На початку квітня Держархів Кіровоградської області оголосив на майданчику публічних закупівель Prozorro відкриті торги на ремонт вестибюля. Приміщення розташоване на вулиці Академіка Корольова. Готові були заплатити 1 мільйон 150 тисяч гривень. Єдиним учасником торгів стало товариство з обмеженою відповідальністю "Арака", власником якого є депутат Кропивницької міськради Тігран Хачатрян. Аудитори знайшли порушення процедури закупівлі: підрядник не надав у тендерній пропозиції декілька довідок про офіційне працевлаштування робітників. Замовник, тобто держархів, назвав такі помилки формальними і уклав з фірмою договір. Згодом зобов’язався, що в майбутньому не допускатиме таких порушень, а уповноважена особа, яка займалася закупівлею, пройде курс з підвищення кваліфікації. У коментарі Точці доступу і замовник, і підрядник розповіли, що справді допустили помилки. Як так сталося, розповідаємо у публікації.
Аудитори просили пояснити замовника, чому у документах немає підтверджуючих довідок про працевлаштування чотирьох підсобних працівників, електромонтера і інженера з хорони праці, а також вказали на відсутність підтверджуючого документа про перевірку знань у цього інженера.
Замoвник назвав такі помилки формальними.
"Врахoвуючи відсутність кoнкуренції на тoргах та неoбхідність термінoвoгo прoведення ремoнтних рoбіт у рамках підгoтoвки дo відзначення 100-річчя Державнoгo архіву Кірoвoградськoї oбласті, відпoвіднo дo тендернoї документації, дoпущення учасниками фoрмальних (несуттєвих) пoмилoк не призведе дo відхилення їх тендерних прoпoзицій," – відповіла уповноважена особа, яка займається закупівлями в архіві.
Закупівлями в держархіві займається бухгалтерка Ірина Свистун. У коментарі Точці доступу вона розповіла, що порушення, яке знайшли аудитори – це її недопрацювання.
"Ми бачили, що на торги прийшов лише один претендент, а нам треба терміново виконувати ремонт, бо до цього часу на першому поверсі у вестибюлі – радянська символіка. Ми довго збирали ці гроші. Я подивилася, що накази про прийняття на роботу є, а от саме ці довідки… Якби був ще один претендент, я б детальніше вивчила документи. До того ж, у мене велика завантаженість, я головна бухгалтерка, а також займаюся закупівлями".
Приміщення архіву звели у 1984 році. За понад 40 років його жодного разу не ремонтували, розповіла у коментарі Точці доступу директорка Держархіву Лілія Маренець.
"100-річчя установи – це одне, а ремонт вестибюля – це зовсім інше. Під час будівництва у одну зі стін вбудували велике панно, на якому радянська символіка – червоноармійці, фортеця святої Єлисавети, царський указ тощо. Зараз ми прикрили це все шторкою. Мені, як керівниці установи, соромно за такий вигляд вестибюля. Цього треба позбуватися, бо ми державна установа і живемо в Україні. Тому виникла потреба виконати у вестибюлі ремонт".
Зі слів директорки, гроші на ремонт – не державні, а ті, що заробила установа за платні послуги і у співпраці з FamilySearch International (некомерційна сімейно-історична організація, яка допомагає дослідити свій родовід).
Про порушення під час процедури закупівлі послуги з ремонту вестибюля, каже, знає.
"Це наша помилка, ми пропустили, але наша бухгалтерка давала пояснення, чому так сталося. Чесно кажучи, вона просто не додивилася. Після цього випадку вона ще раз пройшла навчання, ознайомилася з нормативними документами щодо публічних закупівель. Ми всі живі люди, це було зроблено ненавмисно".
На сайті Держархіву йдеться, що його заснували 17 листопада 1925 року. Відтак, припускаємо, що сторіччя закладу відзначатимуть восени.
Згідно умов договору, компанія "Арака" має відремонтувати вестибюль держархіву до кінця червня, тобто у півторамісячний термін. Сторони уклали угоду на 839 гривень менше оголошеної архівом ціни – на 1 мільйон 149 тисяч 999 тисяч гривень.
Власник компанії "Арака" Тігран Хачатрян у коментарі Точці доступу розповів, що інформацією щодо порушень, які знайшли аудитори в тендерній пропозиції, краще володіє юристка, яка займалася процедурою закупівлі. Власне, вона і відправляла документи на Prozorro. Це Анастасія Бєлоглазова, фахівчиня з публічних закупівель фірми.
"Там у нас в довідці 13 штатних осіб, і по чотирьом вони просто не прикріпилися, це моя помилка як особи, яка подавала тендерну пропозицію. По закону нам мали дати 24 години на виправлення, але уповноважена особа з архіву не додивилася, що їх там немає, і аудит визнав це порушенням", – розповіла вона.
Щодо ненадання протоколу про проходження інструктажу інженера з охорони праці, прокоментувала так:
"Він – спеціаліст першої категорії, це найвищий рівень. Його кваліфікаційний сертифікат має більшу силу, ніж протокол, цей документ йому видав державний сертифікований орган і ми його прикріпили до тендерної пропозиції. Моя помилка в тому, що я не написала лист-пояснення, чому не надаю саме протокол".
Торік у жовтні ТОВ "Арака" також була єдиним учасником і переможцем торгів, які оголосив Держархів. Замовник готовий був заплатити 1 мільйон 300 тисяч гривень за ремонт покрівлі. Зрештою, сторони уклали договір на 1 мільйон 98 тисяч гривень, а через два місяці заключили додаткову угоду, за умовами якої фірма зобов’язувалася відремонтувати дах за 820 тисяч гривень.
ТОВ "Арака" працює дев’ятий рік. Згідно даних аналітичної системи Youcontrol, за цей час компанія заробила майже 136 мільйонів гривень на державних тендерах. Зокрема, фірма ремонтує дороги, адмінбудівлі, дитсадки і школи у різних громадах регіону. Часто ці послуги замовляють у ТОВки Соколівська і Аджамська громади.
Читайте також: Лікарня на Кіровоградщині хотіла купити хірургічне обладнання у компанії, яка не мала на нього сертифікатів
Останні новини