Одному з перших приватних вишів сучасної України виповнюється 30. Зрілість Економіко-технологічний інститут імені Роберта Ельворті, чи просто ЕТІ, зустрічає в тому ж статусі новатора. Серед перших у країні тут запроваджено елементи дуальної освіти, заклад - серед одиниць, що навчають практикуючих менеджерів у форматі МВА за межами міст-мільйонників.
До того ж, це єдиний в Україні виш, співзасновниками і інвесторами якого є промисловці-машинобудівники, пов’язані з групами “Ельворті” та “Гідросила”, а головою наглядової ради - член президії та голова Комітету освіти та розвитку трудового потенціалу Федерації роботодавців України Павло Штутман. Так було не завжди, позаяк тренд встановлено від початку.
У цьому є певна спадковість, заклад завжди був націлений на реальний сектор економіки, завжди тісно співпрацював із бізнесом, підприємствами, наближав свої програми до їхніх реальних потреб, - наголошує керівник інституту Ігор Василенко.
Заклад було засновано у 1993-му подружжям Володимира та Наталії Василенків. Він - професор, доктор педнаук, вона - кандидат педнаук, президентка місцевої асоціації жінок-підприємниць (теперішній керівник вишу - не родич, однофамілець, жартує, що в цьому теж є певна спадковість). Тодішній Кіровоградський інститут комерції позиціонував себе як виш, в основі діяльності якого - нові, прогресивні технології підготовки фахівців, та вдосконалений вітчизняний досвід.
Студентів навчали за спеціальностями “Фінанси”, “Маркетинг”, “Облік та аудит”, з акцентом на опануванні англійської, комп’ютера та навичок ділового спілкування.
Ми проводили ярмарок кар'єри щороку навесні, це було нововведенням у вищій освіті. Збиралися представники підприємств регіону, і студенти самі себе презентували, як фахівців. Вони навчалися це робити, а роботодавці мали змогу зарезервувати для себе фахівців за потребою. У підсумку найкращі студенти ще до випуску мали змогу обирати роботодавця, - згадує декан економічного факультету ЕТІ Лариса Алексеєва.
У 2017-му відбулася зміна власників, до управління інститутом долучилися представники групи компаній “Ельворті” та “Гідросила”. Вже на першому етапі разом з новою назвою інститут отримав 30 мільйонів гривень інвестицій.
Підприємства не влаштовувала ситуація з підготовкою фахівців, яка склалася в регіоні, тому вони вирішили вплинути на неї безпосередньо - через партнерський освітній заклад, - пояснює Ігор Василенко.
Серед головних пріоритетів, визначених разом з інвесторами та наглядовою радою - прикладний характер освітніх програм, максимальна наближеність до практик, які використовуються в бізнесі.
По-перше, треба було налагодити співпрацю між викладачами та підприємствами, зв'язки, які б допомагали вирішувати кадрові проблеми підприємств, і водночас покращувати освітні програми інституту. Щоб студенти, які його закінчують, могли одразу застосовувати отримані знання в реальних умовах, - каже керівник вишу. - По-друге - повна відсутність корупції. Ми щороку проводимо анонімне опитування студентів. Їм, звісно, щось подобається, щось ні, але в жодній анкеті не було написано, що хтось із викладачів щось вимагав або отримав. Ми цим пишаємось, в нас будь-які академічні проблеми можна вирішити лише прикладанням зусиль до навчання, студентською роботою.
Звісно, назва “Економіко-технологічний інститут” передбачає навчання за технічними спеціальностями: до трьох наявних економічних, - фінансів, маркетингу та обліку з аудитом, - додали не лише менеджмент, а й прикладну механіку та комп'ютерні науки. Наразі виш готує інженерів для високотехнологічних виробництв та програмістів, розробників веб-ресурсів та ігор, штучного інтелекту.
Це те, що цікавить заводи, і те, що відповідає в цілому сучасним потребам, - наголошує Василенко. - З боку ж інвесторів було задекларовано, що матеріальна база буде забезпечена на найвищому рівні. Маємо нову будівлю, нове обладнання - верстат з програмним управлінням, лабораторії з фізики, гідравліки, матеріалознавства, три сучасних комп'ютерних класи. Один з них - лабораторія прикладної механіки, з програмним забезпеченням для майбутніх інженерів-конструкторів.
Окрім питання грошей на обладнання й технології, засновники та партнери вишу закривають потребу в базі для проходження практики його вихованцями та їхнього наступного працевлаштування.
