На Кіровоградщині бракує фахівців з супроводу ветеранів. Такі посади по всій Україні вводять у комунальних закладах, установах, комунальних некомерційних підприємствах та у закладах охорони здоров’я.
Спеціалісти зустрічають ветеранів у громадах. Консультують щодо пільг, прав, можливостей і гарантій, які пропонують держава й органи місцевого самоврядування. За потреби супроводжують в різні установи.
Хто ідеальний кандидат на цю посаду і яка потреба в таких спеціалістах у регіоні, читайте у матеріалі журналістки Точки доступу Лілії Кочерги.
Підтримка і допомога
Кілька десятків фахівців з супроводу ветеранів вже працюють на Кіровоградщині. Серед них – вісім колишніх військових та членів їхніх родин.
Руслан Погорілий має юридичну освіту. У війську був сапером-водієм. Служив в інженерно-саперному взводі штурмової бригади. Перенісши дві операції, звільнився через стан здоров’я.
Каже, освоїти новий фах мотивувало бажання допомагати таким, як сам – ветеранам. А ще – почуватися потрібним у рідній країні.
У першу чергу люди отримують тут консультацію, моральну і психологічну підтримку. А потім вже встановлюємо безпосередні причини їхнього звернення. Консультуємо і зорієнтовуємо по тих інстанціях, які потрібно. У тому числі маємо право супроводжувати, наприклад, у ЦНАП чи ТЦК.
Колега Руслана Погорілого Наталія Шаповал – мати воїна.
Син багато разів був поранений і зараз лікується. Тільки-но він пішов служити, я хотіла також допомагати, щоб швидше нам до перемоги. Зустрічати їх, підтримувати, щоб вони відчували, що ми цінуємо, що вони нас захищали.
Марина Ніколайченко – дружина армійця. Її чоловік внаслідок війни отримав інвалідність.
Супроводжувала його весь час реабілітації і пройшла з ним весь цей шлях. Коли дізналася про цю посаду, вирішила, що хочу цим займатися і хочу допомагати таким, як він. Щоб хлопці не були такі розгублені, якими вони повертаються.
Проєкт "Фахівець з супроводу ветеранів та демобілізованих осіб" реалізують в Україні з другого півріччя 2024-го року. На Кіровоградщині у громадах ввели 92 посади. Працевлаштованих спеціалістів – з пів сотні. Це недостатньо для того, щоб охопити всіх ветеранів, які мешкають на Кіровоградщині.
Роботу щодо введення посад фахівців у комунальні заклади області продовжуємо, і щодо працевлаштування також. Адже є кандидати, які пройшли конкурсний відбір і щодо яких зараз проходить процедура працевлаштування, – коментує начальниця управління у справах ветеранів Кіровоградської ОВА Наталія Сівова.
Робота такого спеціаліста має починатися з госпіталю, – певен ветеран Максим Сліпець. Чоловік родом з Лисичанська. Став на захист країни ще до великої війни. А у 22-му отримав поранення. Як наслідок – пересувається на кріслі колісному. Бюрократичні перепони, каже, пройшов лише за допомоги волонтерки Вікторії Бобіти.
"Фактично, спочатку починав життя, – це купа проблем. Документи, прописка, пенсія – було дуже складно. Але ми це пройшли. За два з половиною роки що тільки не побачили, які кабінети тільки не штурмували. По-перше, це безбар’єрність, якої практично немає. Це дуже важко – кудись дістатись самотужки".
Максим Сліпець
Вікторія Бобіта згадує: Максиму хотіли призначити цивільну пенсію, бо його не було в базі даних. Пів року вирішувала це питання в різних інстанціях.
"Мені особисто розповідали, що хлопці не витримують бюрократії і не продовжують цей шлях. Навіть були ситуації, коли наші військові, з пораненням черепа, розвантажували машини, щоб якось прожити, бо не могли цю пенсію вибити".
Максим Сліпець та Вікторія Бобіта
Ідеальний кандидат на посаду
Один фахівець, коментують у військовій адміністрації, може супроводжувати до сотні клієнтів. На Кіровоградщині, відповідно до Єдиного державного реєстру ветеранів, майже 45 тисяч ветеранів війни та членів сімей полеглих захисників і захисниць України. Найперше, у кандидата має бути освіта рівня не нижче бакалавра за певною галуззю знань.
Багато охочих є, в тому числі – з числа ветеранів. Проте, часто вони не мають повної або базової вищої освіти. Були випадки, коли такі заяви надходили засобами Єдиного державного реєстру ветеранів війни, через електронний кабінет е-Ветеран. Комісія опрацьовує цей пакет документів і змушена відмовляти.
Водночас, наголошують в ОВА, ідеальний кандидат – ветеран війни, який би надавав підтримку за принципом "рівний рівному". Періоди можливості подання заяв на посаду відкриває Міністерство у справах ветеранів. Найближчим часом, прогнозують, в охочих з’явиться така можливість.
"Цей час ми використовуємо для проведення інформаційної кампанії, щоби якомога більше кандидатів могли податися, коли буде відкрита така можливість", – зазначає Наталія Сівова.
Після працевлаштування навчання фахівців організовує Мінветеранів. Зарплата спеціаліста – близько 20 тисяч гривень. Відповіді на ключові питання щодо подання заяви можна прочитати тут.
Сторінка Cлужби супроводу ветеранів війни Кропивницького МЦСС – за посиланням.