих.
Проте навіть серйозне подорожчання тепла не гарантує, що в квартирах, які обслуговує підприємство «Теплоенергетик», буде стабільно тепло. Ліміти на споживання газу зменшили майже втричі, тож, аби в них вкластися, тепловикам доведеться економити. До того ж керівництво КП каже, що новий тариф все одно не допоможе перекрити витрати.
– Міжвідомча комісія продовжує надавати дозвіл на відключення від централізованого опалення. Тариф нам встановили, виходячи з кількості споживачів, яка була станом на 1 квітня. Проте, скільки за літо відрізалось абонентів, ми ще не знаємо, – розповіла заступник директора КП «Теплоенергетик» Марія Геращенко. – Якщо таких буде багато, тариф однозначно не перекриватиме затрати. Я проводила підрахунки, яким має бути тариф для населення, щоб ми працювали беззбитково, і в мене вийшла цифра близько 15 гривень.
Але це при опаленні газом. Ще більшою вартість тепла для населення буде, якщо «Теплоенергетик» почне використовувати мазут. Поки що він розглядається як резервний вид палива на випадок, коли постачання газу припиниться або відведені ліміти будуть використані раніше кінця опалювального сезону.
– Точного розрахунку тарифу при роботі на мазуті ще ніхто не робив, але він буде набагато більшим, бо ціна на мазут виросла майже втричі. Якщо минулого року тонна коштувала 5 тисяч гривень, то зараз близько 15, – повідомила Марія Геращенко. – Є постанова Кабміну про те, що нам повинні компенсувати з бюджету додаткові витрати, якщо ми будемо використовувати мазут. Але грошей на це по державі в цілому закладено небагато.
Для абонентів ДП «Кіровоградтепло» в будинках, які необладнані тепловими лічильниками, НКРЕКП встановила тариф на послугу централізованого опалення в розмірі 11,02 гривень за 1 квадратний метр. Але й цей новий тариф все одно суттєво вдарить по гаманцю.
Тепер мешканці двокімнатних кіровоградських «хрущівок», яких чимало на території ДП «Кіровоградтепло», змушені будуть щомісяця аж до завершення опалювального сезону платити за тепло близько 450 гривень. Ще більше доведеться витрачати власникам двокімнатних квартир у відносно нових блочних будинках та квартир з більшою кількістю кімнат і загальною площею.
Для багатьох кіровоградців, враховуючи попереднє значне подорожчання води та реально невисокі зарплати, це може стати не підйомним питанням. Тому суттєве збільшення тарифів замість прибутків готує тепловикам нові виклики, адже жодних гарантій стовідсоткової оплати послуг споживачами немає. Навпаки, якщо заборгованість не вдавалося подолати при попередній вартості тепла, то зараз вона хіба що тільки нарощуватиметься.
– Ризик є дуже великим. Сьогодні ми не можемо прорахувати, як платитимуть за тепло населення та й бюджетні організації, тому ми навіть не знаємо, яка буде ситуація з розрахунками за постачальниками газу та виплатою заробітної плати на нашому підприємстві, – зазначила заступник директора КП «Теплоенергетик» Марія Геращенко.
Вже зараз, згідно з даними облдержадміністрації, майже мільйон гривень своїм працівникам заборгувало інше кіровоградське теплопостачальне підприємство – ДП «Кіровоградтепло». Що буде далі – невідомо.
Тим часом області, в тому числі й Кіровоградська, вже отримали від центральних властей дозвіл на початок опалювального сезону. З сьогоднішнього дня тепло може подаватися споживачам: як у квартири, так і організації та установи. У Кіровограді виняток складуть лише школи. Опалювати їх почнуть з 1 листопада, тобто за день до виходу учнів з осінніх канікул.