Звісно, деякі студенти мають власні вподобання - бізнес батьків, або підприємства, де ті працюють, наприклад, - зазначає керівник ЕТІ. - Решті ж ми пропонуємо проходити практику в наших партнерів, це більше десятка підприємств різного профілю - від ливарного, інструментального, машинобудівного виробництва до торгових домів, компаній з управління власністю, виставки "Агроекспо" (найбільша аграрна виставка України, входить до топ-10 найбільших аграрних виставок Європи. - Авт.).
Ще один акцент від інвесторів та наглядової ради - обов’язкове залучення практиків до викладання профільних дисциплін.
Фахівці партнерських компаній - тих же “Гідросили”, “Ельворті”, “Металіту”, заводу “Радій” (підприємство-виробник зокрема систем безпеки для атомних електростанцій. - Авт.), з яким наш виш співпрацює не перший десяток років, читають у нас лекції. Залежно від дисципліни, можуть бути також представники банків, податкової, інших державних служб. Це дає можливість і викладачам краще орієнтуватись в тому, що актуально сьогодні в галузях, для яких вони готують фахівців, і студенти з перших уст дізнаються, з чим їм доведеться безпосередньо стикатися у реальній роботі після закінчення навчання.
Акредитувавши навчальні програми, сьогодні приватний ЕТІ не лише видає своїм випускникам дипломи державного зразка, а й отримує держзамовлення на підготовку фахівців. Для кращих абітурієнтів це можливість отримувати освіту безкоштовно. В цьому навчальному році п'ять студентів отримали державні місця з комп'ютерних наук, і ще п'ять - з прикладної механіки. На 2023/2024 навчальний рік Міністерством освіти і науки України погоджені максимальні обсяги державного замовлення в кількості 37 місць, в т.ч.:
Проте просто бути ще одним вишем, який випускає дипломованих бакалаврів і магістрів, не є задачею-максимум для інституту та його інвесторів. Однією з новел, анонсованих на етапі ребрендингу, було впровадження дуальної освіти за німецьким зразком, коли частину часу навчання студент проводить безпосередньо працюючи за фахом на підприємстві.
Як представник Федерації роботодавців, голова наглядової ради ЕТІ Павло Штутман працював над проєктом впровадження дуальної освіти в Україні в рамках робочої групи з представниками державної влади, профільного міністерства. Ця робоча група працювала й у нашому місті, - пояснює Василенко.
Наразі на спеціальності “прикладна механіка” навчання в нас відбувається з елементами дуальної системи. Студенти мають змогу певний період працювати на підприємстві: починають з робітничих позицій - на збиральних лініях тощо, потім - на верстатах з програмним управлінням, далі йдуть у конструкторські, технологічні відділи. Тобто, під час навчання вони реально працюють, отримуючи зарплату та досвід за фахом, якого випускникам часто не вистачає для працевлаштування. Ми бачимо, що дуальна форма реально працює на технічних спеціальностях, має перспективу.
Ще одним ексклюзивним видом освіти, який сьогодні пропонує ЕТІ, є підготовка управлінців у форматі МВА (Master of business administration).
У нас є вже п'ятий набір, навчання пройшли та проходять зараз близько 120 людей, - каже завідувачка кафедри маркетингу, менеджменту та економіки Ольга Павлова. - Перші два були на дворічні курси для топ-менеджерів, це генеральні директори, директори підприємств, торгових домів, головні конструктори... Зараз навчання за стандартом МВА проходять менеджери середньої ланки - начальники відділів тощо. Для них розроблена річна програма. Навчання закінчується написанням і захистом атестаційних робіт, у яких керівники пропонують покращення для своїх підприємств уже з урахуванням знань, отриманих протягом курсу.
Слухачі вивчають основи економіки (адже не всі мають економічну освіту), стратегічний менеджмент та маркетинг, управлінський облік, засади фінансів, економіки підприємства, трудове право. Результат “на виході” - вміння аналізувати, ставити цілі, розробляти стратегію їхнього досягнення. Галузеві знання потрібні, щоб розуміти, наприклад, фінансову звітність, принципи позиціонування, інвестиційної діяльності, мати змогу проаналізувати план маркетингу - щоб керівник розумів інформацію різних підрозділів, і міг на її основі ухвалювати найбільш ефективні рішення. Програми МВА направлені не лише на підготовку менеджерів для підприємств, це можуть бути люди, які хочуть заснувати власну справу - для цього їм потрібні базові знання.
Ми даємо їм інформацію, яка допоможе застосувати передові інструменти менеджменту, щоб зробити їхню управлінську діяльність більш ефективною. З використанням сучасних методик, таких, як, наприклад, ощадливе виробництво, кайдзен тощо, які використовують у провідних компаніях світу з високими показниками ефективності, - наголошує Павлова. - Натомість, наші викладачі, навчаючи практиків теорії, спілкуються з ними та отримують практичний досвід, підвищують власний рівень кваліфікації. Далі вони йдуть до студентів - це вже зовсім інший рівень лекцій і практичних занять. Ми розглядаємо кейси, які відображають реальну практичну діяльність підприємств.
Слухачі курсів МВА також можуть вступити в магістратуру з менеджменту та отримати офіційний ступінь і диплом державного зразка.
Програми там досить схожі, їм треба дослухати лише певні дисципліни. Атестаційна робота курсу МВА та магістерська, в принципі, однакові, обидві мають відповідати державним вимогам, - пояснює Ігор Василенко. - Ще один важливий аспект саме МВА полягає в тому, що групи формуються з представників різних підприємств і бізнесів, протягом навчання вони отримують можливість для професійного спілкування, обміну досвідом. Слухачі їдуть зокрема й за цим спілкуванням.
Окремим аспектом діяльності ЕТІ є міжнародна співпраця, яку виш протягом усієї своєї історії провадить дуже активно.
Ми дуже довго співпрацювали з Корпусом Миру, це американські громадяни, які приїздили в Україну та працювали в навчальних закладах. Вони пропонували своє бачення певних предметів і напрямків, працювали в інституті з 1990-х до середини 2010-х, - зазначає декан Лариса Алексеєва.
Поруч з американськими волонтерами (серед яких, наприклад, топ-менеджер великої газової компанії) з 1996-го в інституті постійно викладали й представники Британської служби консультацій за кордоном, з 2008-го в рамках проєкту «Міжнародний досвід та навчання фахівців для банківської сфери в Україні» швейцарської консультативної служби SWISSCONTACT лекції експертів відвідали близько 1500 студентів та 40 викладачів.
Роки поспіль на базі інституту відбирають отримувачів стипендії HMC, заснованої Асоціацією приватних шкіл Великобританії. Такі конкурси в Україні проходять лише в Києві та Кропивницькому.
В останньому - за ініціативою Майкла Кларксона Вебба, онука промисловця Роберта Ельворті, на честь якого названо інститут. Наприкінці 19-го сторіччя брати Томас і Роберт Ельворті заснували в Кропивницькому (тоді - Єлісаветграді) завод з виробництва сівалок, який після націоналізації радянською владою перейменували в “Червону зірку”, а згодом, вже за теперішніх власників - у “Ельворті”. Майкл Вебб сплачує реєстраційні збори для місцевих учасників.
На базі вишу почали відбирати найкращих школярів, щоб надати їм можливість закінчити навчання у приватних школах Великобританії. Наші викладачі відбирали учасників на початкових етапах, і лише для фінального відбору приїздили британські представники. Ми продовжуємо цю традицію. Один з недавніх випускників програми з Кропивницького, до речі, вступив до Оксфорда, вивчає там прикладну хімію, - наголошує Ігор Василенко.
У новітній історії ЕТІ міжнародна співпраця продовжує відігравати значну роль. Зокрема досвід побудови освітнього процесу з елементами дуальної системи представники вишу вивчали на її батьківщині - у німецькому Ерфурті.
Ми були й на підприємствах, і в Ерфуртському державному університеті, - розказує Василенко. - Вони готували фахівців зокрема для німецької залізниці, й однією з вимог було, щоб інженери, яких випускає виш, обов'язково мали також робітничу професію. Після поїздки в Німеччину ми вирішили відкривати на базі нашого коледжу відділ професійної освіти. Отримали ліцензію, вже готуємо операторів верстатів з програмним управлінням. Це покращує й вищу освіту, дає додаткові можливості для студентів.
Ще один міжнародний проєкт, який до початку повномасштабної війни, щоправда, встигли реалізувати лише раз - стажування у європейському представництві партнерської компанії “Гідросила” в Польщі. Таку можливість отримали двоє авторів найкращих пропозицій щодо покращення виставки “Агроекспо” після проходження практики на її заходах. Студенти також побували на об'єктах Агентства розвитку міста Вроцлав, ознайомилися з його проєктами, пов'язаними з розвитком бізнесу та підприємництва.
Повномасштабне військове вторгнення в Україну, звісно, не могло не вплинути на життя та роботу ЕТІ. Втім, вже після березня 2022-го виш повернувся до повноцінної роботи.
Сьогодні всі навчаються офлайн, крім тих, чиї батьки наполягають на виключно дистанційній формі. Тобто, кожен викладач працює двічі - один раз в аудиторії, другий - онлайн, - пояснює декан Лариса Алексеєва.
Керівник закладу Ігор Василенко наголошує на трьох знакових змінах, які відбулися в інституті через війну.
По-перше, є діти з територій, де йдуть бойові дії, які хочуть навчатися, - зазначає він. - Одна з дівчат з Харківщини навіть відмовилася від державного місця в іншому місцевому закладі, щоб навчатися саме в ЕТІ. Це велика відповідальність, ми робимо все, щоб виправдати надії цих дітей. По-друге, в нас з’явилися викладачі-переселенці - намагаємося за можливості допомогти людям, які опинились у складній ситуації, ми ж маємо певне підвищення рівня інституту завдяки ним. Наразі в нас на спеціальності “прикладна механіка” матеріалознавство читають двоє викладачів з Миколаєва, з університету кораблебудування імені Макарова. Були в нас викладачі з Харкова, з університету імені Каразіна, але згодом вирішили все ж повернутися до свого міста. Бібліотекар з Мелітополя зараз працює... По-третє, в область зайшли виші з інших регіонів - Херсонські, Донецькі. Це конкуренція, але конкуренція робить нас сильнішими. Для всіх є своє місце, своя ніша. Ми для себе визначились, що ми виш, який дає прикладні знання, в нас якісна освіта без корупції, з великим об'ємом англійської, бізнес-інформатики. Це головне, чим ми відрізняємось від інших, наші конкурентні переваги. Плюс наші тісні зв'язки з підприємствами реального сектору та фідбек, який ми отримуємо від них для покращення наших освітніх програм.
Також інститут і його власники підтримали обласну акцію “Хочу тут вчитись”, мета якої - мотивувати юнацтво та молодь Кіровоградщини не залишати регіон, отримувати вищу освіту на місці. Засновники надають 12 грантів на безкоштовне навчання, які призначаються на основі балів ЗНО/НМТ для першокурсників, і на основі щосеместрових рейтингів для студентів наступних курсів.
Це заохочує студентів працювати, і ми раді, що можемо таким чином їх підтримати й мотивувати. У новому навчальному році діятиме нова програма - для випускників 2023-го, які вступатимуть на спеціальність “бухгалтерський облік”, перший рік навчання буде безкоштовним, - додає Василенко. - На “фінанси” даємо 50% знижки на перший рік навчання. Крім того, для всіх цьогорічних випускників коледжів, які вступатимуть до нас на будь-які спеціальності, перший рік навчання буде коштувати символічну 1 гривню.
До речі, харків’янка, яка відмовилась від державного місця в іншому виші, завдяки високому балу НМТ здобула можливість навчатися в ЕТІ безкоштовно, отримавши один із згаданих грантів.
Хоча своє 30-річчя один із перших у країні приватних ВНЗ зустрічає в найскладніший для всіх українців час, керівництво та інвестори не припиняють руху до виконання поставлених у довгостроковій перспективі завдань.
Вища освіта завжди потребує значних інвестицій, - наголошує Василенко. - Світ швидко змінюється, щоб залишатися актуальним, треба постійно впроваджувати нові технології, нове обладнання, покращувати умови. Якщо підтримку поточної діяльності, виплату зарплат виш може забезпечити сам, то розвиток без підтримки інвесторів неможливий. Останній на сьогодні комп'ютерний клас, до речі, особисто презентував уже в жовтні 2022-го Павло Штутман. Це близько мільйона гривень інвестицій.
У найближчих планах - ціла низка заходів, направлених саме на розвиток вишу у різних площинах.
У структурі інституту є фаховий коледж, сьогодні ми працюємо над його розширенням. На момент зміни власників там була єдина спеціальність, “фінанси”. Хочемо додати й технічні спеціальності на акредитаційному рівні фахового молодшого бакалавра, - каже декан Лариса Алексеєва.
Інше поточне завдання - здобути міжнародну акредитацію магістратури за спеціальністю “менеджмент” та програм МВА. Щоб розширювати можливості вузу для підготовки якісних фахівців у різних галузях, надавати якісну освіту, наглядова рада буде й надалі поповнюватися представниками провідних підприємств і бізнесів, впевнений керівник ЕТІ.
Зараз для інституту вже придбана нова будівля, яка має з теперішньою спільний двір, це буде один великий комплекс, - ділиться планами Ігор Василенко. - Вже розпочата реконструкція. Тобто, наші інвестори бачать перспективи розвитку, це буде великий потужний навчальний заклад. До речі, це приміщення (відоме в місті як “Акустика”, на вул. Ельворті, 5. - Авт.), з якого свого часу починалася вища освіта в Кропивницькому, там був філіал Харківського авіаційного університету, тобто тут теж є певна спадковість.
Володимир Ханін.
Партнерська публікація
Головне сьогодні